Jak dopasować okulary do kształtu twarzy?

Jak dopasować okulary do kształtu twarzy? Któż z nas – okularników się nad tym nie zastanawiał? Oczywistym jest, że każdy chce się dobrze prezentować. Okulary to fantastyczny dodatek, dzięki któremu możemy kreować swój styl i wpływać na to jak jesteśmy postrzegani przez otoczenie.

Odpowiednio dobrane okulary pozwolą na stworzenie optycznego efektu wyszczuplenia twarzy, złagodzenia rysów, wyrównania proporcji, itp. Jak zatem dopasować okulary do kształtu twarzy? Zapoznaj się z naszym poradnikiem!

Jak dopasować okulary?

Dopasowanie okularów do kształtu twarzy wbrew pozorom nie jest wcale trudne. Istnieje kilka fundamentalnych zasad, których znajomość pozwoli Ci wybrać kształt i fason idealny dla Twojej urody. Oprawki korekcyjne to prosty sposób na zapobieżenie skutkom szeroko rozpowszechnionych w naszym społeczeństwie wad wzroku.

Wybierając nowe oprawki okularów korekcyjnych musisz wziąć  pod uwagę zarówno wpływ na urodę, jak i komfort widzenia. Okulary powinny przede wszystkim zapewniać dobrą widoczność, nie ograniczać pola widzenia ani nie zniekształcać go.

Oprawki umieszczone na nosie, powinny mieć szkła położone mniej więcej pośrodku oczu. Jest to właściwe dla mocy optycznej, bowiem oddalanie lub przybliżanie okularów od oka zmienia ją. Optymalna odległość szkła od oka powinna wynosić od 12 do 14 mm.

Jak dopasować okulary do twarzy?

Jak okulary zmieniają twarz?

Twarze w okularach mogą prezentować się lepiej dzięki uzyskaniu pewnych efektów wizualnych. Jeśli zastanawiasz się jak dobrze wyglądać w okularach, to musisz w pierwszej kolejności przyjrzeć się sobie w lustrze i ustalić jaki kształt i cechy ma Twoja twarz. Rozróżniamy pięć kształtów twarzy:

- owalna
- okrągła
- kwadratowa
- podłużna
- sercowata

Jeżeli Twoja twarz ma kształt owalny, to dobranie okularów korekcyjnych nie będzie Ci sprawiać problemów. Każdy kształt oprawek będzie dla Ciebie odpowiedni. Wybór będzie zależeć już wyłącznie od Twojego stylu i efektu, który chcesz osiągnąć. Możesz zatem wybrać okulary, które dodadzą Ci powagi lub też delikatne druciane oprawki, które podkreślają dziewczęcy urok. Kocie okulary korekcyjne sprawią, że Twój wizerunek będzie bardzo wyrazisty i awangardowy. Sama wybierz z bogatej kolekcji okularów korekcyjnych damskich co najlepiej do Ciebie pasuje.

Jak dobrać okulary korekcyjne do twarzy?

Dobór okularów korekcyjnych do twarzy nie jest trudny. Przygotowaliśmy zestawienie kilku sprawdzonych trików, które pozwolą uzyskać pożądany rezultat. Przeczytaj także nasz poradnik, z którego dowiesz się jak dobrać okulary do twarzy. Sprawdź również czym charakteryzują się cienkie oprawki okularów damskich.

Jakie okulary do jakiej twarzy?

Jakie okulary do jakiej twarzy?

Stworzyliśmy poradnik, z którego dowiesz się jakie okulary do jakiej twarzy najbardziej pasują:

1. Twarz owalna – to najczęściej spotykany kształt twarzy. W takim przypadku możesz kierować się wyłącznie swoim gustem i ulubionym stylem. Jeżeli dobrze dopasujesz rozmiar okularów do twarzy – zachowasz właściwe proporcje i będziesz dobrze wyglądać w okularach każdego typu.
2. Twarz okrągła – najlepiej się prezentuje dzięki oprawkom prostokątnym i kwadratowym. Taki kształt zazwyczaj wymaga delikatnego wysmuklenia, a ten rodzaj oprawek ułatwia wyszczuplenie twarzy.
3. Twarz kwadratowa – wyraźnie zarysowane kontury możesz złagodzić poprzez oprawki korekcyjne aviatory oraz okulary owalne i okrągłe.
4. Twarz podłużna – by wyrównać proporcje należy stworzyć efekt optycznego skrócenia twarzy. Zrobisz to przy pomocy okrągłych oprawek korekcyjnych, aviatorów i dużych okularów w stylu oversize.
5. Twarz w kształcie serca – charakteryzuje się szerokim czołem i wąską brodą. W tym przypadku korzystny efekt uzyskasz za pomocą oprawek jak najmniej widocznych. Najlepsze będą okulary przezroczyste, cienkie lub całkiem pozbawione oprawek, czyli patentki.

Okulary wyszczuplające twarz – jakie wybrać?

Jeśli szukasz okularów wyszczuplających twarz, wybierz coś z kolekcji prostokątnych okularów korekcyjnych. Zwróć uwagę by Twoje okulary były raczej wąskie. Szerokie oprawki sprzyjają poszerzeniu twarzy, a tego chcesz uniknąć.  

Okulary wyszczuplające twarz

Jak dobrać okulary korekcyjne do twarzy?

Dobór okularów korekcyjnych do twarzy powinniśmy jednak zacząć od uwzględnienia komfortu i wygody. Kształt i wielkość oprawek muszą Ci zapewnić właściwą widoczność. Zachęcamy do korzystania ze internetowych sklepów optycznych, bowiem ceny tam proponowane są bardzo konkurencyjne, a wybór najmodniejszych modeli niezwykle bogaty.

Dodatkowo takie udogodnienia jak wirtualna przymierzalnia pozwolą Ci wybrać wymarzone okulary bez wychodzenia z domu.
Odpowiednie okulary do kształtu twarzy należy dobierać uwzględniając następujące cechy oprawek:

- szerokość soczewek okularowych
- wysokość soczewek okularowych
- szerokość oprawki
- szerokość mostka
- długość zauszników

Wszystkie te elementy są ważne, ponieważ kształt twarzy to jedno kryterium. Drugie zaś, to właśnie wielkość twarzy i względem tych wartości należy dopasować okulary do twarzy. Muszą być wygodne, stabilnie utrzymywać się na głowie i nie uciskać w żadnym miejscu. 

Jeśli poszukujesz odpowiedniej dla siebie metody korekcji wzroku, przeczytaj inny z naszych artykułów, który podpowie Tobie, co wybrać - soczewki czy okulary?

 

Bibliografia:

1. Optyka okulistyczna, optyka, refrakcja oka i soczewki kontaktowe, D. G. Hunter, M.Zając, (optyka), P. Kresak, C. E. West, M. Misiuk-Hojło, Górnicki - Wydawnictwo Medyczne, Wrocław 2012.
2. M. Zając, Optyka Okularowa, Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, Wrocław 2007.
3. E. Chamorro, J. M. Cleva, P. Concepción, M. S. Subero, and J. Alonso, “Lens design techniques to improve satisfaction in free-form progressive addition lens users,” JOJ Ophthalmol., vol. 6, no. 3, p. 555688, 2018.