Jak założyć soczewki?
Noszenie soczewek kontaktowych daje swobodę oraz wolność, a przy tym pełną ostrość widzenia. Jeśli jednak dopiero kupiłeś swoje pierwsze soczewki, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł, aby przekonać się, jak założyć soczewki pierwszy raz. Kilka naszych prostych wskazówek sprawiają, że już po kilku próbach przekonasz się, że zakładanie szkieł kontaktowych jest naprawdę bardzo proste.
Kilka porad, zanim założysz soczewki
Kobietom radzimy, aby założyć soczewki jeszcze przed robieniem makijażu. Dzięki temu nie będzie ryzyka, że fragmenty tuszu do rzęs, pudru czy cieni przedostaną się na soczewkę lub pod jej powierzchnię, co może doprowadzić do powstawania dyskomfortu lub też infekcji oka.
Nie wiesz, jak założyć soczewki na małe oczy? Po pierwsze zwróć uwagę na to, aby jeszcze podczas zakupu wybrać szkła kontaktowe o mniejszej średnicy. Dzięki temu zakładanie ich będzie znacznie szybsze i łatwiejsze. Jeśli chodzi o sam proces zakładania soczewek na małe oczy, to wymaga to metody prób i błędów. Być może będziesz musiał sprawdzić, jak założyć soczewki na małe oczy pod różnymi kątami. Dzięki temu odkryjesz, która metoda sprawdza się u Ciebie najlepiej.
Przeczytaj też więcej o pierwszych soczewkach kontaktowych.
Jak założyć soczewki kontaktowe? Sprawdzone metody dla każdego
Nie musisz się martwić tym, jak założyć soczewki jednodniowe, miesięczne czy soczewki kolorowe. Tak naprawdę wszystkie te rodzaje wymagają zapamiętania tych samych zasad. Pamiętaj, jednak, że kluczowe jest wcześniejsze wykonanie badania wzroku u okulisty bądź też u optometrysty i dobranie soczewek, które będą idealnie dopasowane do Twoich oczu. Nie ryzykuj z kupowaniem soczewek na podstawie recepty na okulary, gdyż może się okazać, że zakupione soczewki będą zbyt małe lub zbyt duże i nie zapewnią Ci korekcji, jakiej oczekujesz.
Oto 4 kroki, które musisz wykonać, aby dowiedzieć się, jak założyć soczewki kontaktowe po raz pierwszy:
1. Dokładna dezynfekcja rąk
Na samym początku istotne staje się zadbanie o higienę. Dlatego też koniecznie pamiętaj o tym, żeby za każdym razem przed założeniem soczewek dokładnie umyć ręce w ciepłej wodzie. W ten sposób unikniesz przedostania się do gałki ocznej drobnoustrojów czy zanieczyszczeń, które mogłyby spowodować powstanie infekcji narządu wzroku. Kolejnym ważnym krokiem jest oczywiście wysuszenie dłoni. Podczas zakładania soczewek konieczne jest posiadanie czystych i suchych dłoni. Do wycierania rąk wybierz ręcznik, który nie pozostawia na rękach żadnych drobnych elementów.
2. Inspekcja soczewek
Zanim jeszcze dowiesz się, jak założyć soczewki kolorowe oraz każde inne szkła kontaktowe, bardzo ważne staje się dokładne przyjrzenie soczewkom. Musisz wtedy zwrócić uwagę na dwie kwestie. Po pierwsze na ich kształt. Może okazać się, że soczewka się wywinęła lub uszkodziła, przez co nie nadaje się, aby ją założyć. Jak rozpoznać, czy kształt soczewki jest prawidłowy? Powinna mieć ona półkulisty kształt, który łudząco przypomina malutką miseczkę. Jeśli zobaczysz, że brzegi jednej soczewki są wywinięte, to możesz delikatnie spróbować ją odwrócić. Jednak bądź ostrożny, aby nie uszkodzić jej powierzchni. Najlepiej jednak nie ryzykuj, a od razu wymień soczewkę na nową.
Następnie musisz po prostu sprawdzić, która soczewka jest przeznaczona, na jakie oko.
3. Aplikacja soczewek kontaktowych
Zacznij zakładanie soczewek od prawego oka i prawej soczewki. Oto krótka instrukcja, jak założyć soczewki jednodniowe i inne:
Pierwszym krokiem powinno być umieszczenie prawej soczewki na opuszku palca wskazującego.
Kiedy masz już pod kontrolą soczewkę, to teraz przy pomocy palca środkowego tej samej ręki przesuń w dół dolną powiekę.
Najlepiej drugą ręką postaraj się odciągnąć w górę górną powiekę, co znacznie ułatwi proces zakładania soczewki. W ten sposób możliwe będzie też powstrzymanie procesu mrugania oczami, które mogłoby utrudnić zakładanie soczewki.
Skieruj wzrok ku górze i w tym momencie nałóż soczewkę na oko.
Następnie odsuń palec od soczewki. Spójrz w dół w górę i na boki. Dobrym pomysłem będzie też kilkukrotne mrugnięcie, co jeszcze skuteczniej pomoże we właściwym ułożeniu się soczewki na oku.
Jeśli nie odczuwasz żadnego dyskomfort, to brawo! Udało Ci się właśnie po raz pierwszy założyć soczewkę na prawe oko.
Teraz czas przejść do lewego oka i powtórzyć wszystkie te kroki.
Jesteśmy pewni, że bardzo szybko nauczysz się, jak założyć soczewki kontaktowe w prawidłowy sposób.
4. Ułożenie soczewki na oku
Teraz już wiesz, jak założyć soczewki pierwszy raz. Na samym początku będziesz zapewne zastanawiać się nad każdym ruchem, ale kilka prób powinno wystarczyć, aby zakładanie soczewek stało się intuicyjne i naturalne. Zatem nie ma się czego bać, jeśli masz problemy z aplikacją szkieł kontaktowych, to poproś okulistę bądź optometrystę, żeby ze szczegółami pokazał Ci, jak założyć soczewki kolorowe i każde inne.
Skoro już wiesz jak założyć soczewki, warto też wiedzieć jak zdjąć soczewki.