Soczewki czy okulary?

To pytanie może sobie zadać każdy, u którego właśnie wykryto wadę wzroku. Wybór na pozór może wydawać się trudny, jednak wystarczy bardziej zagłębić się w temat obu form korekcji wzroku. A więc, soczewki czy okulary? Które są zdrowsze?

Co lepsze soczewki, czy okulary?

Zarówno soczewki kontaktowe, jak i okulary korekcyjne mają ten sam cel – prawidłowe korygowanie wady wzroku. Dlatego wybór najlepszej korekcji dla siebie polega bardziej na dopasowaniu jej do naszego trybu życia, preferencji, czy upodobań. Warto znać wszystkie zalety i wady obu form korekcji, aby zastanowić się, która będzie odpowiednia dla nas. To, którą wybierzesz zależy również od Twoich możliwości finansowych.

Soczewki kontaktowe

Ten rodzaj korekcji jest uznawany za jeden z najwygodniejszych. Dlaczego? Nie ogranicza on naszych ruchów i jest niewidoczny dla innych osób. To oznacza, że nie musisz rezygnować ze swoich codziennych aktywności i że nikt nawet nie wie, że masz wadę wzroku. Oprócz tego soczewki kontaktowe pod wieloma względami wygrywają z okularami. Zwłaszcza jeśli jesteś osobą, która już wcześniej miała do czynienia z okularami. Przede wszystkim soczewki kontaktowe nie parują i się nie rysują tak jak soczewki okularowe.  

By zacząć nosić soczewki kontaktowe należy udać się do optometrysty. Ten specjalista najlepiej zbada Twój wzrok pod kątem noszenia soczewek oraz dobierze odpowiednie dla Ciebie. Będą to soczewki jednodniowe lub soczewki wielokrotnego użytku. To, które soczewki zostaną Ci zalecone zależy od Twojego stylu życia, chorób, przyjmowanych leków i stanu oczu. Pamiętaj, by nie dobierać soczewek samemu, zwłaszcza na podstawie recepty okularowej.

Parametry Twojej wady wzroku mogą znacznie się różnić w zależności od wybranej formy korekcji wzroku.

Jeśli zastanawiasz się, czy soczewki to bezpieczna opcja dla Twojego dziecka, to dowiedz się od ilu lat można nosić soczewki.

soczewki czy okulary?

Okulary korekcyjne

Okulary niestety nie pozwalają na swobodę ruchu i dyskrecję. Jeśli jednak nie zależy Ci na tym lub po prostu uważasz, że dobrze Ci w okularach to nic nie stoi na przeszkodzie. Zwłaszcza, że zaletą okularów jest mnogość wzorów, kształtów i kolorów oprawek. Dzięki temu każdy może znaleźć coś dla siebie i dopasować do swojego stylu. Osobną kwestią są soczewki okularowe, które powinny być dobrane idealnie do Twojej wady wzroku. Powinny także zawierać powłoki ułatwiające codzienne funkcjonowanie i zapewniające lepsze widzenie, np. antyrefleks.
Gdy już będziesz mieć receptę od specjalisty musisz udać się do optyka, który doradzi wybór soczewek okularowych i wykona okulary. Alternatywą są sklepy internetowe, które są odwzorowaniem optyka stacjonarnego.

Sprawdź, jak dobrać okulary do twarzy.

Soczewki a okulary

Nadal zastanawiasz się, która forma korekcji wzroku będzie idealna dla Ciebie? Warto wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw. A zatem, jeśli jesteś osobą aktywną i uprawiasz sport to lepiej sprawdzą się u Ciebie soczewki kontaktowe. Tak samo w przypadku, gdy zależy Ci na tym, by nikt nie wiedział, że masz wadę wzroku, a Ty nie chcesz rezygnować ze swojego dotychczasowego wyglądu. Natomiast, gdy okulary nie będą Ci przeszkadzać w życiu codziennym, a dodatkowo lubisz podkreślać swój styl to właśnie okulary będą najlepsze.

Kolejną zagwozdką może być także kwestia zdrowotna. Okulary, czy soczewki są zdrowsze? Tak naprawdę nie ma różnicy. Obie formy korekcji wzroku są zdrowe ponieważ mają jeden wspólny cel. Niezdrowe natomiast jest zaniedbanie jakiejkolwiek korekcji, gdy masz wadę wzroku. To może prowadzić do szybkiego postępowania wady i pogorszenie jakości widzenia.

soczewki czy okulary?

Soczewki, czy okulary – ceny

Wybierając korekcję wzroku należy wziąć pod uwagę również koszty, które musisz ponieść. W przypadku soczewek kontaktowych zależy to od ich rodzaju i okresu użytkowania. Soczewki jednorazowego użytku są trochę droższe niż te miesięczne, czy dwutygodniowe. Jednak do tych drugich musisz doliczyć również płyn pielęgnacyjny i pojemnik na soczewki. Koszt soczewek zależy także od marki jaką wybierzesz. Dlatego miesięczny koszt może się wahać od 50 złotych do nawet 150 złotych. Natomiast w przypadku okularów koszt jest jednorazowy i zależy od wielu czynników. Takie rzeczy jak marka oprawki okularowej, rodzaj szkieł i powłoki wpływają na cenę. Dlatego koszt okularów może Cię wynieść 150 złotych, a może także wynieść 1000 złotych. Do tego trzeba pamiętać, że szkła w okularach trzeba wymieniać, gdy wada się zmienia lub się porysują. Tak samo należy wymienić oprawki, jeśli się uszkodzą.