Jak czyścić soczewki kontaktowe w prawidłowy sposób?

Soczewki kontaktowe to popularne i wygodne narzędzie do korekcji wzroku. Zapewniają większą swobodę niż tradycyjne okulary. Jednak, aby w pełni cieszyć się komfortem użytkowania szkieł kontaktowych, niezbędna jest ich prawidłowa pielęgnacja. Poprawnie czyszczone soczewki będą bezpieczne dla Twoich oczu, ale przede wszystkim zapewnią Tobie klarowność i przejrzystość widzenia. Dowiedz się, jak czyścić soczewki kontaktowe w prawidłowy sposób i jakich płynów używać.

Czy trzeba czyścić wszystkie soczewki?

Jeśli używasz soczewek jednorazowych, sprawa jest jasna - nie potrzebujesz zajmować sobie głowy ich czyszczeniem. Po całym dniu ich noszenia po prostu wyrzuć je do kosza, ponieważ nie nadają się do ponownego użytku. Możesz sprawdzić, gdzie wyrzucić soczewki, by nie szkodzić środowisku. Gdy stosujesz soczewki wielorazowe, np.: dwutygodniowe czy miesięczne, wyczyść je płynem do czyszczenia soczewek. 

Czyszczenie soczewek specjalistycznym płynem jest bardzo ważne. Dlaczego? Ponieważ spełnia on wiele wartościowych funkcji, które odpowiadają za bezpieczeństwo Twoich oczu:

- dezynfekuje,
- usuwa osady lipidowe i białkowe, 
- czyści soczewki z zanieczyszczeń i drobnoustrojów, które nagromadziły się na nich w ciągu dnia. 

Jak dokładnie użytkować płyn do soczewek, czyli to w jaki sposób prawidłowo czyścić soczewki, zależy w dużej mierze od typu i właściwości wybranego płynu do soczewek.

Płyny do soczewek dzielą się na:

- Multifunkcyjne (wielofunkcyjne).

- Oksydacyjne.

- Do soczewek twardych.

Przede wszystkim przy wyborze płynu do czyszczenia kieruj się tym, co zalecił Tobie specjalista. Warto jednak również mieć na uwadze swoje preferencje co do konkretnych właściwości danego preparatu do czyszczenia soczewek kontaktowych. Część płynów posiada właściwości, które pozwalają na pominięcie mechanicznego aspektu pocierania soczewki. Niektóre z nich dają możliwość dwóch różnych systemów użytkowania. 

Jaki płyn do czyszczenia soczewek?

Zastanawiasz się, czym różnią się od siebie wyżej wymienione preparaty? Sprawdź, który z płynów do czyszczenia soczewek będzie dla Ciebie najlepszy.

1. Płyn multifunkcyjny to najpopularniejszy rodzaj płynu do soczewek. Nadaje się do każdego rodzaju miękkich szkieł kontaktowych. Skutecznie czyści i dezynfekuje soczewki, usuwając osady białkowe, kurz i bakterie.

2. Skład płynu oksydacyjnego opiera się na roztworze nadtlenku wodoru o stężeniu 3% - czyli na wszystkim znanej wodzie utlenionej. Ten płyn do soczewek nie zawiera konserwantów i polecany jest dla alergików oraz osób z wrażliwymi oczami. Nie powinien powodować podrażnień ani reakcji alergicznych. Neutralizuje mikroorganizmy lepiej niż płyn multifunkcyjny. Dezynfekuje, czyści, pozostawia soczewki nieskazitelnie czyste i wolne od wszelkiego rodzaju bakterii, wirusów czy zanieczyszczeń. Jego użytkowanie różni się jednak bardzo od płynu multifunkcyjnego. 

3. Gdy Twoja wada wzroku jest poważna lub skomplikowana, być może nosisz twarde soczewki kontaktowe. Istotne jest, aby używać płynu do czyszczenia przeznaczonego właśnie do nich. Płyn do czyszczenia soczewek twardych  dokładnie pielęgnuje szkła kontaktowe usuwając zanieczyszczenia nagromadzone w ciągu dnia i jest przystosowany właśnie do tego rodzaju soczewek.

Może zdarzyć się, że znajdziesz się w sytuacji podbramkowej - gdy nie będziesz mieć przy sobie ani płynu do czyszczenia soczewek, ani specjalnego pojemnika. Poznaj sposoby na radzenie sobie w takich okolicznościach: czym zastąpić płyn do soczewek?

Czyszczenie soczewek kontaktowych płynem.

Prawidłowe czyszczenie: soczewki i płyny

Aby czyścić soczewki w prawidłowy sposób, należy zapoznać się z zaleceniami producenta płynu do soczewek. Np.: niektóre płyny multifunkcyjne można aplikować bezpośrednio na założone szkło kontaktowe. Zazwyczaj jednak soczewkę należy zdjąć, umieścić w dłoni, nałożyć na nie troszkę płynu i delikatnie, mechanicznie przetrzeć palcem. Następnie soczewkę wkłada się do pojemnika wypełnionego preparatem na określoną przez producenta liczbę godzin (zazwyczaj około 4 godzin). Czyszczenie płynem wielofunkcyjnym jest bardzo proste. Ten rodzaj płynu służy do mycia, dezynfekcji - dzięki temu, że w płynach tego typu znajdują się składniki bakteriobójcze, jak np. kwas wersenowy. Dodatkowo, działa również nawilżająco - za sprawą min. hialuronianu sodu. Można w nim też przechowywać szkła kontaktowe.

