Jak wybrać soczewki kontaktowe?
Kupowanie soczewek kontaktowych wymaga zwrócenia uwagi na wiele aspektów, co szczególnie dla osób początkujących może być sporym problemem. Zatem, jakie soczewki wybrać, aby noszenie ich było komfortowe, ostrość widzenia idealna, a użytkowanie ich dopasowane do Twojego trybu życia? Wystarczy, że przeczytasz ten poradnik, a wszystko stanie się jasne i naprawdę proste.
Zwróć uwagę na swoje potrzeby dotyczące soczewek
Jeśli dotąd nosiłeś okulary korekcyjne i teraz chcesz je wymienić na szkła kontaktowe lub okulista dopiero zdiagnozował u Ciebie wadę wzroku, to teraz czas zastanowić się, jakie typy soczewek kontaktowych spełnią Twoje oczekiwania. Dziś producenci prześcigają się w kolejnych modelach szkieł kontaktowych, aby każda osoba mogła znaleźć wśród dostępnych modeli ten, który będzie dostosowany do jego trybu życia, indywidualnych preferencji czy do wady wzroku.
Dlatego, jeśli nie wiesz, jakie soczewki wybrać, nasza rada brzmi następująco – jeszcze przed zakupem wypisz na kartce wszystkie cechy, jakie powinny spełniać Twoje soczewki kontaktowe. W ten sposób wybierzesz najlepsze dla siebie modele. Co na przykład możesz tam wpisać? Gwarancja nawilżenia, bo np. masz problem z suchymi oczami, filtry UV, gdyż chcesz świadomie chronić swoje oczy przed szkodliwymi promieniami czy też możliwość noszenia ich przez 30 dni z rzędu, bo nie lubisz ich ściągać i zakładać zbyt często. Im więcej dowiesz się o soczewkach, tym wybranie najlepszych soczewek stanie się jeszcze łatwiejsze.
Jeśli nie możesz zdecydować się, którą metodę korekcji wybrać, sprawdź nasz artykuł - soczewki czy okulary?
Wybierz najlepsze soczewki kontaktowe dla siebie
Jeśli masz problem z określeniem, jakie cechy charakteryzują dziś wysokiej jakości szkła kontaktowe, to przygotowaliśmy małą ściągawkę. Oto co wyróżnia najlepsze soczewki na rynku:
- skuteczność korekcji Twojej wady wzroku,
- łatwe i szybkie zdejmowanie i zakładanie soczewek,
- wysoka tlenoprzepuszczalność,
- uwodnienie na poziomie przekraczającym ponad 50%, co daje gwarancje nawilżonych oczu,
- skład zawierający silikon,
- ochrona UV,
- możliwość łatwego przechowywania soczewek,
- jeśli taka jest Twoje potrzeba – możliwość zmiany swojego wizerunku przy jednoczesnej korekcji wzroku, np. poprzez soczewki kolorowe, które odmienią Twoją tęczówkę lub też sprawią, że oczy będą wyglądały na większe.
Skoro już wiesz na czym skupić się, by wybrać dobrej jakości soczewki, to dowiedz się też jak założyć soczewki?
Jakie soczewki do Twojej wady wzroku?
Najlepsze soczewki to oczywiście takie, które pozwalają Ci zapomnieć o Twojej wadzie wzroku. Możesz mieć najwygodniejsze soczewki, ale jeśli nie zyskujesz dzięki nim odpowiedniej ostrości widzenia, to na pewno nie spełnią Twoich oczekiwań.
Dlatego przed postanowieniem, jakie soczewki będziesz nosić, wykonaj badanie wzroku, by specjalista określił, jakie parametry powinny wyróżniać dopasowane do Twojej wady wzroku soczewki kontaktowe.
W zależności od wady wzroku specjalista dopasuje dla Ciebie soczewki:
- sferyczne – w przypadku zdiagnozowania dalekowzroczności lub krótkowzroczności,
- toryczne – kiedy będziesz borykać się z astygmatyzmem,
- multifocalne – jeśli ukończyłeś 40. rok życia i masz problem ze starczowzrocznością, czyli presbiopią.
