Czy można pływać w soczewkach kontaktowych?

 

Soczewki kontaktowe są cenione przez ich użytkowników ze względu na wygodę stosowania. Zapewniają one pełną swobodę ruchów, dzięki czemu szczególnie często sięgają po nie osoby uprawiające aktywności fizyczne. Bieganie, tańczenie czy jazda na rowerze nie stanowią przeszkód dla szkieł kontaktowych. Jednakże, co gdy potrzebujesz korekcji wzroku w trakcie pływania? Czy w soczewkach można pływać? Przeczytaj artykuł i poznaj więcej informacji na ten temat!

Soczewki kontaktowe: niezastąpiona wygoda

Jeśli jesteś osobą aktywną fizycznie lub jeśli po prostu zależy Tobie na tym, by Twoje ruchy zawsze były swobodne i nieograniczone, to w trakcie poszukiwania odpowiedniego narzędzia korekcji wzroku, warto sięgnąć po szkła kontaktowe.

- Soczewki zakłada się bezpośrednio na film łzowy gałki ocznej. 

- Szkła kontaktowe nie spadają: w trakcie wykonywania nagłych lub intensywnych ruchów nie trzeba martwić się o możliwość ich uszkodzenia. 

- Dzięki odpowiedniemu nawilżeniu soczewki są niewyczuwalne. Nie powinny wzbudzać żadnego dyskomfortu w trakcie użytkowania. Gdy są właściwie dopasowane możesz zapomnieć, że w ogóle masz je na oczach. 

- Soczewki są prawie niewidoczne, dzięki czemu nie zaburzają koncepcji stylizacji. 

Wszystko to sprawia, że po szkła kontaktowe sięgają nie tylko sportowcy, ale również osoby pracujące fizycznie, lekarze, kosmetolodzy czy prezenterzy telewizyjni, a także ci z wielu innych grup zawodowych.

Pływanie w soczewkach: czy jest wskazane?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, szkła kontaktowe to bardzo uniwersalne narzędzie korekcji wzroku, które ma praktyczne zastosowanie w wielu sytuacjach. Zastanawiasz się, czy można wybrać się w soczewkach na basen czy plażę? Należy wiedzieć, że nie powinno się pływać w szkłach kontaktowych. Użytkownicy soczewek powinni dbać o to, by to narzędzie korekcji nie miało styczności z wodą: niezależnie czy to woda pod prysznicem czy woda w jeziorze. 

Dlaczego nie należy pływać w soczewkach? 

Jak wiesz, soczewki kontaktowe zakłada się na film łzowy, co oznacza, że przylegają one bezpośrednio do gałki ocznej. W związku należy szczególnie dbać o higienę ich stosowania, aby nie narazić oczu na możliwe problemy zdrowotne. 

Choć może wydawać się, że woda jest czysta: szczególnie ta w basenach - w rzeczywistości znajdują się w niej setki drobnoustrojów, wirusów i bakterii. Te mikroorganizmy, mimo że w większości są bezpieczne dla skóry i ciała, po przedostaniu się na powierzchnię soczewki, mogą stać się przyczyną rozwoju infekcji oka. Dodatkowo woda może podrażniać oczy. 

Objawy infekcji oka

Warto pamiętać, że jeśli zauważysz u siebie objawy infekcji, należy jak najszybciej udać się do specjalisty, aby ten mógł wdrożyć odpowiednie leczenie. Należy do nich: 

- zaczerwienienie oczu,

- pieczenie,

- uczucie ciała obcego pod powieką,

- ropny wyciek z oka, uczucie klejenia się powiek,

- nadmierne łzawienie,

- światłowstręt. 

Pływanie w soczewkach: możliwe, ale ryzykowne

Należy zaznaczyć, że pływanie w soczewkach, choć stanowczo przez nas odradzanie, nie jest czynnością zakazaną. Warto pamiętać, że wejście do wody w szkłach kontaktowych nie musi od razu skutkować infekcją. Jeśli zachowasz prawidłową higienę, możesz stosować korekcję wzroku tym narzędziem w basenie, w morzu czy w jeziorze. Jest to ryzykowne, ale odpowiednia pielęgnacja powinna pomóc w zachowaniu bezpieczeństwa. 

Mężczyzna pływa w okularach z korekcją.

Na co zwrócić uwagę pływając w soczewkach? 

Jeśli zdecydowałeś się na pływanie w soczewkach, zalecamy abyś stosował się do poniższych zaleceń. 

1. Wybierz soczewki jednodniowe. 

Jeśli jesteś stałym użytkownikiem szkieł kontaktowych i stosujesz te wielokrotnego użytku, zalecamy abyś do wody sięgnął po soczewki jednodniowe. Po zużyciu wyrzuć je do kosza. 

2. Załóż okulary do pływania.

Poza soczewkami warto założyć na oczy okulary do pływania. Dzięki temu zapewnisz im dodatkową ochronę przed kroplami wody. 

3. Ściągnij soczewki zaraz po wyjściu z wody. 

Udaj się do przebieralni lub łazienki, umyj dłonie i zdejmij szkła kontaktowe - nie czekaj z tą czynnością. 

4. Przemyj oczy kroplami nawilżającymi. 

Dzięki temu dodatkowo nawilżysz oczy i pozbędziesz się drobnoustrojów. Jeśli nie masz przy sobie kropli, możesz wyjątkowo sięgnąć po sterylną sól fizjologiczną - mimo jej użycia warto jednak nawilżyć oczy od razu, gdy tylko będziesz mieć taką możliwość. 

Pamiętaj, że jeśli masz możliwość, najlepiej zrezygnuj z pływania w soczewkach. Dzięki temu zapewnisz swoim oczom pełnię bezpieczeństwa. Jeśli zależy Tobie jednak na korekcji wady refrakcji w wodzie, stosuj się do naszych porad. Możesz też założyć okulary korekcyjne (one jednak praktyczne są zazwyczaj tylko w przypadku pływania rekreacyjnego). 

Dziewczynki pływają w okularach przeciwsłonecznych.

Okulary do pływania z korekcją

Osoby, które pływają zawodowo lub często też ci, którzy po prostu bardzo lubią spędzać czas w wodzie i robią to często, czasami inwestują w okulary do pływania z korekcją. To bardzo wygodne rozwiązanie 2w1, które chroni oczy przed kroplami wody jednocześnie korygując wadę refrakcji i zapewniając dobrą jakość widzenia! 

 

Bibliografia:

https://barbarapakula.pl/plywanie-a-soczewki-kontaktowe/
https://eretina.pl/mozna-plywac-soczewkach-kontaktowych/