Czy wzrok może się poprawić? Jak zmniejszyć wadę wzroku?

Szacuje się, że na wady refrakcji oraz inne zaburzenia wzroku cierpi ponad 2,2 mld ludzi na całym świecie. Niewyraźne widzenie jest zatem dla wielu codziennością. Na szczęście istnieje możliwość korekcji wad wzroku oraz leczenia chorób oczu, dzięki którym możliwe jest ponowne ostre widzenie. Dla wielu osób pojawiające się zaburzenie wzroku stanowi problem, którego jak najszybciej należy się pozbyć. Nie jest to niestety takie proste. Narząd wzroku to bardzo złożona struktura, która odpowiada za odbiór wrażeń ze świata zewnętrznego. Czy istnieje zatem metoda, dzięki której można poprawić swój wzrok? Jak zmniejszyć wadę refrakcji? 

Odpowiednia korekcja wzroku 

Gdy specjalista po uprzednim badaniu wzroku zdiagnozuje u Ciebie wadę refrakcji, zostanie dobrana Ci odpowiednia korekcja wzroku. Mogą być to okulary lub soczewki kontaktowe. Sprawdź, co wybrać - soczewki czy okulary? Twoim zadaniem jest regularne korzystanie z nich, w celu zapewnienia sobie wyraźnego widzenia. Nie łudź się, że korekcja nie jest Ci potrzebna. Nie słuchaj również mitów, mówiących o tym, że okulary i soczewki tylko rozleniwiają Twoje oczy. Jest to oczywiście nieprawda. 

Odpowiednio dobrana korekcja wzroku wspiera twój układ wzrokowy. Soczewki kontaktowe lub okularowe mają za zadanie przeniesienie promieni świetlnych na siatkówkę oka. Dzięki temu widzisz wyraźnie otaczający Cię świat. Niekorzystanie z okularów przy wadzie wzroku zmusza oczy do nadmiernego wysiłku. Ciągłe napięcie prowadzić może do obniżenia zdolności ostrego widzenia i powiększenia się wady. Korekcja wzroku nie zredukuje wady, jednak może skutecznie spowolnić jej progresję. 

Okulary oraz soczewki powinny być wykonywane na indywidualne zamówienie pacjenta. Korekcja wady refrakcji musi być dostosowana przede wszystkim do parametrów danej osoby, takich jak wielkość i rodzaj wady, wysokość montażu i rozstaw źrenic. Z tego też powodu nie zaleca się korzystna z gotowych okularów możliwych do zakupienia w hipermarkecie. Jest to produkt masowy o słabej jakości materiałów i wykonania, który może powodować negatywne skutki takiej jak bóle i zawroty głowy oraz pogorszenie widzenia. 

korekcja wzroku

Dieta bogata w witaminy

Jeśli chcesz poprawić swój wzrok, powinieneś przez cały czas dbać o oczy. Zrobisz to stawiając na odpowiednie odżywianie. Dieta ma realny wpływ na lepszą jakość widzenia. Istnieje również szereg zaburzeń widzenia, bezpośrednio związanych z niedoborami witamin. Dzięki zbilansowanej i bogatej w warzywa i owoce diecie, utrzymasz odpowiedni poziom witamin oraz makro- i mikroelementów. To wpłynie pozytywnie na stan Twoich oczu. 

Jakie witaminy mają największy wpływ na oczy?

- witaminy z grupy B – zapobiegają nadmiernemu przesuszeniu oraz zmęczeniu oczu. Znaleźć je można m.in. w twarogu, jajach, ziemniakach, marchwi, fasoli, rybach oraz otrębach. 

- witamina D – wpływa na regulację ciśnienia wewnątrzgałkowego. Szczególnie bogate w witaminę D są jaja, mięso oraz tran.

- witamina E – wzmacnia naczynia w gałce ocznej oraz wpływa na sprawność i ostrość wzroku. Znaleźć można ją w m.in. migdałach, orzechach laskowych, oleju słonecznikowym oraz oliwie z oliwek. 

- witamina C – zapobiega rozwojowi zaćmy oraz przyczynia się do poprawnej produkcji filmu łzowego. Witaminę C posiadają np. kiwi, pomarańcza, cytryna, grejpfrut oraz papryka. 

- Luteina – jest to żółty barwnik gromadzący się w plamce żółtej oka. Jego zadaniem jest ochrona oczu przed promieniowaniem UV oraz światłem niebieskim emitowanym przez monitory urządzeń elektronicznych. Bogate w luteinę są produkty takie jak: jarmuż, cukinia, brokuły oraz szpinak. 

dieta bogata w witaminy

Ćwiczenia oczu 

Codziennie oczy odbierają oraz przesyłają dalej miliony informacji ze świata zewnętrznego. Pracują na pełnych obrotach i przez to często są zmęczone oraz przeciążone. Nowoczesny styl życia opierający się na wielogodzinnej pracy przy komputerze oraz wpatrywaniu się w ekrany telefonów obciąża nasz wzrok. Na szczęście istnieją specjalne ćwiczenia dla oczu, pozwalające na ich rozluźnienie oraz szybszą regenerację. Gimnastykę taką można wykonywać w dowolnym miejscu i czasie. Jest to szybka, a bardzo przydatna praktyka, dzięki której można skutecznie poprawić swój wzrok. 

Istnieje mnóstwo ćwiczeń oczu. Niektóre z nich wykonywać możesz dosłownie w każdej wolnej chwili, inne wymagają nieco więcej skupienia. Jeśli szukasz prostych i szybkich ćwiczeń, możesz zacząć od zaciskania powiek, poruszania oczami w poziomie, pionie lub wykonywania ruchów okrężnych i ósemek. Pozwolą one zredukować napięcie mięśni gałek ocznych oraz dodatkowo je wzmocnić. Gdy jesteś w pracy, pamiętaj o zasadzie 20-20-20. Potraktuj to jako regularne ćwiczenie i co 20 minut, popatrz na obiekt umieszczony 20 stóp (czyli około 6 metrów) dalej przez 20 sekund.

Sprawdź więcej ćwiczeń oczu, dzięki którym zadbasz o wzrok.

Ćwiczenia oczu

Jak widzisz, istnieją sposoby, które mogą skutecznie poprawić Twój wzrok. Niestety nie polega to na wyeliminowaniu całkowicie wady wzroku lub choroby oczu. Ćwiczenia oczu, odpowiednia korekcja oraz dieta pozwolą przede wszystkim na zachowanie dobrego stanu narządu wzroku. Dzięki temu będzie on mniej podatny na ewentualne schorzenia w przyszłości. Pozwalają one również na zmniejszenie napięć oraz skuteczną regenerację oczu, co poskutkuje lepszym widzeniem.