Jakie wady wzroku są korygowane przez soczewki kontaktowe?

Gdy borykasz się z wadami refrakcji, sięgasz po narzędzie do korekcji wzroku: okulary lub soczewki. Niektórzy zastanawiają się: jakie wady wzroku korygowane są przez szkła kontaktowe? Wszystkie, a może tylko wybrane? Na to i inne pytania poznasz odpowiedzi w tym artykule. Sprawdź!

Jak działają soczewki kontaktowe? 

Soczewki kontaktowe, dzięki specjalnemu zaprojektowaniu, korygują wady refrakcji poprzez załamanie światła na przodzie rogówki. Narzędzie to należy nałożyć bezpośrednio na film łzowy gałki ocznej. Dzięki temu, szkło kontaktowe może zakrzywić i skupić wiązki światła sprawiając, że trafiają one prosto na siatkówkę. Co ciekawe, soczewki poruszają się wraz z gałką oczną, co odróżnia je od okularów. Są niezwykle praktyczne i wygodne. Nie spadają, nie podskakują - tym samym zapewniają pełną swobodę ruchów. 

Jakie wady wzroku można korygować soczewkami?

Wiele osób zastanawia się, jakie wady wzroku korygowane są przez soczewki. Niektórzy uważają, że szkła kontaktowe mogą skutecznie poprawiać jakość widzenia tylko przy wybranych wadach refrakcji - to mit! Soczewki mogą być używane do korekcji każdego rodzaju wady wzroku. Oznacza to, że specjalista może wypisać Tobie receptę z parametrami szkieł kontaktowych gdy borykasz się z:

- krótkowzrocznością,

- nadwzrocznością,

- astygmatyzmem, 

- prezbiopią. 

Jak dobrać soczewki do wady wzroku?

Pamiętaj, że nie należy dobierać soczewek “na własną rękę”. Może to skutkować złym dobraniem szkieł kontaktowych, co w następstwie znacząco przyczynia się do niewygody, bólu głowy, pieczenia i zaczerwienienia oczu. 

- Jeżeli korzystasz na co dzień z okularów korekcyjnych, ale chcesz wymienić je na szkła kontaktowe, wybierz się na konsultację do specjalisty. Pamiętaj, że parametry tych dwóch narzędzi wzroku mogą się od siebie różnić, więc nie należy dobierać soczewek na podstawie okularów. 

- Jeśli została zdiagnozowana u Ciebie wada wzroku, poinformuj swojego specjalistę, że chcesz korzystać ze szkieł kontaktowych. Wypisze on odpowiednią receptę, z którą kupisz dobrze dobrane soczewki. 

Jakie soczewki do krótkowzroczności?

Jeśli widzisz niewyraźnie przedmioty, które znajdują się w pewnej odległości od Ciebie, a żeby je dostrzec dokładnie musisz mrużyć oczy, prawdopodobnie borykasz się z krótkowzrocznością. Do korekcji tej wady refrakcji specjalista zaleci najpewniej soczewki sferyczne wklęsłe, czyli takie, które w centralnej części są bardziej cienkie, niż na brzegach. Są to tzw. minusy.

Jakie soczewki do dalekowzroczności? 

Dalekowzroczność to wada wzroku w pewien sposób przeciwna do krótkowzroczności. Charakteryzuje się niewyraźnym widzeniem przedmiotów z bliska, a wyraźnym z daleka. Do jej korekcji zazwyczaj stosowane są soczewki znane jako plusowe, których materiał w środkowej części jest bardziej gruby aniżeli na jej “peryferiach”.  W soczewkach kontaktowych, te zmiany grubości są niezauważalne - bardziej widoczne jest to w szkłach okularowych.

Jakie soczewki do astygmatyzmu?

W przypadku astygmatyzmu okuliści zalecają stosowanie soczewek torycznych (cylindrycznych). Szkła kontaktowe toryczne różnią się kształtem od standardowych sferycznych soczewek. Co ciekawe, mogą być one stosowane także do korekcji krótko i dalekowzroczności. 

Jakie soczewki do prezbiopii? 

Prezbiopia, zwana starczowzrocznością, to pogarszanie się widzenia z bliskiej odległości, w tym trudności z czytaniem i pisaniem. W przypadku tej wady refrakcji najczęściej stosowane do korekcji są soczewki dwuogniskowe. Dzięki nim pacjent dobrze widzi zarówno z bliskiej, pośredniej, oraz z dalekiej odległości.

Kobieta. Zasłania oko.

Jakie soczewki wybrać? 

Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych to decyzja, która powinna być dobrze przemyślana, uwzględniając indywidualne preferencje oraz styl życia. Aby dobrze dobrać soczewki, najpierw należy odpowiednio dobrać parametry korekcji. Następnie należy wybrać ich rodzaj. Dzielą się one na:

- jednodniowe,

- dwutygodniowe,

- miesięczne,

- kwartalne,

- roczne. 

Każdy typ ma swoje zalety i wady, dlatego istotne jest dopasowanie ich do codziennych potrzeb i aktywności. Osoby, które lubią podróżować, mogą preferować soczewki jednodniowe, które są wygodne i higieniczne, a przy tym nie wymagają żadnej pielęgnacji. Po zużyciu wyrzuca się je do kosza, co jest szczególnie praktyczne w czasie np. długiego lotu samolotem. Z kolei dla tych, którzy cenią sobie ekonomiczność, soczewki miesięczne lub kwartalne mogą być idealnym rozwiązaniem, ponieważ jeśli na co dzień korzystasz z tej formy korekcji, szkła kontaktowe wielokrotnego użytku w miesięcznym rozrachunku wychodzą znacznie taniej, niż “kontakty” jednodniowe. Jeśli masz wątpliwości co do wyboru odpowiedniego rodzaju soczewek, warto skonsultować się ze specjalistą, aby doradził najlepszą opcję dla Ciebie.

Soczewka na palcu.

Gdzie kupić soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe są dostępne u optyków stacjonarnych. Należy jednak zaznaczyć, że często zdarza się, iż sklepy stacjonarne nie mają dostępnych wszystkich rodzajów soczewek, szczególnie tych korygujących rzadziej spotykane wady wzroku. Z tego powodu, polecamy zakupy online. Sklepy internetowe oferują szeroki asortyment różnych rodzajów soczewek kontaktowych, przeznaczonych do różnych wad refrakcji.

 

 

1. C. E. West, D. G. Hunter, Optyka okulistyczna. Optyka, refrakcja oka i soczewki kontaktowe. Małe kompendium, Wyd. Górnicki, 2020
2. https://www.bezokularow.pl/poradnik/jak-dobrac-soczewki-kontaktowe-do-wady-wzroku