Uszkodzone soczewki kontaktowe - jak do tego nie dopuścić?

Uszkodzenie soczewki kontaktowej nie jest bardzo powszechne, ale gdy do tego dojdzie to  bardzo frustruje to ich użytkownika. Część osób, które noszą soczewki kontaktowe od dłuższego czasu może doświadczyć takiej sytuacji, nie jest to jednak regułą. Mimo że soczewki kontaktowe są delikatne, to użytkowane we właściwy sposób z pewnością nie ulegną uszkodzeniu. W tym artykule omówimy, jak odpowiednio dbać o soczewki kontaktowe, aby zapobiec ich uszkodzeniom.


Dlaczego soczewki pękają?

Pęknięcia i uszkodzenia soczewek kontaktowych mogą wynikać z kilku czynników. Zrozumienie przyczyn pęknięć soczewek jest kluczowe do ich zapobiegania.

Wysychanie soczewek

Główną przyczyną pękniętych soczewek kontaktowych jest ich wysychanie. Soczewki kontaktowe, szczególnie te miękkie, zawierają wodę, która pomaga im zachować kształt i elastyczność. Gdy soczewka wysycha, traci ona te właściwości, stając się krucha i podatna na pęknięcia. Wysychanie soczewek może być spowodowane niewłaściwym przechowywaniem lub noszeniem soczewek dłużej niż zalecane​​​​.

Nieprawidłowe korzystanie z soczewek

Nieprawidłowe zakładanie lub zdejmowanie soczewek może również prowadzić do ich uszkodzenia. Użycie zbyt dużej siły lub nieodpowiednich narzędzi może spowodować pęknięcia. Ważne jest, abyś zawsze postępował delikatnie i używał czystych, suchych palców, zarówno podczas zakładania, jak i zdejmowania soczewek​​.

Dowiedz się więcej, jak poprawnie założyć soczewki.

Przeterminowanie soczewek

Używanie soczewek po upływie ich terminu ważności to kolejny czynnik ryzyka. Z czasem materiał soczewki może ulec degradacji, co czyni ją mniej elastyczną i bardziej podatną na pęknięcia. Zawsze przestrzegaj zalecanego przez producenta czasu noszenia soczewek i regularnie je wymieniaj​​.

Użycie nieodpowiednich płynów

Stosowanie płynów do pielęgnacji soczewek, które nie są zalecane przez producenta lub okulistę, może również przyczynić się do uszkodzenia soczewek. Niektóre płyny mogą nie być odpowiednie dla konkretnego typu soczewek, powodując ich uszkodzenie lub deformację. Stosuj tylko te produkty, które zostały zalecone do pielęgnacji Twoich soczewek. Sprawdź nasz poradnik, który pomoże Ci w podjęciu decyzji, jaki płyn do soczewek kontaktowych wybrać.

Uszkodzenie fabryczne przez producenta soczewek

Jak w przypadku wielu produktów, również w przypadku soczewek kontaktowych mogą trafić się błędy produkcyjne. Większość na pewno jest wyłapana podczas kontroli jakości, ale może się zdarzyć, że po otwarciu blistra już będziesz mieć uszczerbioną soczewkę. Z tego powodu bardzo ważne jest oglądanie soczewki pod światłem przed każdym założeniem jej na oczy. W przypadku, gdy zdarzy się Tobie taka sytuacja, zgłoś reklamację do sklepu, a on na pewno ją przyjmie. Pod żadnym pozorem nie używaj takiego produktu. 

Uszkodzone soczewki kontaktowe
Uszkodzona soczewka kontaktowa - jak temu zapobiec?

W celu zapewnienia długotrwałego użytkowania soczewek bez ryzyka ich uszkodzenia, ważne jest przestrzeganie kilku zasad. Oto praktyczne porady, które pomogą Ci uniknąć powszechnych problemów związanych z uszkodzeniem soczewek:

Prawidłowe czyszczenie i dezynfekcja

Dokładne czyszczenie soczewek każdego dnia jest niezbędne, aby usunąć nagromadzone białka, tłuszcze i mikroorganizmy. Używaj zalecanego przez specjalistę lub producenta roztworu do czyszczenia i dezynfekcji soczewek. Nigdy nie stosuj wody z kranu do płukania soczewek, ponieważ może ona zawierać patogeny, które mogą spowodować poważne infekcje oka​​​​.

Noś soczewki zgodnie z ich zaleceniami

Noszenie soczewek przez zbyt długi czas może nie tylko prowadzić do podrażnień i infekcji, ale również zwiększa ryzyko uszkodzenia soczewek. Przestrzegaj zaleceń dotyczących maksymalnego czasu noszenia soczewek i daj oczom regularny odpoczynek​​.

Wypełniaj pojemnik na soczewki odpowiednią ilością płynu

Zawsze upewnij się, że pojemnik na soczewki jest wypełniony odpowiednią ilością świeżego roztworu do soczewek. To nie tylko zapewnia soczewkom odpowiednie środowisko przechowywania, ale również minimalizuje ryzyko ich uszkodzenia. Zbyt mała ilość płynu może spowodować, że soczewki częściowo wyschną, co czyni je bardziej podatnymi na pęknięcia i inne uszkodzenia. Zaleca się, aby każdego wieczora, przed położeniem się spać, wypełniać pojemnik nowym roztworem, zapewniając soczewkom pełne zanurzenie.

Sprawdź, czym zastąpić płyn do soczewek - jak przechowywać soczewki?

Unikaj używania paznokci

Podczas zakładania i zdejmowania soczewek kontaktowych unikaj używania paznokci. Paznokcie mogą łatwo porysować lub nawet przebić delikatną powierzchnię soczewki, co prowadzi do jej uszkodzenia. Zamiast tego, używaj opuszków palców do delikatnego manipulowania soczewkami. To zmniejsza ryzyko przypadkowego uszkodzenia soczewek oraz jest bezpieczniejsze dla Twoich oczu.

Dbaj o odpowiednie nawilżenie soczewek

Odpowiednie nawilżenie soczewek jest ważne dla ich trwałości oraz komfortu noszenia. Sucha powierzchnia soczewki nie tylko jest niekomfortowa dla oka, ale również bardziej podatna na uszkodzenia. Upewnij się, że soczewki są zawsze przechowywane w świeżym roztworze, co zapobiega ich wysychaniu.

Uszkodzone soczewki kontaktowe
Co zrobić z podartą soczewką?

Jeśli Twoja soczewka kontaktowa jest podarta lub uszkodzona, natychmiast ją usuń z oka. W żadnym wypadku nie próbuj jej naprawiać ani ponownie używać. Uszkodzone soczewki nie nadają się do bezpiecznego użytkowania. Mogą spowodować podrażnienie, dyskomfort, a nawet poważniejsze problemy zdrowotne, takie jak infekcje oka. Po bezpiecznym usunięciu soczewki, dokładnie oczyść oko, używając roztworu soli fizjologicznej, aby usunąć wszelkie pozostałe fragmenty soczewki. Następnie dokładnie umyj ręce i załóż nową soczewkę, upewniając się, że jest ona w idealnym stanie. W przypadku zaczerwienienia lub bólu oka po usunięciu soczewki, niezwłocznie skonsultuj się z okulistą. 


Bibliografia:
https://www.bezokularow.pl/poradnik/dlaczego-soczewki-pekaja
https://valleyeyecareaz.com/how-to-avoid-ripping-contact-lenses/