Jaki płyn do soczewek kontaktowych?

Płyn pielęgnacyjny to nieodłączny element przy noszeniu soczewek wielokrotnego użytku. Dzięki niemu jesteśmy w stanie pozbyć się wszelkich zabrudzeń, osadów i bakterii. Jednak to nie wszystko co potrafi taki płyn. Wielu z nas zapomina, że płyn może mieć właściwości nawilżające, tym samym przyczynia się do przedłużenia komfortu noszenia soczewek.

Płyn do soczewek – co powinien zawierać?

Dobry płyn do soczewek powinien zawierać składniki, które dobrze oczyszczają, dezynfekują oraz nawilżają soczewki. Nie w każdym płynie znajdziesz wszystkie korzyści. Dlatego warto zwracać uwagę na skład płynu. Przede wszystkim powinien się w nim znaleźć hialuronian sodu, który ma właściwości nawilżające. Oprócz tego szukaj na etykiecie substancji dezynfekujących i czyszczących, np. chlorek sodu, kwas borowy, czy poloksamer. To właśnie dzięki nim możesz codziennie zakładać soczewki jak nowe. Mile widziane są także składniki pochodzenia naturalnego, np. wyciąg z aloesu, czy rumianku. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko wystąpienia podrażnień poprzez ich łagodzące właściwości. Tego typu płyny, które zawierają naturalne składniki są świetne dla alergików.

Jeśli znalazłeś się w sytuacji podbramkowej i nie masz przy sobie płynu, a chcesz odłożyć lub wyczyścić soczewki to sprawdź, czym zastąpić płyn do soczewek?

Płyny do soczewek – rodzaje

Kupując płyn na pewno natkniesz się na ich szeroki wybór. Każdy płyn potrafi cechować się innymi właściwościami i rodzajami użycia. To tak naprawdę od Ciebie zależy jaki płyn wybierzesz. Musisz wiedzieć, że Twoje oczy wcale nie muszą tolerować każdego płynu, dlatego warto wypróbować czasem kilku i przekonać się, który sprawdza się najlepiej. Wyróżnia się przede wszystkim trzy rodzaje płynów do soczewek – poznaj każdy z nich!

płyn do soczewek

Płyn do soczewek wielofunkcyjny

To płyn po który sięga największa ilość osób. Dlaczego? Ponieważ łączy on w sobie wiele korzyści. Bardzo dobrze oczyszcza soczewki z osadów i zanieczyszczeń, dezynfekuje oraz nawilża. Tak naprawdę w jednej butelce masz wszystko czego potrzebują Twoje soczewki. Jednak pamiętaj, by wybierać płyn dobrej jakości – patrz na skład płynu, a nie na markę.

Płyn oksydacyjny

Ten rodzaj płynu jest polecany szczególnie osobom o wrażliwych oczach lub alergikom, ale nie tylko. Jego głównym zadaniem jest oczyszczenie i zdezynfekowanie soczewek w stu procentach. W tym celu umieszcza się soczewki w specjalnym pojemniku i zalewa się płynem. Tak przygotowane soczewki zostawia się na minimum 6 godzin. W tym czasie zachodzi proces neutralizacji, w którym giną wszystkie bakterie, a osady się rozpuszczają. Jeśli jesteś osobą, która bardzo dba o higienę oczu lub chce mieć pewność, że soczewki są naprawdę czyste to ten płyn sprawdzi się idealnie.

płyn do soczewek

Płyn do soczewek twardych

To płyn, który służy do pielęgnacji soczewek starszego typu, gazoprzepuszczalnych soczewek twardych. Ma on nieco inny skład i inaczej działa od standardowych płynów do soczewek miękkich. Z uwagi na mniejszą popularność soczewek twardych propozycji płynów służących do ich czyszczenia jest zaledwie kilka. Najpopularniejsze to płyny do soczewek twardych od Bausch&Lomb - BOSTON SIMPLUS MULTI-ACTION SOLUTION oraz WOLK Reinigung,

Czyszczenie soczewek

Mycie soczewek to podstawa, gdy nosisz soczewki wielokrotnego użytku, np. miesięczne. To właśnie dzięki czyszczeniu możesz je nosić bez zatracania komfortu i bez obaw o zdrowie swoich oczu. Dlatego warto wiedzieć jak to poprawnie robić. Każdy płyn do soczewek posiada swój sposób użycia. Wszystko zależy od tego jak opisał to producent na opakowaniu. Pamiętaj, by zawsze postępować tak jak jest to napisane w instrukcji ponieważ to gwarantuje Ci największą skuteczność. Najczęściej spotkasz się z dwoma popularnymi metodami:

- metoda tradycyjna w kilka minut – na początku umyj porządnie ręce i wytrzyj je niepylącym ręcznikiem. Następnie połóż soczewkę na wewnętrzną stronie dłoni i polej ją płynem pielęgnacyjnym. W kolejnym kroku pocieraj soczewkę palcem (najlepiej małym) przez kilka sekund. Polej znów soczewkę płynem, tak by pozbyć się osadów i umieść ją w pojemniczku ze świeżym płynem.

- metoda bez pocierania – czystymi rękoma ściągnij soczewki i umieść je w pojemniku ze świeżym płynem. Pozostaw tak soczewki w pojemniku na kilka godzin – czas zależy od zaleceń producenta, zazwyczaj są to około 2-3 godziny.

- Staraj się nie zapominać o poprawnym czyszczeniu soczewek ponieważ jest to bardzo ważny element ich noszenia. Nie dbanie o higienę może skutkować uczuciem dyskomfortu, podrażnieniami, a nawet infekcją.

Dowiedz się więcej o szybkim i bezpiecznym zdejmowaniu soczewek.