Czym zastąpić płyn do soczewek?

Zdarzyła Ci się awaryjna sytuacja i skończył Ci się płyn do soczewek kontaktowych? Nie możesz ich wyczyścić wodą z kranu lub przypadkową substancją. W końcu może to doprowadzić do uszkodzenia ich powierzchni, a do tego nie pozbędziesz się zabrudzeń, kurzu czy alergenów. Zatem co, zamiast płynu do soczewek można użyć?

Co zamiast płynu do soczewek można stosować?

Bardzo ważne jest to, żebyś czyścił szkła kontaktowe przy pomocy specjalnie przygotowanych produktów. W końcu to właśnie one są najbezpieczniejsze, ale każdemu czasem zdarzyła się sytuacja, gdy nieoczekiwanie skończył się ten preparat. W takim przypadku tylko jedna substancja może go zastąpić. Chodzi tu oczywiście o sól fizjologiczną. Pamiętaj jednak, że to dobre rozwiązania jedynie na awaryjne sytuacje. Poza tym sól musi być sterylna – najlepiej, jeśli dopiero jest otwarta. Dzięki temu zyskasz pewność, że nie przedostały się do środka bakterie lub inne zanieczyszczenia, które następnie mogłyby znaleźć się na powierzchni soczewek. Dbaj również, aby poprawnie przechowywać soczewki.

Jak wykorzystać sól fizjologiczną zamiast płynu do soczewek?

Już wiesz, że płyn do szkieł kontaktowych możesz zastąpić przy pomocy soli fizjologicznej. Jednak kluczowe znaczenie ma to, żeby go użyć w taki sposób, aby nie zniszczyć soczewek. Przede wszystkim nie czyść nim szkieł. W końcu sól ma właściwości, które umożliwiają utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności. Jednak nie usuwa zanieczyszczeń i osadu białkowego z ich powierzchni. Zatem, jak najlepiej stosować sól fizjologiczną? Po prostu zanurz soczewki w tym roztworze i pozostaw na kilka godzin lub całą noc. Następnie wyjmij je z tego preparatu, a potem postaraj się je umyć już przy pomocy właściwego płynu do szkieł kontaktowych. Wtedy pozbędziesz się wszelkich zabrudzeń, a do tego będziesz cieszyć się odpowiednim poziomem nawilżenia.

czym zastąpić płyn do soczewek?

Woda zamiast płynu do soczewek – czy się nadaje?

Jeśli chcesz wiedzieć, czym zastąpić płyn do soczewek, to na pewno pomyślałeś o wodzie. Choć z łatwością możesz po nią sięgnąć, to jednak musisz zdawać sobie sprawę z tego, że woda kranowa nie nadaje się do czyszczenia szkieł kontaktowych. Przede wszystkim ze względu na możliwość występowania drobnych zanieczyszczeń, które po kontakcie z oczami powodują stan zapalny.

W naprawdę nagłych sytuacjach wykorzystaj niegazowaną wodę ze świeżo otwartej butelki. Wlej ją do umytej szklanki, następnie włóż soczewki i przykryj talerzykiem. W ten sposób szkła powinny przetrwać całą noc. Choć w ten sposób nie pozbędziesz się zbyt wielu zabrudzeń. Dodatkowo woda nie ma właściwości nawilżających, więc możesz odczuwać mniejszy komfort.

Jak zadbać o higienę oczu podczas awaryjnych sytuacji?

Nagły wyjazd, nocowanie pod namiotem lub brak sklepu dookoła – każdemu czasem zdarzają się takie sytuacje. Jednak wymaga to jeszcze większej dbałości o prawidłową higienę oczu. Tym bardziej wtedy, gdy zabraknie Ci płynu do soczewek kontaktowych. Wtedy możesz wykorzystać sól fizjologiczną lub wodę niegazowaną, ale musisz zadbać o jeszcze większą higienę. Przede wszystkim porządnie umyj i sparz pojemnik, gdzie chcesz wlać te preparaty. Następnie dokładnie go wytrzyj, a dopiero potem wlej do niego odpowiednią substancję. Istotne jest także umycie dłoni oraz przykrycie szklanki, miseczki lub innego naczynia. Wykorzystaj do tego dekielek od słoika bądź talerzyk. Dzięki temu zastępczy płyn do szkieł kontaktowych pozostanie wolny od dodatkowych zanieczyszczeń jak kurz czy alergeny.

czym zastąpić płyn do soczewek?

Co zamiast płynu do soczewek na wakacjach?

Zawsze staraj się mieć przynajmniej jeden zapasowy płyn do soczewek kontaktowych. Dzięki temu nie będziesz musiał szukać żadnego zamiennika. Tym bardziej że dostępne są nie tylko duże opakowania, ale również mniejsze np. po 50 ml. Takie butelki możesz schować w torebce, plecaku, a nawet w schowku w samochodzie. Wtedy nawet w trakcie wakacji zawsze będziesz mógł wyczyścić szkła kontaktowe, a do tego ich noszenie będzie dla Ciebie w pełni komfortowe. Jeśli ogólnie zastanawiasz się, jaki płyn do soczewek kontaktowych wybrać, sprawdź inny z naszych artykułów. 

Oczywiście w jednorazowych i nagłych sytuacjach możesz też wykorzystać sterylną wodę niegazowaną oraz sól fizjologiczną. Czasem na wakacjach lub w naprawdę awaryjnych momentach możliwe jest jeszcze wykonanie domowej substancji, która działa tak samo jak sól fizjologiczna. Do jej przygotowania potrzebujesz czystą wodę i sól. Taki roztwór należy gotować, poczekać aż ostygnie, a potem zamoczyć w nim soczewki.

Pamiętaj, że żadne domowe sposoby nie zapewnią Ci odpowiedniej skuteczności, a do tego nie mają właściwości czyszczących, więc dłuższe stosowanie takich metod może skończyć się stanem zapalnym lub innym schorzeniem.