Mroczki przed oczami w ciąży - czy wzrok pogarsza się w ciąży?
W czasie ciąży w ciele kobiety zachodzi bardzo wiele zmian. Część z nich dotyczy również oczu. O czym świadczą mroczki przed oczami w ciąży? Dlaczego wzrok ulega pogorszeniu? O tym wszystkim dowiesz się z naszego wpisu.
Wzrok a ciąża
Oczy ciężarnej kobiety są wystawione na poważą próbę w tym okresie. Wszystko to z powodu zmian hormonalnych. Większość problemów ze wzrokiem jest odwracalna, część schorzeń związanych z oczami warto w czasie ciąży obserwować i koniecznie konsultować z lekarzem.
Pogorszenie wzroku w ciąży
Już w pierwszym trymestrze ciąży poza ogólnym zmęczeniem czy wzmożonym łaknieniem i mdłościami, mogą pojawić się lekkie problemy ze wzrokiem. Szczególnie może być to odczuwalne u kobiet, które już mają jakąś wadę wzroku. Gorszy wzrok w ciąży, to jednak nie jest nic niepokojącego i powinno minąć po ciąży. Z tego powodu specjaliści nie zalecają dostosowywania na nowo mocy korekcji. Warto jednak komunikować takie symptomy lekarzowi, który prowadzi ciążę, by w razie potrzeby mógł zainterweniować. Jeśli nie masz żadnej wady wzroku, ostrość widzenia może delikatnie się pogorszyć, natomiast jeśli masz np. krótkowzroczność, wada może ulec pogłębieniu. Za pogorszenie wzroku w ciąży odpowiadają zmiany hormonalne, których w tym okresie jest naprawdę wiele w organizmie kobiety.
Kiedy pojawiają się mroczki przed oczami w ciąży?
Oprócz ogólnego pogorszenia wzroku w ciąży, mogą pojawić się sporadyczne, okazjonalne plamki przed oczami. W II trymestrze, szczególnie gdy gwałtownie zmieniasz pozycję lub dłużej leżysz, mogą przed Twoimi oczami pojawić się mroczki. Przyczyną mogą być różnice ciśnienia. Jeśli jednak mroczkom przed oczami w ciąży towarzyszy także ból głowy, warto powiedzieć o tym lekarzowi przy okazji wizyty kontrolnej.
Mogą one być objawem anemii lub niedoborem niektórych składników, jak np. potas czy magnez. W takim przypadku może być potrzebne przyspieszone badanie krwi (morfologia). Jeśli lekarz i badania kontrolne wykluczą poważniejsze przyczyny mroczków przed oczami w ciąży, zalecane jest picie większych ilości wody (ok. 2-3 litry dziennie), przyjmowanie lekkich posiłków, postawienie na aktywność, ale nie taką, przy której będziesz czuła się zmęczona.
W przypadku problemów z nadciśnieniem czy krążeniem lub sercem, warto od początku ciąży mówić o tym lekarzowi, gdyż takie przypadłości mogą przyczyniać się do poważniejszych problemów niż tylko plamki przed oczami w ciąży.
Wzrok w ciąży
Część problemów ze wzrokiem w ciąży, jak wysoka krótkowzroczność może przyczynić się do podjęcia decyzji przez lekarza o przeprowadzeniu cesarskiego cięcia. Dzieje się tak, gdyż w wyniku wzmożonego parcia w trakcie porodu istnieje prawdopodobieństwo poważniejszych powikłań, jak np. odklejenie siatkówki. Wszystkie te sytuacje należy jednak konsultować z lekarzem prowadzącym ciążę.
Oczy ciężarnej już od początku wydzielają mniej filmu łzowego, dlatego oprócz pogorszenia widzenia w ciąży może dojść do uczucia suchych oczu. Wtedy warto wspomóc się kroplami nawilżającymi do oczu. Z tego powodu w ciąży nie zaleca się też noszenia soczewek kontaktowych, gdyż szybciej wysuszające się oczy mogą utrudniać ich komfortowe użytkowanie.
Dowiedz się więcej o sztucznych łzach - czyli kroplach do oczu o składzie, który bardzo przypomina naturalny film łzowy.
Mroczki przed oczami w ciąży, gorsze widzenie, suche oczy – to wszystko oczywiście może wystąpić u Ciebie, ale nie musi. Należy jednak pamiętać, że cokolwiek zaniepokoi Cię w danym momencie, warto wspomnieć o tym lekarzowi i nie wstydzić się pytać. Żaden temat nie powinien być przez Ciebie bagatelizowany, szczególnie w takim okresie Twojego życia, jak ciąża.