W przypadku płynów oksydacyjnych proces ten przebiega nieco inaczej. Do opakowania tego płynu do czyszczenia dołączony jest specjalny pojemniczek z dyskiem katalizatora i koszyczkiem. Należy umieścić tam soczewki na okres około 6 godzin. Dlaczego? Ponieważ woda utleniona musi zostać zneutralizowana, aby prawidłowo spełniła swoją funkcję - jednocześnie nie wywołując podrażnień. Płyn oksydacyjny na wiele zalet - przede wszystkim silnie dezynfekuje. Skutecznie usuwa nie tylko bakterie, ale też grzyby i inne drobnoustroje. Dodatkowo, ten płyn zostawia soczewki idealnie czyste, dzięki czemu zapewnia dobrą jakość i klarowność widzenia.

Zasady czyszczenia soczewek

Aby dbać o bezpieczeństwo Twoich oczu, warto stosować kilka kluczowych zasad czyszczenia szkieł kontaktowych. 

- Zawsze przed jakimkolwiek dotknięciem soczewki dokładnie umyj i osusz ręce.

- Przecieraj soczewki, najlepiej małym palcem. Polecamy to robić, ponieważ daje to Tobie większą pewność, że pozbyłeś się np.: złogów tłuszczowych. W przypadku używania płynu oksydacyjnego nie ma takiej potrzeby, wręcz niewskazane jest płukanie tym płynem soczewki kontaktowej.

- Dokładnie płucz soczewki płynem - nie żałuj go. W tym celu połóż szkła kontaktowe na otwartej dłoni, w zagłębieniu. Polewaj je najpierw z jednej, następnie z drugiej strony - zadbasz dzięki temu o pełnię higieny. W tym kroku, podobnie jak w poprzednim, jeśli używasz płynu oksydacyjnego, to nie powinno się wykonywać tej czynności. 

- Trzymaj soczewki w pojemniku i płynie nie krócej, niż zostało to zalecone przez producenta. Ten krok z kolei jest szczególnie ważny w przypadku użytkowania płynów oksydacyjnych do soczewek. Krótszy czas czyszczenia soczewek niż wskazany przez producenta może grozić podrażnieniem oczu.

- Pamiętaj, że pojemnik na soczewki też należy czyścić, najlepiej raz na kilka dni.

Czyszczenie soczewek zgodnie z tymi zaleceniami pozwoli Ci zachować ochronę przed bakteriami. Tym samym, nie musisz obawiać się o zaczerwienienia, szczypanie czy nawet infekcję oczu.

Soczewki kontaktowe. Białe tło.

Najlepsze płyny do soczewek kontaktowych 

Na rynku znajdziesz wiele płynów do czyszczenia soczewek, różnych marek i producentów. Zastanawiasz się, jaki płyn do soczewek będzie dobry? Sklep internetowy bezokularow.pl dla takich osób, które jeszcze nie mają wybranego ulubieńca, przygotowało zestawienie najlepszych płynów do soczewek kontaktowych.

1. Płyn do soczewek EyeLove Comfort  PLUS z hialuronianem sodu

Ten preparat do czyszczenia soczewek to produkt z najwyższej półki. Jego skład jest starannie opracowany. Hialuronian sodu posiada właściwości regeneracyjne i nawilżające. Biguanid poliheksametylenowy odpowiada za dokładną dezynfekcję soczewek - niweluje wszelkie mikroorganizmy. Długotrwały efekt nawilżenia, jaki zostawia ten płyn do czyszczenia, zwiększa komfort i wygodę noszenia szkieł kontaktowych.

2. Płyn do soczewek EyeLove ultraComfort SmartPack

Ten zestaw wielofunkcyjnych płynów do czyszczenia soczewek spełnia wiele funkcji naraz. Służy między innymi do czyszczenia soczewek, usuwania protein, dezynfekcji i przechowywania. Zawarta w składzie gliceryna dodatkowo nawilża soczewki, zapewniając ich świeżość i wilgotność na dłużej. 

3. BioTrue 300 ml

Skład płynu do soczewek BioTrue przypomina naturalny film łzowy człowieka, dzięki czemu jest w pełni bezpieczny dla oczu. Delikatna formuła sprawia, że polecany jest osobom o wysokich wymaganiach i alergikom. Dokładnie usuwa wszystkie zanieczyszczenia i drobnoustroje. 

4. EyeLove Comfort 360 ml

Ten płyn do soczewek przeznaczony jest dla soczewek miękkich, w tym również dla soczewek najnowszej generacji silikonowo-hydrożelowych. Kompleksowo dezynfekuje szkła kontaktowe usuwając osady, bakterie i zanieczyszczenia. Obecna w składzie pochodna celulozy nawilża soczewki, zapewniając komfort i wygodę noszenia przez cały dzień. Z tym płynem czyszczącym nie musisz obawiać się podrażnień czy przesuszenia kontaktów.


Pamiętaj, że przy wyborze najlepszego dla Ciebie płynu do soczewek należy kierować się Twoimi indywidualnymi potrzebami oraz zaleceniami od Twojego specjalisty. Czyszczenie szkieł kontaktowych w prawidłowy sposób zapewni Tobie wyraźne widzenie oraz ochronę przed infekcjami i podrażnieniami.

 

Bibliografia:
1.https://www.bezokularow.pl/poradnik/ile-kosztuje-plyn-do-soczewek
2.https://www.bezokularow.pl/poradnik/jak-czyscic-soczewki-zasady-dzieki-ktorym-zadbasz-o-higiene-oczu