Ćwiczenia oczu – zadbaj o swój wzrok
Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów, pozwalający na ocenę świata zewnętrznego i swobodne funkcjonowanie w nim. By dobrze działał, potrzebuje odpowiedniej troski. Najważniejsze w tej kwestii są regularnie wizyty okulistyczne, które pozwolą na kontrolę wszelkich aspektów związanych z naszym narządem wzroku. Można również samodzielnie zadbać o swój wzrok, wykonując ćwiczenia oczu.
Dlaczego warto ćwiczyć oczy?
Codziennie obarczamy nasze oczy ogromem zadań. Zdarza się, że są one przeciążone: praca przy komputerze, relaks z wykorzystaniem telefonu oraz wieczorne oglądanie telewizji. Do tego skupianie się na czytaniu książki w przyciemnionym pomieszczeniu i wieczorna nauka. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że oko nie ma czasu na regenerację, co wpływa na pogarszanie się wzroku.
Zmęczenie oczu w niektórych przypadkach jest łatwo zauważalne. Poznaj objawy zmęczenia oczu. Poza ogólnym dyskomfortem oraz bólem głowy towarzyszą mu objawy takie jak: szczypanie, łzawienie, uczucie ciężkich powiek, wrażliwość na światło, suchość oka, mroczki czy zaczerwienione spojówki. Jeśli nie chcesz dopuścić do takiej sytuacji lub jeśli ona już wystąpiła, wykonaj kilka prostych ćwiczeń oczu, które nie tylko je odprężą, ale również sprawią, że popracujesz nad wszystkimi mięśniami okoruchowymi, mięśniami powiek oraz akomodacją oka.
Jak ćwiczyć oczy?
Ćwiczenia oczu poza ich działaniem rozluźniającym i wzmacniającym, mają również jedną główną zaletę. Do ich wykonania nie potrzebujesz specjalnych sprzętów, sportowego stroju, odpowiedniego miejsca czy godziny czasu. Twoje oczy mogą być ćwiczone dosłownie w każdym miejscu i przy każdej czynności, a zajmą maksymalnie 10-15 minut dziennie. Jeśli nie możesz wygospodarować nawet 15 minut przerwy między codziennymi obowiązkami, bez obaw poćwiczyć możesz w czasie drogi w tramwaju. Nie ma co do tego żadnych przeszkód!
Lista zadań, które mogą okazać się niezbędnym wsparciem dla Twoich oczu jest dość długa. Możesz oczywiście wykonać je wszystkie i zagwarantować pełen trening narządu wzroku. Jeśli natomiast nie masz tyle czasu wystarczy, że codziennie znajdziesz chwilę na choć jedno ćwiczenie. Twój wzrok z pewnością Ci za to podziękuje.
Ćwiczenia na wzrok i oczy
1. Wzmacnianie mięśni oczu
To ćwiczenie oczu możesz potraktować również jako dynamiczną rozgrzewkę przed pozostałymi zadaniami. Zamknij oczy i rozluźnij się. Powoli przesuwaj oczy, aż do uczucia napięcia mięśni. Odczekaj chwilę w tej pozycji. Ruszaj oczami w prawo, w lewo, w górę, w dół, po przekątnych, zataczaj koła oraz ósemki. Możesz również otworzyć oczy i spróbować spojrzeć na czubek swojego nosa. Każdy ruch wykonaj 10 razy, a zmianę kierunku patrzenia zakończ 3 razy mocno zaciskając i rozluźniając oczy.
2. Zaciskanie powiek
Weź głęboki oddech i zamknij oczy. Maksymalnie napnij mięśnie całej twarzy i szyi. Zaciśnij mocno szczęki i wstrzymaj oddech na kilka sekund. Następnie gwałtownie wypuść powietrze, przy jednoczesnym szerokim otwarciu oczu i ust. Powtórz całą czynność trzy razy.
