Najlepsze soczewki kontaktowe – jakie wybrać?

Oczy to jedne z najważniejszych narządów zmysłów i zasługują na to, co najlepsze. Szczególnie w przypadku soczewek! Jeśli nosisz szkła kontaktowe, lub masz zamiar zacząć – zadbaj o to, aby były perfekcyjnie dopasowane do Twoich oczu.

Szkła kontaktowe to bardzo indywidualna rzecz. Każdy ma różne potrzeby – inną wrażliwość oczu, tryb życia czy budżet. Nie wiesz, jakie soczewki wybrać? W tym artykule pomożemy Ci znaleźć te idealne dla Ciebie.

Jak dobrać soczewki kontaktowe?

Pierwszym krokiem przy doborze soczewek kontaktowych zawsze powinna być wizyta u lekarza specjalizującego się w zdrowiu oczu. Nie wiesz, kto lepiej dobierze soczewki – okulista czy optometrysta? Więcej na ten temat przeczytasz w naszym poradniku.

Lekarz w pierwszej kolejności przeprowadzi wywiad i oceni stan zdrowia oczu, a następnie zbada ostrość widzenia. Jeśli pacjent nie został zdyskwalifikowany z tej metody korekcji wzroku, zostaną dobrane odpowiednie parametry soczewek – moc sferyczną, krzywiznę bazową oraz średnicę. 

Nie próbuj dobierać soczewek sam – specjalistyczne badanie w gabinecie lekarskim to jedyny sposób na ich odpowiednie dopasowanie. Dzięki temu będziesz miał gwarancję, że soczewki będą wygodne i zdrowe dla Twoich oczu. 

Najlepsze soczewki kontaktowe – rodzaje

Pewnie zastanawiasz się: „soczewki kontaktowe – jakie wybrać?. Najpierw musisz wiedzieć z czego wybierać! Obecnie na rynku dostępne są ich niezliczone rodzaje. Dzieli się je ze względu na czas użytkowania, materiał, a także parametry takie jak uwodnienie i przepuszczalność tlenu. 

W przypadku materiału wykonania masz do wyboru dwa rodzaje szkieł kontaktowych:

Soczewki kontaktowe silikonowo-hydrożelowe – są wykonane z innowacyjnego materiału, który charakteryzuje się dużą elastycznością i wysoką przepuszczalnością tlenu. W szkłach kontaktowych silikonowo-hydrożelowych to właśnie silikon transportuje tlen do rogówki, co znacząco niweluje ryzyko jej niedotlenienia przy długotrwałym noszeniu.

Soczewki silikonowo-hydrożelowe zawierają również mniejszą  ilość wody, a co za tym idzie – nie powodują uczucia suchego oka po kilku godzinach od nałożenia. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jakie są zalety soczewek silikonowo-hydrożelowych, zajrzyj na naszego bloga.

Soczewki hydrożelowe – to doskonała alternatywa dla osób z alergią na silikon, a także tych z wyjątkowo wrażliwymi oczami. Hydrożel charakteryzuje się dużą delikatnością i miękkością, a także wysokim stopniem uwodnienia. Więcej informacji na temat soczewek hydrożelowych znajdziesz tutaj.

Jeśli chodzi o czas noszenia – to główny parametr, którym kieruje się przy wyborze soczewki. Do wyboru masz jednodniowe, miesięczne i dwutygodniowe szkła kontaktowe – jakie wybrać? 

Soczewki jednodniowe

To bezsprzecznie najzdrowszy rodzaj soczewek na rynku. Są jednorazowe, więc nie ma potrzeby ich czyszczenia i dezynfekowania. Dzięki temu ryzyko infekcji i podrażnień związanych z nieodpowiednią pielęgnacją zostało wyeliminowane.

Z tego względu, są one idealną opcją dla osób, które:

- Mają wyjątkowo wrażliwe i podatne na infekcję oczy

- Nie chcą bawić się w wieczorną dezynfekcję soczewek

- Często chodzą na basen lub pracują w trudnych warunkach – zanieczyszczenia z wody i powietrza mogą być zbyt trudne do usunięcia z soczewek długoterminowych

Soczewki dwutygodniowe

Dwutygodniowe soczewki kontaktowe pozwalają na 14 dni używania w trybie dziennym. Mają tę zaletę, że mogą służyć również w przedłużonym trybie noszenia, tj. przez całą noc i cały dzień. W tym przypadku jednak ich czas użytkowania zmniejsza się do tygodnia. 

