Czym jest prezbiopia?

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, jest to naturalny proces starzenia się oka, który prowadzi do trudności w skupianiu obrazu z bliska. To powszechne zjawisko występujące u osób po czterdziestym roku życia. Może negatywnie wpływać na codzienne funkcjonowanie. W dalszej części artykułu dowiesz się więcej na temat prezbiopii oraz jej wpływu na wzrok. Sprawdź!

Prezbiopia - co to? 

Prezbiopia występuje najczęściej u osób, które skończyły 40-45 lat życia. Polega na pogorszeniu jakości widzenia - to po prostu wada refrakcji oka. Następuje, ponieważ naturalna soczewka wewnątrzgałkowa staje się sztywniejsza i grubsza, a tym samym mniej elastyczna lub całkowicie tą elastyczność utraca. Nie potrafi wystarczająco sprawnie zmieniać swojego kształtu, co skutkuje problemami z widzeniem z bliży i z dali. 

Jakie są objawy prezbiopii? 

Pacjenci, którym doskwiera prezbiopia skarżą się na takie objawy jak:

  • bóle głowy, 
  • przymglony i zamazany obraz, 
  • problemy z dostosowywaniem ostrości wzroku w bliskich odległościach: proces ten trwa bardzo wolno lub obraz w ogóle nie wyostrza się, 
  • zmęczenie i suchość oczu,
  • pieczenie, 
  • problemy z czytaniem i pisaniem. 

Pamiętaj, że objawy te mogą różnić się w zależności od indywidualnego pacjenta. 

Jak widzi osoba z prezbiopią? 

Charakterystyczne dla tej wady refrakcji jest to, że osoba nią dotknięta ma problemy z wyraźnym widzeniem z bliska. Oznacza to, że np. ma problemy z odczytaniem ulotki lub tekstu w gazecie, a w celu lepszego widzenia odsuwa od siebie kartkę. Zazwyczaj trudności występują przy czytaniu i pisaniu, jednakże inne obiekty, które po prostu znajdują się blisko, też mogą stawać się zamazane. 

Prezbiopia a krótkowzroczność

Warto pamiętać, że pomiędzy starczowzrocznością a krótkowzrocznością występuje jedna główna różnica: osoba z pierwszą wadą wzroku w celu lepszego widzenia odsuwa do siebie przedmioty, a z drugą - przysuwa. 

Jak korygować starczowzroczność? 

Aby korekcja prezbiopii była w pełni skuteczna, należy w pierwszej kolejności umówić się na konsultację do okulisty. On przeprowadzi niezbędne badania i sprawdzi, jak duża jest wada wzroku i dobierze odpowiednią metodę korekcji. 

-Jednym z najbardziej zaawansowanych sposobów na korekcję starczowzroczności są okulary progresywne. Skonstruowane są tak, by zapewniały dobrą jakość widzenia do bliży, dali i odległości pośrednich.

- Jeżeli okulary nie są dla Ciebie wygodnym narzędziem korekcji, alternatywą mogą być soczewki multifokalne. Te szkła kontaktowe są wieloogniskowe, co oznacza, że posiadają kilka punktów ogniskowania, tym samym zapewniając dobre widzenie z różnych odległości. 

- Kolejną opcją są okulary dwuogniskowe - jak sama nazwa wskazuje, mają one na soczewkach okularowych dwie strefy (na dole i na górze), z różnymi mocami optycznymi. Te okulary różnią się jednak tym, że nie mają przewidzianej strefy do widzenia pośredniego. Obszar na górze szkła służy do korygowania widzenia do dali, natomiast na dole - do widzenia bliży. 

Zabieg chirurgiczny na starczowzroczność

Jeśli nie chcesz korzystać z narzędzi korekcji wzroku, rozwiązaniem może okazać się dla Ciebie zabieg wykonywany chirurgicznie. Niektóre kliniki oferują w tym celu operację, która polega na refrakcyjnej wymianie soczewki. W jego trakcie chirurg usuwa naturalną soczewkę i na jej miejsce wszczepia nową, wykonana z tworzywa sztucznego soczewkę, odpowiedzialną za korekcję wady wzroku. Inne zabiegi wykonywane w celu korekcji starczowzroczności to: 

- Metoda LASIK, czyli laserowa korekcja wady refrakcji. Jej cena wynosi od 1400 do nawet 4 tysięcy złotych. Operacja ta nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. 

- Keratoplastyka przewodzeniowa (CK), czyli zabieg wykonywany przy pomocy monowizji, czyli poddania każdego oka innej korekcji. 

Prezbiopoa. Mężczyzna.

Czy prezbiopia to postępująca wada wzroku?

Niestety, ale starczowzroczność postępuje wraz ze starzeniem się organizmu. Jeśli zauważyłeś u siebie pierwsze objawy tej wady wzroku, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty. Dobrze dobrana korekcja powinna pomóc w spowolnienieniu postępowania wady, a może nawet ją zatrzymać. 

Ćwiczenia oczu - profilaktyka prezbiopii

W celu utrzymania właściwej kondycji wzroku możesz profilaktycznie wykonywać ćwiczenia oczu. Warto stosować je nawet, jak wada refrakcji już u Ciebie nastąpi - ćwiczenia pomagają rozluźnić mięśnie gałek ocznych i mogą pomóc w zachowaniu dobrej jakości widzenia. 

1. Zamknij powieki. Następnie wykonuj gałkami ocznymi naprzemienne ruchy - w górę, w dół, w prawo i w lewo. Powtórz to kilka razy. 

2. Wykonaj palming: usiądź prosto i wygodnie. W następnej kolejności złóż dłonie w stożki w taki sposób, aby pomiędzy palcami nie było żadnych przerw i zakryj nimi oczy. Chodzi o to, by całkowicie odciąć dostęp światła. Oczy pozostaw otwarte. Wytrzymaj tak około 10-15 minut. Następnie powoli odsuń dłonie tak, by nie narazić oczu od razu na silne promienie słońca. 

3. Na zakończenie wyjrzyj za okno! Może wiesz lub nie, ale Twoje oczy uwielbiają świat na zewnątrz. Najlepiej patrzeć na naturalną zieleń. 

Dbaj o oczy!

Kluczowe dla zdrowia oczu jest to, żeby po prostu o nie dbać. Pamiętaj o tym na co dzień! Aby tak było, warto prowadzić zbilansowaną dietę bogatą w witaminę A i B12. Dodatkowo pilnuj tego, by w słoneczne dni chronić oczy i wzrok przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym - zakładaj okulary przeciwsłoneczne i noś czapki z daszkiem. 

 

 

 

 


W. H. Bates, Naturalne leczenie wzroku bez okularów, Wyd. Kos, 2011
J. Wierzbowska, Kompendium nowoczesnych metod korekcji wad wzroku, Wyd. Medical Education, 2020