Okulista czy optometrysta - czym się różnią te dwa zawody?

Zarówno okulista, jak i optometrysta zajmują się zdrowiem oczu, jednak zakres ich kompetencji jest inny. Leczeniem trudni się okulista, natomiast przy wadach wzroku pomocny okaże się optometrysta. Różnice między tymi dwoma zawodami są jednak dużo szersze, o czym w szczegółach przeczytasz w naszym artykule. Okulista czy optometrysta? Od nas dowiesz się wszystkiego na ten temat!

Okulista a optometrysta: różnice

Regularne badanie wzroku jest bardzo ważne, ponieważ pozwala na wczesne wykrycie problemów zdrowotnych oczu i wad wzroku, które mogą nie dawać od razu widocznych objawów. Szybkie rozpoznanie choroby czy wady refrakcji zwiększa szanse na zatrzymanie jej dalszego rozwoju lub całkowite wyleczenie (w przypadku różnego rodzaju schorzeń). Aby stale mieć zdrowie swoich oczu pod kontrolą, należy odwiedzać specjalistów: okulistę lub optometrystę.

Zadania okulisty

Okulista

Okulista jest lekarzem. Taka osoba ukończyła studia medyczne i odpowiednie specjalizacje. Okulista specjalizuje się w rozpoznawaniu i leczeniu różnego rodzaju chorób oczu. Ma uprawnienia do przepisywania i aplikowania lekarstw oraz antybiotyków, może wykonać chirurgiczną operację narządu wzroku. Do okulisty należy zgłosić się, gdy wystąpi u Ciebie:

uciążliwy ból oka,

- uraz oka,

- zmiana w okolicy oczu,

- stan zapalny oka

lub gdy do Twojego oka dostanie się ciało obce zagrażające zdrowiu, takie jak drzazga czy opiłek metalu. 

Okulista posiada również odpowiednie kwalifikacje do przeprowadzania badania wzroku, jednak nie jest to główny obszar jego działalności. Do okulisty należy zgłaszać się przede wszystkim w sytuacjach, gdy choroba lub inne czynniki zagrażają zdrowiu oczu. Badania wzroku i dobór korekcji wzroku to główne zadania optometrysty. Kim jest ten specjalista?

Okulista a optometrysta: różnice

Optometrysta

Optometrysta to specjalista, który ukończył studia wyższe lub podyplomowe w zakresie optometrii. Optometrysta, w przeciwieństwie do okulisty, może jedynie badać wzrok. Nie ma uprawnień do diagnozowania chorób, ani do przepisywania lekarstw. Gdy zauważy niepokojące zmiany w narządzie wzroku, może skierować pacjenta do okulisty. 

W ramach swojej pracy optometrysta przeprowadza szczegółowe badania wzroku, które umożliwiają identyfikację wad refrakcji, takich jak krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm. Na podstawie wyników tych badań może on wydać recepty na odpowiednie szkła korekcyjne, dostosowując je do indywidualnych potrzeb pacjenta. Do tego specjalisty należy udać się wtedy, gdy:

- zaobserwujesz u siebie pogorszenie widzenia,

- będziesz odczuwać objawy zmęczonych oczu

- będziesz chciał zamienić okulary na soczewki lub odwrotnie,

- będziesz chciał profilaktycznie przebadać swój wzrok pod kątem wad refrakcji. 

Optometrysta może również przeprowadzić badania wzroku u dzieci, z pewnymi ograniczeniami (gdyż optometrysta nie może zakropić oczu atropiną). Gdy wybierzesz się do tego specjalisty z pociechą, badanie będzie koncentrować się na ustawieniu oczu, co pozwoli określić, czy u dziecka występują objawy zeza. Dodatkowo oceni on funkcje wzrokowe młodego pacjenta, które są ważne dla prawidłowego rozwoju wzroku i wczesnego wykrywania ewentualnych problemów z refrakcją. W razie potrzeby, pomoże z decyzją na temat tego, czy pacjent powinien wybrać okulary czy soczewki. 

Okulista a optometrysta: wizyty

Jeśli nigdy wcześniej nie byłeś ani u okulisty, ani u optometrysty, ale zauważyłeś u siebie pogorszenie jakości widzenia to warto, byś udał się do okulisty. Specjalista ten przeprowadzi kompleksowe badanie oczu i sprawdzi, czy nie występują u Ciebie żadne choroby. 

Cena badania u okulisty wynosi od 250 do około 300 złotych w zależności od miasta i gabinetu. Badanie to można wykonać również z refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia, potrzeba jednak do tego skierowania od lekarza rodzinnego. Czas oczekiwania na wizytę z NFZ wynosi około 6 miesięcy. 

Cena za badanie u optometrysty, które obejmuje badanie refrakcji, ocenę stanu zdrowia oczu i przepisanie odpowiedniej recepty również wynosi od 200 do 300 złotych. 

Sprawdź również, czy można kupić soczewki na podstawie recepty na okulary

Okulista a optometrysta: różnice

Okulista i optometrysta a optyk

Gdy będziesz już posiadać receptę na okulary lub soczewki, po ich zakup wybierz się do optyka. Optyk to osoba, która pomoże w dobraniu najlepszych okularów do Twojego kształtu twarzy i stylu życia. Optyk również odczyta receptę okularową i zamówi soczewki dostosowane do parametrów przepisanych przez specjalistę. 

Do optyka możesz udać się stacjonarnie, ale też online! Optycy internetowi zazwyczaj oferują jednak lepsze ceny, niż stacjonarni. Decydując się na zakup okularów online nie musisz rezygnować z możliwości ich przymierzenia, ponieważ np. optyk wOkularach.pl oferuje wirtualną przymierzalnię.

Specjaliści zdrowia oczu w pigułce

Specjalista Jakie zadania do niego należą/kiedy należy się zgłosić?
Okulista - W przypadku podejrzenia chorób oczu (np. jaskra, zaćma, zapalenie spojówek)
- Występowanie zmian w widzeniu (np. nagła utrata wzroku, mroczki przed oczami, mroczek centralny)
- Potrzeba odnowienia recepty na lekarstwa (np. specjalistyczne krople do oczu)
- Diagnostyka i leczenie poważnych schorzeń narządu wzroku (np. po skierowaniu od optometrysty czy od lekarza pierwszego kontaktu)
Optometrysta - Badanie wzroku w celu dopasowania okularów lub soczewek kontaktowych
- Pogorszenie widzenia i podejrzenie występowania wady refrakcji (krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm, prezbiopia)
- Kontrola stanu wzroku
- Badanie ustawienia oczu u dzieci (np. w celu wczesnego wykrycia zeza)
- Ocena funkcji wzrokowych (np. akomodacji, widzenia obuocznego)
Optyk - Wykonanie okularów na podstawie recepty
- Pomoc w doborze oprawek
- Naprawa zepsutych oprawek
- Regulacja i konserwacja okularów (np, dokręcenie poluzowanych śrub)
- Wykonywanie soczewek okularowych zgodnie z zaleceniami lekarza lub optometrysty

Sprawdź również więcej informacji na temat 5 najczęściej występujących chorób oczu

 

Bibliografia:

https://weargepetto.pl/pl/blog/Okulista-a-optometrysta-jakie-sa-roznice/42
https://www.wokularach.pl/blog/optometrysta-czy-okulista-ktorego-specjaliste-wybrac
https://www.bezokularow.pl/poradnik/okulista-czy-optometrysta-kogo-powinienem-wybrac-i-w-jakiej-sytuacji