Moje pierwsze soczewki – przewodnik

Soczewki kontaktowe to niewątpliwie najwygodniejsza forma korekcji wzroku. Dlatego co raz więcej osób decyduje się na soczewki lub przerzuca się na nie z okularów. Jeśli Ty również jesteś w takiej sytuacji to tym bardziej przyda Ci się kompleksowy przewodnik. Dowiesz się jaki powinien być pierwszy krok, jakie soczewki są dostępne na rynku, w jaki sposób je zakładać i pielęgnować.

Moje pierwsze soczewki – wizyta u specjalisty

Przygodę z soczewkami należy rozpocząć w gabinecie optometrysty. Jest to osoba, która zajmuje się badaniem wzroku oraz doborem soczewek kontaktowych. To właśnie w tym miejscu dowiesz się wszystkiego w tym temacie. Co więcej, podczas wizyty zostaną zaaplikowane Twoje pierwsze soczewki!

Wystarczy, że umówisz się na badanie wzroku do takiego gabinetu. Na początku specjalista przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad. To bardzo ważny etap ponieważ od tego m.in. może zależeć jaki rodzaj soczewek będzie dla Ciebie najlepszy. Następnie zostanie przeprowadzone badanie wzroku pod kątem noszenia soczewek. Dzięki temu optometrysta już bez problemu dobierze Ci soczewki. Zazwyczaj już podczas pierwszej wizyty są aplikowane próbne soczewki kontaktowe. Dzięki temu nauczysz się jak je zakładać i ściągać. Jednak może zdarzyć się tak, że specjalista będzie musiał specjalnie dla Ciebie zamówić soczewki próbne. Dzieje się to zazwyczaj wtedy, kiedy Twoja wada jest skomplikowana. Wtedy kolejna wizyta odbywa się po paru dniach. W gabinecie optometrysty dowiesz się także jak odpowiednio pielęgnować soczewki.

Pierwsze jednodniowe soczewki kontaktowe

O rodzaju soczewek, które będziesz nosić zdecyduje optometrysta. To właśnie on najlepiej dobierze Ci soczewki biorąc pod uwagę Twoją wadę wzroku, budowę oka oraz styl życia. To bardzo ważne ponieważ soczewki kontaktowe powinny być dla Ciebie niewidzialną korekcją wzroku. Nie powinny Cię w żaden sposób ograniczać, uwierać, czy dekoncentrować w codziennych obowiązkach. Dlatego, gdy otrzymasz swoje pierwsze soczewki to zwróć uwagę na ich komfort. Jeśli coś Ci nie będzie odpowiadać to koniecznie zgłoś to specjaliście. Oczywiście należy mieć na uwadze to że będzie to dla Ciebie nowe doświadczenie. W pierwszych minutach lub godzinach możesz czuć, że soczewka jest na oku. Jednak to uczucie w końcu znika ponieważ oczy się przyzwyczają.

moje pierwsze soczewki

Rodzaje soczewek kontaktowych

Zanim otrzymasz swoje pierwsze soczewki warto wiedzieć choć trochę na ich temat. Przede wszystkim soczewki dzielimy ze względu na okres ich noszenia oraz na rodzaj korygowanej przez nie wady. Pierwsze z nich to:

- soczewki jednodniowe – czyli soczewki przeznaczone do jednorazowego użytku, po ich ściągnięciu po prostu je wyrzucasz, a na drugi dzień zakładasz świeżą parę,

- soczewki dwutygodniowe – to soczewki, które możesz nosić przez dwa tygodnie ściągając je na noc. Są również marki soczewek, które pozwalają takie soczewki nosić przez jeden tydzień bez ich zdejmowania.

- soczewki miesięczne – to najpopularniejszy rodzaj soczewek ze względu na to, że możesz je nosić przez 30 dni codziennie je ściągając i czyszcząc w specjalnym płynie,

- soczewki całodobowe – czyli soczewki, których nawet nie musisz ściągać. Możesz je nosić 30 dni i 29 nocy bez zdejmowania.