Czas użytkowania, czyli rodzaje soczewek
Następnym aspektem, na jaki musisz zwrócić uwagę, są typy soczewek w zależności od tego, jak długo możesz je nosić. Obecnie wyróżniamy:
- soczewki jednodniowe – jak sama nazwa wskazuje przeznaczone do noszenia w ciągu dnia, ok. 16 godzin, później należy je zdjąć i wyrzucić, aby kolejnego dnia założyć nową parę, doskonała opcja jeśli rzadziej chodzisz w soczewkach, jesteś alergikiem lub gdy masz bardzo wrażliwe oczy;
- soczewki dwutygodniowe – możesz je używać przez 14 dni lub zazwyczaj przez 7 dni bez przerwy;
- soczewki miesięczne – tego typu soczewki są bardzo ekonomiczną opcją, która przy okazji sprawia, że przez cały miesiąc nie musisz martwić się zakupem nowych soczewek, świetna opcja dla aktywnych;
- soczewki kwartalne – wymagają starannej pielęgnacji, zresztą jak każde soczewki wielokrotnego użytku, są wytrzymałe i powoli coraz popularniejsze;
- soczewki roczne – obecnie mniej popularne, to najstarsza grupa soczewek miękkich.
Tryb noszenia soczewek
Szkła kontaktowe można dziś podzielić ze względu na tryb ich noszenia. Dzielą się na 3 typy soczewek:
- dzienne – do zakładania od rana i ściągania przed spaniem;
- elastyczne – przez ok. 7 dni można nosić je bez przerwy, świetna opcja dla zapominalskich;
- całodobowe – możesz nosić je przez całą dobę, a nawet jeszcze dłużej, jeśli producent tak zalecił to nawet przez 30 dni z rzędu.
Jak dobrać soczewki pod względem materiału, z jakiego zostały wykonane?
Soczewki można podzielić również w zależności od materiału, z jakiego zostały wykonane na:
- soczewki miękkie – szkła miękkie są wygodne i niemal nie czuć, że masz je założone, gdy zostały wykonane z materiału hydrożelowego lub silikonowo-hydrożelowego;
- soczewki twarde – są produkowane ze szkła organicznego PMMA, przez co cechują się dużą sztywnością, zazwyczaj noszone przez osoby z bardziej skomplikowanymi wadami, przy których soczewki miękkie okazują się być niewystarczające.
Dowiedz się więcej o rodzajach soczewek.
Zalety i wady soczewek
Teraz już wiesz, jak dobrać soczewki, jednak na koniec chcemy wskazać też kilka ważnych zalet i wad noszenia soczewek kontaktowych. To na pewno pomoże Ci w podjęciu decyzji.
Zalety soczewek
Wygoda i szeroki wybór soczewek, dzięki czemu każdy znajdzie odpowiednie modele dla siebie, to ważne zalety. Oprócz tego fakt, że soczewki nie ograniczają pola widzenia i możesz je nosić na basenie (jednorazowe, a później trzeba je wyrzucić), podczas uprawiania innych sportów czy nawet zimą, gdyż już nie musisz przejmować się zaparowanymi okularami. Prowadzenie auta również jest bardziej komfortowe w soczewkach. Soczewki kontaktowe nie wykluczają noszenia okularów przeciwsłonecznych.
Wady soczewek
Niezależnie od tego, jakie soczewki wybierzesz, to musisz wiedzieć, że będą one droższą opcją niż okulary. Tutaj płacisz raz co kilka tygodni czy miesięcy, a w przypadku okularów raz na ok. 2 lata lub dłużej, w zależności, jak pogłębia się Twoja wada wzroku. W dodatku aplikowanie i ściąganie soczewek dla wielu osób początkujących osób jest problemowe.
Może Cię również zainteresować -> https://www.bezokularow.pl/poradnik/dalekowzrocznosc