Zdejmowanie soczewek – szybko, sprawnie i bezpiecznie

Osoby początkujące często nie wiedzą, jak zdjąć soczewki. Jednak to całkowicie normalne, że potrzebujesz treningu i czasu, aby przekonać się, że zdejmowanie soczewek to proces łatwy, a z czasem całkowicie automatyczny. Poznaj kilka zasad, jak łatwo zdjąć soczewki.

Jak zdjąć soczewki kontaktowe? Niezawodne metody także dla początkujących

Istnieje naprawdę wiele różnych metod ściągania soczewek kontaktowych. Najlepiej zatem po wykonaniu badania okulistycznego zwróć się o pomoc do okulisty, by pokazał Ci, jak zdjąć soczewki. Oprócz tego koniecznie przeczytaj kilka naszych wskazówek, które również na pewno okażą się bardzo przydatne. Powinieneś wiedzieć, że poprawne zakładanie soczewek również jest bardzo ważne. Sprawdź więc, jak założyć soczewki?

Pamiętaj jednak, aby zawsze i to niezależnie od metody, którą wybierzesz, rozpocząć zakładanie lub zdejmowanie soczewek od dokładnego umycia oraz osuszenia dłoni. W ten sposób zyskasz pewność, że Twoje oko nie będzie narażone na przedostanie się do niego różnych drobnoustrojów czy innych zanieczyszczeń.

Jak szybko zdjąć soczewki? – najpopularniejsza metoda

Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

Podejdź do lustra i spójrz w górę.

Następnie przy pomocy środkowego palca odsuń dolną powiekę w dół. Nie przestawaj patrzeć w górę i w tym czasie przyłóż opuszek palca wskazującego do dolnej części szkła kontaktowego.

Kolejnym krokiem jest przesunięcie soczewki w dół na białko u dołu oka.

W tym momencie chwyć soczewkę palcem wskazującym oraz kciukiem i ściągnij soczewkę w powierzchni oka.

zdejmowanie soczewek kontaktowych

Metoda uszczypnięcia

Inną popularną metodą jest tzw. uszczypnięcie. Polega ona na tym, że:

Musisz palcem wskazującym lewej ręki podciągnąć górną powiekę w górę.
W tym czasie palcem środkowym prawej ręki odsuń dolną powiekę w dół.
Wykorzystując palec wskazujący oraz kciuk ściśnij soczewkę i ostrożnie przesuń ją w dół.
Nie pozostaje Ci już nic innego, jak wyjęcie soczewki kontaktowej z oka.

zdejmowanie soczewek

Problemy ze ściąganiem soczewek – sprawdzone rozwiązania!

Z różnych powodów mogą pojawić się problemy z prawidłowym ściągnięciem soczewki. Czasem wynikają one dlatego, iż szkło kontaktowe jest uszkodzone lub też zdążyło się wywinąć, a Ty nie zauważyłeś tego i założyłeś soczewkę. Jeśli występuje u Ciebie ból, pieczenie czy jakakolwiek inna dolegliwość bólowa po założeniu soczewki, to musisz wiedzieć, jak szybko zdjąć soczewki.

Jak zdjąć soczewki z długimi paznokciami?

Szczególnie wiele kobiet zastanawia się, jak zdjąć soczewki z długimi paznokciami. Istnieją dwie opcje. Pierwsza może Ci się nie spodobać. Nie da się ukryć, że najlepszym rozwiązaniem będzie ścięcie paznokci. W ten sposób nie będziesz zagrażać swoim oczom w trakcie ściągania oraz zakładania soczewek, a do tego zyskasz większą precyzję ruchów.

Drugą opcją jest skorzystanie z pęsety czy przyssawki do ściągania soczewek.

zdejmowanie soczewek kontaktowych

Co zrobić, jak nie można zdjąć soczewki?

Nawet jeśli będziesz zdejmować soczewki zgodnie z zasadami, które opisaliśmy, mogą pojawić się różne komplikacje. Dlaczego? Częstym powodem jest działanie zbyt automatyczne, przez to niedokładne, brak doświadczenia oraz zbyt suche oczy. Co zrobić jak nie można zdjąć soczewki? Po pierwsze nie panikuj, po prostu zabierz krople nawilżające do oczu (najlepiej sprawdzą się sztuczne łzy), które zawsze w razie czego warto mieć w domu. Następnie zakropl oczy 1-2 kroplami i pomrugaj kilkukrotnie powiekami. W ten sposób już po chwili soczewka może odkleić się od oka oraz ustawi się w odpowiednie miejsce. Później po prostu wykonaj wszystkie kroki, które opisaliśmy we wcześniejszej części tego artykułu.

Jak często należy ściągać soczewki?

Skoro już wiesz, jak zdjąć soczewki kontaktowe, to teraz chcemy zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt. Chodzi tutaj o częstotliwość ściągania szkieł kontaktowych oraz tego, co należy później z nimi zrobić.

Po pierwsze musisz zwrócić uwagę na rodzaj soczewek kontaktowych, które nosisz. Modele jednorazowe, jak sama nazwa mówi, należy nosić raz, w ciągu jednego dnia, najlepiej max. 16 godzin. Następnie musisz je ściągnąć i wyrzucić, by kolejnego dnia założyć nowy produkt.

Wiedza na temat tego, jak łatwo zdjąć soczewki, na pewno przyda się także osobom, które noszą soczewki miesięczne lub dwutygodniowe. Modele w trybie dziennym należy w końcu ściągać przed pójściem spać i dezynfekować płynem w specjalnym pojemniku.

Wyjątkiem są soczewki kontaktowe miesięczne całodobowe. Takie warianty wystarczy, że założysz, a później możesz ściągnąć je po 30 dniach.

Dowiedz się, co zrobić gdy zdarzyła się awaria i nie masz przy sobie płynu do soczewek - czym zastąpić płyn do soczewek?