Zmęczone oczy — objawy
Czujesz, że długie godziny spędzone przed ekranem monitora nadwyrężają kondycję Twoich oczu, a może masz problem z nadmiernym wysychaniem ich powierzchni? Może to oznaczać, że masz zmęczony wzrok. Objawy bywają dość uporczywe, a przede wszystkim przeszkadzają w wykonywaniu wielu obowiązków. Poznaj najpopularniejsze symptomy tego schorzenia i sprawdź, dlaczego dochodzi do zmęczenia oczu.
Zmęczenie oczu – objawy
Odczuwasz nieprzyjemne pieczenie oczu, a może dostrzegasz drobne zaczerwienienia na jednej z gałek? Prawdopodobnie są to pierwsze objawy przemęczenia oczu. Nie należy ich lekceważyć, bo mogą prowadzić do znacznie poważniejszych zmian, a przede wszystkim powodować spory dyskomfort podczas pracy przy komputerze, w trakcie czytania czy pisania. Pamiętaj również o tym, że dłuższe występowanie poszczególnych symptomów wymaga konsultacji okulistycznej, podczas której specjalista dokładnie zbada Twój wzrok.
Zastanawiasz się, czym dokładnie objawiają się zmęczone oczy? Szczególnie popularne są poniższe dolegliwości:
- ból głowy,
- ból oczu,
- pieczenie oczu,
- swędzenie oczu,
- widoczne zaczerwienienie,
- wrażenie tzw. piasku pod powiekami,
- chwilowy spadek ostrości widzenia,
- zamglenie,
- światłowstręt oraz nadwrażliwość na światło,
- drżenie powiek,
- łzawienie oczu,
- obrzęk powiek – zazwyczaj jest dostrzegalny tuż po przebudzeniu,
- odczuwalne wrażenie suchości oczu.
Co powoduje zmęczenie oczu?
Istnieje wiele powodów, które sprawiają, że następuje zmęczenie oczu. Objawy mogą też różnić się w zależności od przyczyny. Warto szukać źródła problemu w dotychczasowym stylu życia, intensywności oświetlenia, warunkach pracy, alergiach, nieodpowiedniej diecie, niedostatecznej ilości wody oraz poszczególnych zwyczajach.
Długotrwała praca przed komputerem
Bez wątpienia to właśnie jest jedna z najczęstszych przyczyn zmęczonego wzroku. Powodem jest nie tylko długotrwałe wpatrywanie się w ekran komputera, ale również niewłaściwe warunki pracy. Poza tym dla oczu sporym obciążeniem jest wpatrywanie się w wyświetlacze najpierw w pracy, a potem w wolnym czasie. Szczególnie szkodliwe są odblaski emitowane przez telewizor, smartfon czy tablet.
Czasem nie jest możliwe ograniczenie korzystania z poszczególnych urządzeń czy ekranów. W takim przypadku warto stosować okulary korekcyjne z powłokami uszlachetniającymi np. warstwą antyrefleksyjną, polaryzacyjną oraz blue blocker.
Sprawdź, jak dbać o wzrok pracując przed komputerem.
Nieodpowiednie oświetlenie
Brak odpowiedniego światła to kolejny powód, przez który występują u Ciebie objawy zmęczonych oczu. Dlatego kluczowe znaczenie ma to, żeby w pomieszczeniu znalazło się kilka źródeł światła – główne oraz kilka dodatkowych lampek, ułatwiających czytanie lub wykonywanie precyzyjnych zadań.
Działanie promieni UV
Ostre promienie słoneczne lub odbijanie się promieni UV od białej pokrywy śnieżnej – każdy z tych przypadków może powodować uszkodzenie wzroku, a przede wszystkim zmęczenie oczu. Dlatego nie ograniczaj się jedynie do aplikowania kremu z filtrem. Zadbaj także o odpowiednią ochronę oczu. Najlepiej sprawdzą się okulary przeciwsłoneczne o dopasowanym stopniu zacienienia, soczewki z filtrem UV bądź modele fotochromowe, które samoczynnie dostosowują się do poziomu nasłonecznienia danej przestrzeni.
Zespół suchego oka
Swędzenie, pieczenie i zaczerwienienie to objawy zmęczenia oczu oraz zespołu suchego oka. To właśnie z tym schorzeniem możesz mieć problem, jeśli już przy pierwszych symptomach nie zaczniesz nawilżać oczu. Poza tym zespół suchego oka ma związek z zaburzeniami produkcji filmu łzowego, które odpowiadają za naturalne nawilżenie oczu.
Nieleczona lub źle skorygowana wada wzroku
Lekceważysz dotychczasowe problemy ze wzrokiem, a może masz źle dobrane okulary lub soczewki? Pamiętaj, że nieleczona wada wzroku to spore obciążenie dla oczu, co znowu może przyczyniać się do powstawania wielu uporczywych dolegliwości. Zwróć uwagę na to, że problemem są zarówno za słabe, jak i za mocne szkła korekcyjne lub soczewki kontaktowe.
Jak ograniczyć objawy zmęczonych oczu?
Objawy zmęczonych oczu możesz zlikwidować, jeśli zadbasz o prawidłowe nawilżenie oczu. Oczywiście ważna jest też poprawa warunków pracy oraz odpoczynek od ekranów i wyświetlaczy, które tak męczą wzrok. Jeśli każdego dnia spędzasz kilka godzin przed laptopem czy ekranem komputera, to koniecznie skorzystaj z tzw. sztucznych łez. Tego typu krople do oczu mają właściwości nawilżające, a do tego chronią poszczególne powłoki przed wpływem zewnętrznych czynników – to bardzo ważne, jeśli masz alergię na pyłki.
Najlepiej stosuj krople do oczu o prostym składzie oraz substancje pozbawione konserwantów – ich delikatna formuła jest bezpieczna nawet dla dzieci, seniorów, kobiet w ciąży lub tych karmiących. Poza tym dobrze sprawdzi się preparat z kwasem hialuronowym oraz dodatkiem pantenolu. W końcu wykazują działania nawilżające i regenerujące, a tym samym przyspieszają proces przywracania prawidłowego składu filmu łzowego.
Domowe sposoby na zmęczony wzrok
Nawet w swojej kuchni czy po prostu w sklepie spożywczym znajdziesz wiele produktów, które ograniczają objawy zmęczenia oczu. Kluczowe znaczenie ma to, żeby poszczególne składniki zawierały luteinę, która z pewnością pozwoli Ci utrzymać wzrok w dobrej kondycji – jeśli tylko zmęczenie nie jest spowodowane chorobą. W takiej sytuacji nie musisz stosować tabletki, zamiast tego postaw na zróżnicowaną dietę, która jest bogata w luteinę. Sporo jej znajdziesz w jarmużu, szpinaku, sałacie, brokułach, cukinii – szczególnie w jej skórce, a także w dyni, zielonym groszku, marchewce, kapuście, malinach, agreście i kurzym żółtku.
Oprócz luteiny pamiętaj o tym, że zmęczenie oka niweluje odpowiednia higiena snu, regularne wietrzenie pomieszczeń, w których spędzasz najwięcej czasu oraz utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności. Poza tym zadbaj o odpoczynek dla oczu, czyli czas bez korzystania z urządzeń elektronicznych. Ogranicz też stosowanie substancji drażniących, a przede wszystkim postaw na delikatne kosmetyki do oczu. Oczywiście konieczne jest też noszenie okularów przeciwsłonecznych i korekcyjnych, jeśli masz wadę wzroku.