Natomiast drugim rodzajem są soczewki, które można podzielić ze względu na wady wzroku, które mogą korygować. W ten sposób powstają 3 rodzaje soczewek: sferyczne (dla krótkowidzów i dalekowidzów), toryczne (korygujące astygmatyzm) oraz multifokalne (korygujące starczowzroczność). W zależności od tego jaką masz wadę wzroku to specjalista dobierze odpowiedni rodzaj soczewek.

Dowiedz się też więcej o twardych i miękkich soczewkach.

moje pierwsze soczewki

Zakładanie i ściąganie soczewek

Wiele osób myśli, że zakładanie i zdejmowanie soczewek to coś trudnego. Dla wielu stanowi to największą barierę przed noszeniem soczewek. Sporo osób nie wyobraża sobie wkładania czegoś do oka. Jednak jest to tak naprawdę niepotrzebny strach. Codzienne zakładanie soczewek to zaledwie kilka sekund. Po paru razach można dojść do takiej wprawy, że ta czynność staje się czymś zupełnie normalnym.

Kompleksowa nauka zakładania i ściągania soczewek rozpoczyna się już w gabinecie specjalisty. To właśnie optometrysta dokładnie Cię poinstruuje i nauczy jak to robić. Później należy stosować się do rad specjalisty w domu. Gdy wciąż nie będziesz się czuć pewnie to skorzystaj z filmów i poradników dostępnych w Internecie.

Sprawdź, jak szybko, sprawnie i bezpiecznie zdjąć soczewki kontaktowe.

moje pierwsze soczewki

Pielęgnacja soczewek kontaktowych

Jeśli zdecydujesz się na soczewki wielokrotnego użytku, czyli, np. dwutygodniowe lub miesięczne to konieczna będzie ich codzienna pielęgnacja. Nie obawiaj się, to nic trudnego, ani nic co zajmie Ci dużo czasu. Wystarczy, że po każdym zdjęciu soczewki umyjesz je za pomocą specjalnego płynu do soczewek, a następnie włożysz je do pojemnika z tym płynem. Dzięki temu pozbędziesz się wszystkich osadów i bakterii, które zebrały się w ciągu dnia na powierzchni soczewki. Zanurzenie w płynie pozwoli także zdezynfekować soczewki tak, by na drugi dzień były jak nowe.  

Pielęgnacja soczewek wielokrotnego jest bardzo ważna ze względu na różnego rodzaju zanieczyszczenia, które zbierają się na soczewce. Dzięki regularnemu czyszczeniu unikniesz ewentualnych podrażnień, zaczerwienień, czy infekcji. Co więcej, soczewki po całonocnej kąpieli w płynie są świeże i gotowe na cały dzień wyzwań na Twoich oczach.

Pierwsze soczewki – o czym warto wiedzieć?

Warto zaznaczyć, że nie należy samemu sobie dobierać soczewek. Grozi to nie tylko dziurą w portfelu, ale także pasmem niepowodzeń. Dopiero, gdy soczewki staną się Twoim najlepszym przyjacielem i bardzo dobrze poznasz potrzeby swoich oczu oraz ich parametry to możesz spróbować testować różne marki soczewek.

Drugą kwestią jest przyzwyczajenie się do noszenia soczewek. Nie należy się zrażać na samym początku. Wiadomo, że będziesz czuć soczewki na oczach. Jednak to minie ponieważ oczy oraz powieki się przyzwyczają.

Trzecią kwestią jest ściąganie soczewek na noc. Jeśli zdecydujesz się na soczewki inne niż całodobowe to musisz pamiętać aby na koniec dnia je zdjąć. Spanie w soczewkach nie jest wskazane, a wręcz zakazane. Dlaczego? Możesz tym sposobem doprowadzić do infekcji, podrażnienia, a nawet do uszkodzenia rogówki.