Ze względu na krótszy czas użytkowania są bezpieczniejsze od miesięcznych soczewek. Dwa tygodnie to bowiem zbyt mało, aby doszło do poważniejszego rozwoju drobnoustrojów lub nadbudowy osadów białkowych na powierzchni soczewki.

- Soczewki dwutygodniowe będą idealnym wyborem dla Ciebie, jeśli:

- Soczewki jednodniowe są dla Ciebie zbyt drogie, a miesięczne obciążają Twoje oczy

- Pragniesz swobody widzenia przez całą dobę, również podczas zasypiania i budzenia się

Soczewki miesięczne

Ten rodzaj soczewek cieszy się największą popularnością. Są one przeznaczone do 30 dni dziennego użytkowania od momentu otwarcia opakowania. Miesięczne szkła kontaktowe wymagają dokładnej dezynfekcji rano i wieczorem. Wybierz je, jeżeli:

- Jesteś stałym użytkownikiem soczewek

- Ich codzienna pielęgnacja nie przysparza Ci problemów

- Zależy Ci na oszczędności pieniędzy i mniejszym zużyciu plastiku

Poznaj więcej informacji o rodzajach soczewek kontaktowych. 

Najlepsze soczewki kontaktowe – ranking

Teraz, skoro już znasz wszystkie najpopularniejsze rodzaje soczewek i wiesz, w jakich sytuacjach sprawdzą się najlepiej – czas na wybór najlepszego produktu! Obecnie na rynku znajduje się jednak niezliczona ilość producentów – które soczewki wybrać? Poniżej zebraliśmy najczęściej kupowane i najczęściej oceniane pozytywnie szkła kontaktowe w każdej kategorii.

Najlepsze soczewki jednodniowe

1. Soczewki jednodniowe EyeLove Exclusive 1-Day

To jednodniowe szkła kontaktowe cenionej polskiej marki EyeLove, które są gwarancją zdrowia i komfortu. Wykonane z materiału silikonowo-hydrożelowego są niezwykle elastyczne i idealnie dopasowują się do oka. 

Dodatkowo zawierają w sobie filtr UV, dzięki któremu skutecznie ochronią Twoje oczy przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. W soczewkach zastosowana została również technologia WetLoc, która gromadzi cząsteczki wody na powierzchni soczewki i niweluje uczucie suchego oka.

2. Soczewki jednodniowe Acuvue Oasys 1-Day

Jednodniowe soczewki najbardziej znanego producenta soczewek na świecie – Acuvue, które odznaczają się ogromnym komfortem użytkowania. Zostały wykonane przy użyciu technologii HydraLuxe, która utrzymuje stabilność filmu łzowego przez cały dzień. 

3. Soczewki jednodniowe EyeLove Comfort 1-Day

Kolejne soczewki marki EyeLove, tym razem wykonane z materiału hydrożelowego. To ekonomiczne i wygodne rozwiązanie dla alergików i osób o wyjątkowo wrażliwych oczach.

Najlepsze soczewki dwutygodniowe

1. Acuvue Oasys 2-week with HydraClear Plus

To najczęściej kupowane soczewki dwutygodniowe. Są dostosowane do wielogodzinnej pracy przed ekranem komputera, tym samym ograniczając cyfrowe zmęczenie wzroku. 7 na 10 użytkowników w badaniu Acuvue stwierdziło, że to najwygodniejsze soczewki, jakie kiedykolwiek próbowali.

2. EyeLove Basic bi-weekly

Dwutygodniowe soczewki hydrożelowe, które dedykowane są dla osób z krótko- i dalekowzrocznością. Na tak dużą popularność tych szkieł kontaktowych składają się: poziom uwodnienia 55% oraz filtr UV, które gwarantują ogromny komfort użytkowania.

3. Acuvue 2

To starszy model soczewek dwutygodniowy, który mimo dużej konkurencji przetrwał próbę czasu. Wciąż są chętnie wybierane przez stałych klientów, którzy cenią sobie komfort i łatwość zakładania.

Najlepsze soczewki miesięczne

1. Biofinity

Te szkła kontaktowe producenta Cooper Vision są stworzone dla najbardziej wymagających. Wykonane zostały z materiału z technologią AquaForm i Comfort Science, które gwarantują idealny wzrok i najwyższy komfort użytkowania w trakcie całego użytkowania soczewek.

