Źle dobrane soczewki - objawy

Soczewki kontaktowe zapewniają dobrą jakość widzenia. Są przy tym bardzo praktyczne, ponieważ to narzędzie korekcji jest prawie niewyczuwalne na oku - pod warunkiem, że są dobrze dobrane. Niewłaściwie dobrane soczewki mogą nawet pogorszyć wadę refrakcji. Dowiedz się, jakie są objawy źle dobranych szkieł kontaktowych. 

Jak dobrać soczewki kontaktowe? - 3 główne zasady!

Aby soczewki kontaktowe były dobrze dobrane, czyli należycie spełniały swoją funkcję, należy trzymać się kilku złotych zasad. Pomogą utrzymać Tobie nie tylko poprawną jakość widzenia! Dzięki nim zadbasz o bezpieczeństwo swojego wzroku.

1. Udaj się na badanie do okulisty. On sprawdzi, czy występuje u Ciebie wada refrakcji, a jeśli będzie taka potrzeba - wskaże odpowiednią moc i inne niezbędne parametry soczewek. 

2. Szkła kontaktowe możesz zakupić u optyka stacjonarnego. Możesz też zrobić to wygodniej w sklepie internetowym, np. w bezokularow.pl. Soczewki kontaktowe dostępne są w kilku różnych trybach noszenia: szkła jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, a nawet kwartalne i roczne. To od Ciebie zależy jaki tryb wybierzesz - dowiedz się więcej o tym, jakie soczewki wybrać. 

3. Nigdy nie dobieraj parametrów soczewek na własną rękę. Mimo, że do zakupu szkieł kontaktowych nie potrzeba recepty, nie zmienia to faktu, że należy dobierać je pod okiem okulisty lub optometrysty. 

Najlepsze soczewki kontaktowe

Jeśli zastanawiasz się, które soczewki wybrać, poniżej możesz poznać naszą opinię na temat najlepszych soczewek kontaktowych.

1. EyeLove Supreme Long-Lasting

Te silikonowo-hydrożelowe soczewki kontaktowe mają najwyższy poziom przepuszczalności tlenu, co czyni je jednymi z najzdrowszych soczewek na rynku. Są wyposażone w filtr UV, który chroni oczy przed działaniem promieni ultrafioletowych. Są bardzo elastyczne i zapewniają wysoki komfort użytkowania.

2. EyeLove Perfect 

Soczewki EyeLove Perfect wyróżnia asferyczna konstrukcja, która zapewnia użytkownikowi ostrość widzianego obrazu zarówno zaraz po założeniu, jak i po wielu godzinach noszenia szkieł kontaktowych. Wysokie uwodnienie i równie wysoka przepuszczalność tlenowa tych soczewek odpowiadają za bardzo dużą wygodę i bezpieczeństwo noszenia tych soczewek.  

Objawy źle dobranych soczewek

Objawy źle dobranych szkieł kontaktowych mogą różnić się w zależności od indywidualnego przypadku. Jednakże, do najpopularniejszych symptomów niewłaściwie dobranych soczewek należy: 

- częste, wzmożone mruganie,
- bóle głowy, 
- słaba jakość widzenia, problemy z wyostrzaniem obrazu lub problemy z pisaniem, czytaniem, 
- bóle oczu,
- uczucie kłucia w głębi oka, 
- nadmierne łzawienie,
- wrażenie “czucia” soczewki na oku, dyskomfort przy noszeniu soczewek.

 
Warto pamiętać, że objawy te mogą, ale nie muszą występować. 

Kobieta niezadowolona ze źle dobranych soczewek.

Konsekwencje noszenia źle dobranych soczewek 

Jeśli nosisz niewłaściwie dobrane soczewki przez dłuższy czas, to musisz wiedzieć o tym, że Twoja wada wzroku nie ulegnie poprawie. Sprawdź, czy wzrok może się poprawić. Inne konsekwencje, jakie mogą wyniknąć z takiego zachowania to: 

- przewlekłe zapalenie spojówek,
- zapalenie brzegów powiek,
- bóle głowy i oczu, które mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie,
- podrażnienia oczu. 

W skrajnych przypadkach, źle dobrane soczewki noszone przez długi okres czasu mogą spowodować pogorszenie się jakości widzenia, pogłębienie wady wzroku.

Bóle oczu - źle dobrane soczewki? 

Warto pamiętać, że bóle oczu nie zawsze muszą być oznaką źle dobranych soczewek. Bóle gałek ocznych mogą występować także w związku z: 

- zmęczeniem oczu,
- zespołem suchego oka, 
- zbyt wysokim ciśnieniem,
- migreną, 
- problemami z zatokami, 
- zaćmą,
- jaskrą. 

Takiego bólu nie należy lekceważyć. Jeśli występuje często i jest silny, warto udać się na konsultację do specjalisty. 

Jak pozbyć się objawów źle dobranych soczewek? 

Jeśli doskwierają Tobie objawy źle dobranych soczewek, należy zdjąć szkła kontaktowe, które nosisz i nie zakładać ich ponownie. Następnie powinieneś udać się na wizytę u okulisty, pokazać mu te soczewki, poprosić o sprawdzenie wzroku i dobranie właściwych parametrów korekcji. 

Rodzaje szkieł kontaktowych 

Szkła kontaktowe należy dobierać pod względem odpowiednich parametrów: mocy soczewki, jej krzywizny, średnicy. Tym zajmuje się specjalista. Następnie, Ty sam wybierasz rodzaj kontaktów, jakie chcesz nosić. Czym różnią się od siebie poszczególne tryby soczewek? 

- Soczewki jednodniowe nadają się do jednorazowego użytku. Po zdjęciu ich z oka należy wyrzucić je do kosza: z tego powodu, świetnie sprawdzą się np. w podróży.

- Szkła dwutygodniowe należy wymienić po 14 dniach. Po każdym użyciu soczewki wielokrotnego użytku trzeba wyczyścić płynem do czyszczenia soczewek i odłożyć je do dedykowanego im pojemnika. 


Szkła miesięczne nadają się do noszenia przez 30 dni od momentu pierwszego użycia, tak jak szkła kwartalne - przez kwartał, a roczne - przez rok. Bardzo ważna jest ich odpowiednia pielęgnacja. Jeśli wybierasz swoje pierwsze szkła kontaktowe, sprawdź nasz przewodnik po soczewkach. 

 

 

1. https://www.bezokularow.pl/poradnik/zle-dobrane-soczewki-kiedy-do-tego-dochodzi
2. https://rankingsoczewek.com/porady/owoq/bol-oka-przyczyny-i-leczenie.html