Sztuczne łzy — krople do oczu

Nadmierne wysuszanie oczu może prowadzić do wielu uporczywych dolegliwości np. zaczerwienienia oczu, podrażnień, bólu oraz wrażenia piasku pod oczami. To coraz powszechniejszy problem, który jest związany z nadmiernym korzystaniem z urządzeń elektronicznych i nieprawidłową higieną pracy. W celu złagodzenia tych objawów przydają się sztuczne łzy.

Co to są sztuczne łzy?

Zastanawiasz się, co to są sztuczne łzy? To cała gama produktów, dostępnych bez recepty. Ich najważniejszym celem jest przyniesienie ulgi w przypadku dolegliwości związanych z zespołem suchego oka. Zazwyczaj ich działanie opiera się na nawilżeniu oczu. Odpowiada za to ich skład, który jest zbliżony do tego, jaki naturalnie występuje w produkowanym filmie łzowym.

Sztuczne łzy można stosować doraźnie, gdy występuje problemy ze zbyt suchymi oczami, a także profilaktycznie. Szczególnie zalecane są po kilkugodzinnej pracy przed ekranem monitora. Wtedy dodatkowe nawilżenie skutecznie poprawi kondycję oczu.

Jeśli zastanawiasz się, jakie krople do oczu wybrać kiedy nosisz soczewki, sprawdź jeden z naszych artykułów.

W jakiej formie są dostępne sztuczne łzy?

Sztuczne łzy krople do oczu

Bez wątpienia to właśnie sztuczne łzy krople należą do najpopularniejszego rodzaju tych produktów. Ma to związek z wygodą w aplikacji oraz dostępnością wielu różnych wariantów. Dzięki temu możesz z łatwością wybrać preparat dopasowany pod względem składu, pojemności opakowania czy dodatkowego działania. Poza tym krople do oczu sprawdzą się jako produkt profilaktyczny lub wtedy, gdy nie masz zbyt częstych problemów z wysychaniem oczu.
Ogromną zaletą jest to, że sztuczne łzy krople do oczu można zaaplikować dosłownie wszędzie, bo już po chwili będziesz cieszyć się maksymalną ostrością widzenia.

Sztuczne łzy w żelu

Zależy Ci na maksymalnym nawilżeniu oczu, bo masz duży problem z uczuciem suchości? W takim razie postaw na produkty o dużej lepkości. W ten sposób masz pewność, że składniki nawilżające jeszcze dłużej pozostaną na powierzchni oka. Takie właściwości mają sztuczne łzy w postaci żeli. Zwróć uwagę na to, że ich konsystencja wpływa negatywnie na jakość widzenia, dlatego musisz odczekać chwilę, zanim wrócisz do codziennych czynności. Jednocześnie nie wymagają tak częstej aplikacji w porównaniu do kropli.

Wadą żeli jest tylko sposób aplikacji tego produktu. Po prostu czasem trudno jest wydusić zalecaną dawkę. Dlatego ciekawym rozwiązaniem są krople, które dopiero po aplikacji przybierają postać żelu.

sztuczne łzy - krople do oczu

Jaki skład mają sztuczne łzy – krople i żel

Przede wszystkim sztuczne łzy składają się z wody oraz polimerów, odpowiadających za jej zatrzymanie się na powierzchni oczu.

Zwróć uwagę na to, że każdy produkt, który ma pełnić funkcję sztucznych łez, został przygotowany z myślą o tym, żeby w jak największym stopniu przypominał naturalny film łzowy.

Warto zaznaczyć, że sztuczne łzy mogą być hipotoniczne lub izotoniczne, zawierać elektrolity, środki powierzchniowo czynne, składniki konserwujące lub zwiększające lepkość. Jednak jednym z najczęściej wybieranych opcji są sztuczne łzy z kwasem hialuronowym. Zauważ, że taki preparat cechuje się sporą lepkością, a do tego wyróżnia się długim działaniem. Ogromna w tym zasługa właściwości wiążących wodę, co zapobiega parowaniu, a do tego wpływa na zmniejszenie podrażnień.

sztuczne łzy - krople do oczu

Dla kogo są sztuczne łzy bez konserwantów?

Nosisz soczewki kontaktowe? W takim razie koniecznie postaw na sztuczne łzy bez konserwantów, a wtedy zyskasz pewność, że te krople nie wpłyną negatywnie na jakość szkieł. Po prostu te substancje są w pełni bezpieczne. Oprócz tego wersje bez konserwantów sprawdzą się u osób z wrażliwymi oczami. Zatem nie musisz wtedy przejmować się podrażnieniami, bo skład jest maksymalnie zbliżony do naturalnego filmu łzowego.

Krople do oczu bez konserwantów są na tyle bezpieczne, że są zalecane nawet kobietom w ciągu lub tym karmiącym, a także alergikom i dzieciom.

Sztuczne łzy dla dzieci – jakie wybrać?

Nie tylko dorośli mają problem z zespołem suchego oka czy innymi podobnymi dolegliwościami. Coraz częściej dotyka to również dzieci. W takim przypadku warto aplikować im nawilżające preparaty. Czy wiesz, jakie sztuczne łzy dla dzieci sprawdzą się najlepiej? Przede wszystkim postaw na krople, ponieważ nie wpływają w tak dużym stopniu na ostrość widzenia w porównaniu do produktów w formie żelu. Oprócz tego są łatwiejsze w aplikacji i nie wymagają dużej precyzji, bo bez problemu przedostają się do worka spojówkowego.

W przypadku dzieci i nastolatków najlepiej sprawdzą się sztuczne łzy bez konserwantów. Jeśli dolegliwości oczu nie mijają, to należy udać się do specjalisty. Dotyczy to zarówno zespołu suchego oka, problemów z soczewkami, jak i alergii.

Zastanawia Cię, czy dzieci mogą nosić soczewki kontaktowe? Dowiedz się, od ilu lat można nosić soczewki.