Jak dbać o wzrok pracując przed komputerem?

Wraz z rozwojem technologii Polacy spędzają coraz więcej czasu wpatrując się w telewizor, komputer, smartfon czy tablet. Badania z 2021 roku wykazały, że przeciętny Polak korzysta z urządzeń elektronicznych aż 10 godzin i 26 minut. Z roku na rok ten czas wydłuża się jeszcze bardziej. Nietrudno domyśleć się, jak bardzo cierpią przy tym nasze oczy. 
 

Przeciążanie wzroku wielogodzinną pracą przed świecącym ekranem skutkuje dotkliwą dolegliwością, jaką jest zespół widzenia komputerowego, lub CVS (Computer Vision Syndrome). To prawdziwa plaga współczesnych czasów. Z badań wynika, że jego negatywny wpływ na oczy można odczuć już po 2 godzinach przed komputerem.

Szacuje się, że na CVS cierpi od 70% do nawet 90% osób na całym świecie, które regularnie spędzają czas przed świecącym ekranem. W tym artykule dowiesz się, jaki jest wpływ komputera na wzrok, jak zapobiegać zespołowi widzenia komputerowego i jak powinna wyglądać zdrowa praca przed komputerem. 

Jak dbać o wzrok pracując przed komputerem? Wpływ komputera na oczy

Zapewne już od najmłodszych lat jesteś bombardowany komunikatem, że komputer niszczy wzrok. Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego tak jest? Na przestrzeni lat wykonywany był gruntowny research na temat tego, jak komputer wpływa na oczy. Okazuje się, że głównym winowajcą jest tutaj światło niebieskie.

Jest ono naturalne i wszechobecne – emitowane jest zarówno przez wyświetlacze elektroniczne, jak i przez słońce. Masz więc z nim styczność każdego dnia – no, chyba że w Twoim miejscu zamieszkania akurat trwa noc polarna.

W porównaniu do innych rodzajów światła, światło niebieskie przenika przez oko w całości i zatrzymuje się dopiero na siatkówce, która znajduje się w jego tylnej części. Im dłuższa ekspozycja, tym większemu uszkodzeniu ulegają jej komórki. 

Dodatkowo światło niebieskie pobudza nerwy wzrokowe do intensywniejszej pracy w celu wyostrzenia obrazu. Przez to mięśnie oczu stale napinają się i rozluźniają, co po kilku godzinach skutkuje ich przeciążeniem. Można to wtedy odczuć jako migrenę, napięcie w szyi i ramionach, czy światłowstręt.

Jako że światło słoneczne składa się ze światła niebieskiego aż w ⅓, ekrany urządzeń elektronicznych potrafią skutecznie wmówić ludzkiemu mózgowi, że jest dzień. A w wyniku tego wieczorny serial, zamiast Cię relaksować – pobudza. 

Na pewno nieobca jest Ci również uporczywa suchość oczu po kilkugodzinnym maratonie Netflixa. Dzieje się tak, ponieważ światło emitowane przez ekrany ledowe osłabia naturalny odruch mrugania – przez to powieki zamykają się coraz rzadziej. Skutkuje to wysuszeniem i podrażnieniem oczu, które można odczuć na długo po wyłączeniu komputera.

Poznaj objawy zmęczonych oczu. 

Poza nieprzyjemnymi objawami zespołu widzenia komputerowego, zbyt długa ekspozycja oczu na światło niebieskie może skutkować zwiększonym ryzykiem permanentnych chorób oczu takich jak:

- Zwyrodnienie plamki żółtej

- Zespół suchego oka

- Wada wzroku lub jej pogłębienie

- Jaskra

Jak widzisz, problem leży więc nie w samym świetle niebieskim, lecz w sposobie, w który ludzie z niego korzystają. Jak w takim razie powinna wyglądać prawidłowa praca przed komputerem?

Jak dbać o wzrok pracując przed komputerem? Zasady zdrowej pracy przy komputerze

Suche i bolące oczy, rozmyty wzrok, napięcie w szyi i ramionach? Odpowiednia higiena pracy przy komputerze da Ci gwarancję, że unikniesz tych nieprzyjemnych dolegliwości. Oto najważniejsze zasady pracy przy komputerze:

1. Okulary do komputera to konieczność, jeśli każdego dnia spędzasz dużo czasu przed ekranem. Mają wbudowane specjalne szkła do pracy przy komputerze, które są pokryte powłoką BLUE. Filtruje ona światło niebieskie emitowane przez ekran komputera, smartfonu czy telewizora, a tym samym odciąża Twoje oczy.

Zerówki możesz swobodnie łączyć z soczewkami kontaktowymi, a korekcyjne nosić na co dzień. Jeżeli zaś martwisz się o wzrok swojej pociechy, koniecznie wyposaż ją w okulary do komputera dla dzieci. Zastanawiasz się, czy najmłodsi też mogą nosić szkła kontaktowe? Sprawdź od ilu lat dzieci mogą nosić soczewki.

Czy okulary do komputera pomagają? Ich użytkownicy potwierdzają, że ich objawy zespołu widzenia komputerowego zostały znacznie złagodzone, odkąd zaczęli z nich korzystać.

2. Zadbaj o to, aby odległość oczu od monitora była jak największa. Im szersze pole widzenia, tym naturalniej może pracować Twój wzrok. W takim razie jak ustawić monitor, żeby nie męczył oczu? Prawidłowa odległość monitora od oczu użytkownika powinna wynosić co najmniej pół metra.

3. Rób częste przerwy w pracy przy komputerze. Dzięki temu umożliwisz oczom wystarczający odpoczynek i zapobiegniesz ich przeciążeniu. Czas pracy przy komputerze powinien być możliwie jak najkrótszy, jednak jeśli wymaga tego Twoje stanowisko – prawo bhp upoważnia Cię do 5-minutowej przerwy po każdej godzinie pracy przy monitorze.

4. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie w pomieszczeniu. Tyczy się to zwłaszcza korzystania z urządzeń elektronicznych po zmroku. Ekran nie powinien być jedynym źródłem światła w pokoju – dostosuj jasność lamp do jasności monitora.

5. Używaj kropli nawilżających. Jeśli dolega Ci suchość i ból oczu od komputera, odpowiedni preparat przyniesie Ci natychmiastową ulgę. Specjalne krople do oczu do komputera możesz nabyć w sklepie bezOkularow.pl

6. Utrzymuj prawidłową posturę. Siedź w wyprostowanej pozycji, a nogi trzymaj prosto na ziemi, tak aby zachować kąt 90° w kolanach. Dzięki temu unikniesz bólów napięciowych w plecach, ramionach i szyi.

Jak dbać o wzrok pracując przed komputerem? Soczewki do komputera

Jeśli nosisz soczewki i często korzystasz z urządzeń elektronicznych, zapewne zastanawiasz się – jakie soczewki są najlepsze do komputera? W takich sytuacjach najlepiej sprawdzą się soczewki wykonane z nowoczesnego materiału silikonowo-hydrożelowego.

W porównaniu do tradycyjnych szkieł kontaktowych hydrożelowych lepiej przepuszczają tlen, a także zapobiegają wysuszeniu oka. Więcej o tym, co wyróżnia soczewki silikonowo-hydrożelowe przeczytasz we wpisie na naszym blogu.

Jeśli wiesz już, jak pracować przy komputerze, aby uniknąć zespołu widzenia cyfrowego, czas wykorzystać te wskazówki w praktyce! Zauważysz ogromną poprawę w swoim komforcie już od pierwszego dnia – podziękują Ci za to nie tylko Twoje oczy, ale i Twoje ogólne samopoczucie.