3. Robienie min
Marszczenie oczu, czoła, wykrzywianie ust to świetny sposób na odprężenie zarówno mięśni twarzy, jak i oczu. W zadaniu tym nie ma nic trudnego i podchwytliwego. Wystarczy, że popracujesz swoją twarzą. Wykrzyw ją w grymasie, zmarszcz nos, rozciągnij usta, napompuj policzki. Następnie rozluźnij się, intensywnie zamrugaj i poczuj ulgę.
4. Zaczarowany ołówek
Ćwiczenie to wymaga pobudzenia swojej wyobraźni. Należy przyjąć wygodną pozycję, rozluźnić się i wyobrazić sobie, że przedłużeniem nosa jest magiczny ołówek. Następnie powinieneś obrysowywać ołówkiem dowolne przedmioty, poruszając przy tym głową. Zacznij od kreślenia większych obiektów, następnie płynnie przechodź do coraz mniejszych. Jeśli już to zrobisz, zamknij oczy i wyobraź sobie narysowane przedmioty. Na koniec powoli otwórz oczy i intensywnie zamrugaj. Zadanie to ma na celu wzmocnienie nie tylko mięśni gałki ocznej, ale również poprawia wyobraźnię i dostrzeganie detali.
5. Reguła 20-20-20
To ćwiczenie oczu powinno być regularnie wykonywane przez każdego, kto pracuje przy komputerze lub wykonuje zadania z bliskiej odległości. Reguła 20-20-20 mówi o tym, by co 20 minut oderwać wzrok i przez 20 sekund patrzeć na przedmiot oddalony o ok. 20 stóp (6 metrów). Oczywiście można to modyfikować i spoglądać na kilka obiektów, znajdujących się w różnych odległościach. Jest to wtedy tzw. sztafeta wzrokowa.
6. Chwila dla słońca
Jeśli kiedykolwiek nieświadomie korzystałeś z tego zadania zapewne kojarzysz to niezwykle przyjemne uczucie. Usiądź wygodnie, rozluźnij się i zamknij oczy. Skieruj swoją twarz w kierunku światła, może być to słońce, ale równie dobrze poradzą sobie jego sztuczne źródła. Przebijające się przez powieki promienie światła powinny pobudzić ośrodek widzenia w naszym mózgu, który wytworzy szeroką paletę barw. Po chwili odwróć twarz i powoli otwórz oczy. Poza cudownym relaksem, zadanie ma na celu pobudzenie części mózgu odpowiadającej za widzenie oraz wzmocnienie siatkówki.
7. Palming
Palming, czyli zasłanianie oczu to jedna z technik biernego odprężania oczu. Skuteczność tej metody zależna jest w dużej mierze od Twojego samopoczucia. Powinieneś więc odprężyć i odstresować się oraz głęboko oddychać.
Usiądź wygodnie na krześle z prostym oparciem i przysuń się do stołu. Oprzyj ręce na blacie i szczelnie zakryj otwarte oczy wewnętrzną stroną dłoni, tak by umożliwić swobodne mruganie. Złącz palce i skrzyżuj je na czole by ograniczyć dostęp jakiegokolwiek światła. Utrzymaj pionową pozycję ciała, głęboko oddychaj i powoli zamykaj powieki. Pobudź wyobraźnię i zwizualizuj przyjemne wspomnienia. Przywołuj przy tym jak najwięcej szczegółów i detali. Pozostań w tym stanie do 10 minut, a następnie powoli otwieraj oczy mrugając. Im większą czerń zaobserwowałeś podczas zasłonięcia oczu, tym regeneracja wzroku jest skuteczniejsza.
8. Ogniskowanie
Zadanie to polega na przysłonięciu jednego oka. Drugim, nieprzysłoniętym okiem śledzimy wolno poruszającą się rękę. Skupiamy na niej wzrok, podczas gdy zatacza ona łuk z prawej na lewą i z powrotem. Zadanie powtarzamy po 10 razy na każde oko. Pozwala ono na ćwiczenie akomodacji oka, mięśni okoruchowych a także zakresu pola widzenia.
Zastanawiasz się, czy wzrok może się poprawić? Dowiesz się więcej na ten temat w naszym kolejnym artykule.