2. EyeLove Exclusive PRO

Z tymi soczewkami możesz mieć pewność, że Twoje oczy będą czuły się świetnie przez cały dzień. Zupełna niewyczuwalność na oku, duża tlenoprzepuszczalność i długotrwałe nawilżenie – właśnie dlatego szkła kontaktowe EyeLove osiągnęły tak duży sukces.

3. Air Optix Aqua

Te soczewki miesięcznie zostały wykonane z ultraoddychającego materiału, dzięki czemu mogą służyć również jako tygodniowe o przedłużonym trybie noszenia dzień i noc. Ich pielęgnacja nie przynosi trudu przez niezwykle gładką powierzchnię, odporną na przyleganie osadów oraz o wysokiej zwilżalności.

Najlepsze soczewki toryczne dla astygmatyków

1. Biofinity Toric

To bezsprzecznie najlepsze soczewki toryczne na rynku. Przeznaczone są do stosowania miesięcznego, a ich poziom uwodnienia wynosi 48% – to gwarancja idealnie nawilżonego oka przez cały dzień.

2. Eyelove Exclusive Pro Toric

To nowość w ofercie marki EyeLove, która już zdążyła zostać doceniona przez osoby z astygmatyzmem. Nowoczesny materiał silikonowo-hydrożelowy idealnie dopasowuje się do oka, a zniekształcenie obrazu jest zupełnie zniwelowane dzięki stabilizacji soczewki przez powiekę przy każdym mrugnięciu. 

3. Acuvue Oasys 2-week with HydraClear Plus for Astigmatism

Dwutygodniowe soczewki Acuvue Oasys 2 w wersji torycznej są szczególnie cenione przez astygmatyków, o czym świadczy idealna opinia użytkowników 6 na 6 gwiazdek.  Zapewniają idealne widzenie w trakcie całego czasu użytkowania, zwłaszcza przy długim patrzeniu w ekrany.

Soczewki najlepiej przepuszczające tlen

1. Soczewki EyeLove Supreme Long-Lasting

Wykonane z innowacyjnego materiału silikonowo-hydrożelowego III generacji, to najbardziej przepuszczające tlen soczewki na rynku – ich przepuszczalność wynosi Dk/t:187. Przeznaczone są do noszenia w trybie dziennym przez miesiąc, dodatkowo wzbogacone o filtr UV. Z nimi już nie będziesz musiał martwić się o podrażnienia. 

2. Soczewki Air Optix Night&Day

Jedne z najzdrowszych soczewek miesięcznych o wysokim poziomie przepuszczalności tlenu Dk/t 175. Ich wysoka transmisja tlenu zapobiega poczuciu dyskomfortu po wielu godzinach użytkowania.

3. Bausch&Lomb Ultra

To kolejna nowość giganta w branży soczewek Bausch&Lomb. Szkła kontaktowe miesięczne przeznaczone do dziennego trybu noszenia zapewniają aż 16 godzin pełnego nawilżenia oka.

Znajdź najlepsze soczewki kontaktowe dla Twoich oczu

Skorzystaj z komfortu, jaki zapewniają soczewki kontaktowe. Jak wybrać te, które będą Ci odpowiadać? Po pierwsze kieruj się wskazówkami od specjalisty – optometrysty lub okulisty, który dopasował Ci soczewki po raz pierwszy.

Jeśli dotychczasowe szkła kontaktowe przestały Ci odpowiadać lub oczekujesz od tej metody jeszcze więcej – możesz pokusić się o inne sposoby. Najlepiej sięgnąć po sprawdzone przez innych użytkowników pozytywnie oceniane marki.

Jednak do tego, jak wybrać soczewki najlepsze dla Ciebie, będziesz mógł dojść jedynie metodą prób i błędów. Pamiętaj, że choć jedna marka soczewek w Twoich parametrach była w porządku, inna – o identycznych wskaźnikach – już może taka nie być. Sprawdź nasz przewodnik po soczewkach, który pomoże z wyborem szkieł kontaktowych.

Na komfort i dobre widzenie w soczewkach kontaktowych ma wpływ wiele czynników, dlatego nie zrażaj się do żadnego produktu i próbuj. Z dużą dozą prawdopodobieństwa znajdziesz najlepsze soczewki kontaktowe dla siebie! Warto oczywiście zawsze konsultować wszystko ze swoim specjalistą.