Uczulenie na soczewki - czy jest możliwe?
Uczulenie na soczewki kontaktowe to realny problem, który dotyka wielu użytkowników. Jakie są objawy uczulenia na soczewki, jakie są jego przyczyny i jak sobie z tym radzić? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym przewodniku.
Czy można mieć uczulenie na soczewki?
Tak, uczulenie na soczewki kontaktowe jest możliwe. Może wystąpić, gdy reakcja immunologiczna organizmu zostaje wywołana przez materiały obecne w soczewkach. Większość osób, u których występują tego typu alergie, jest uczulona wyłącznie na roztwór do soczewek kontaktowych. Jednakże zdarzają się rzadkie przypadki, w których u ludzi rozwija się rzeczywista alergia na materiał soczewek kontaktowych (najczęściej silikon).
Przyczyny uczulenia na soczewki
Uczulenie niekoniecznie jest spowodowane bezpośrednio przez same soczewki, lecz często przez alergeny, które mogą się na nich osadzać czy składniki płynów do ich pielęgnacji. Oto główne przyczyny alergii:
- Osady białkowe na soczewkach - soczewki mogą zbierać na swojej powierzchni różne osady, w tym białka, które są naturalnie obecne w łzach. Gromadzenie się tych białek może prowadzić do reakcji alergicznych u osób wrażliwych.
- Składniki płynów do pielęgnacji soczewek - niektóre środki konserwujące i inne składniki płynów do soczewek mogą wywoływać alergie. Osoby uczulone na te substancje mogą doświadczać zaczerwienienia, pieczenia i łzawienia oczu.
- Nietolerancja materiałów - w bardzo rzadkich przypadkach, same materiały używane do produkcji soczewek mogą być przyczyną alergii, szczególnie jeśli zawierają lateks lub niektóre rodzaje plastiku.
- Alergeny na powierzchni soczewek - soczewki mogą gromadzić alergeny takie jak pyłki, kurz czy roztocza, co z kolei może prowokować reakcje alergiczne.
Objawy uczulenia na soczewki
- Zaczerwienienie oczu.
- Swędzenie i pieczenie.
- Nadmierne łzawienie.
- Uczucie ciężkości w oczach.
- Dyskomfort przy noszeniu soczewek.
- Rozmycie widzenia.
- Wrażliwość na światło.
Jak postępować przy wystąpieniu objawów?
Jeśli zauważysz którykolwiek z powyższych objawów podczas noszenia soczewek kontaktowych, zaleca się ich natychmiastowe zdjęcie i umycie oczu. Następnie skonsultuj się z okulistą, który pomoże zdiagnozować problem i zaleci odpowiednie leczenie, które może obejmować zmianę rodzaju soczewek lub płynów pielęgnacyjnych. W niektórych przypadkach lekarz może zasugerować całkowite zaprzestanie stosowania soczewek.
Jak radzić sobie z alergią na soczewki kontaktowe?
Leczenie alergii na soczewki kontaktowe lub związany z nimi dyskomfort często obejmuje kilka sprawdzonych metod, które pomagają złagodzić objawy:
- Tymczasowe zrezygnowanie z soczewek - przez kilka tygodni zaleca się zastąpienie soczewek kontaktowych przez okulary korekcyjne. Można przez ten czas ocenić, czy ustąpią objawy alergii i dyskomfort oczu.
- Stopniowe przyzwyczajanie do soczewek - gdy zdecydujesz się ponownie na noszenie soczewek, nie należy ich zakładać na cały dzień. Zaleca się stopniowe zwiększanie czasu noszenia, zaczynając od kilku godzin dziennie, aby ocenić reakcję oczu.
- Spróbowanie nowych soczewek - możliwe, że konieczne będzie wypróbowanie soczewek wykonanych z innego materiału, które mogą powodować mniejszy dyskomfort. Sprawdź, jakie są objawy źle dobranych soczewek.
- Stosowanie leków przeciwzapalnych - w celu złagodzenia obrzęku i swędzenia, okulista może przepisać krople do oczu lub maść o działaniu przeciwzapalnym.
- Zmiana płynu do soczewek - jeśli podejrzewasz, że płyn do soczewek może wywoływać alergię, warto spróbować innego produktu. Wybieraj produkty hipoalergiczne, bez konserwantów, które są przeznaczone specjalnie dla osób z wrażliwymi oczami lub alergiami. Tego typu płyny pomagają zmniejszyć ryzyko podrażnienia i uczulenia. Dowiedz się, czym zastąpić płyn do soczewek.
- Częstsza wymiana soczewek - w przypadkach, gdy dyskomfort wywołany jest przez nagromadzenie białek i innych substancji na soczewkach, zaleca się ich częstszą wymianę, aby zmniejszyć ryzyko podrażnień.
- Higiena i dbałość o soczewki - dokładne mycie rąk przed założeniem i zdjęciem soczewek jest niezwykle ważne. Należy również regularnie wymieniać pojemniki na soczewki oraz upewnić się, że soczewki są odpowiednio czyszczone i dezynfekowane zgodnie z zaleceniami producenta.
- Regularne wizyty u okulisty - mogą pomóc monitorować stan zdrowia oczu i dostosować rodzaj soczewek lub metody ich pielęgnacji. Lekarz może również zalecić alternatywne metody korekcji wzroku, jeśli alergia na soczewki staje się zbyt problematyczna.
Uczulenie na płyn do soczewek
Alergia na płyn do soczewek kontaktowych jest bardziej powszechna niż alergia na same soczewki. Problemy mogą wynikać z konserwantów używanych w niektórych płynach. Konserwanty te mogą prowadzić do uczulenia, szczególnie gdy miękkie soczewki kontaktowe, które mają zdolność absorpcji, nasączają się płynem. Soczewki przepuszczające gazy również mogą być powlekane substancjami z płynu, co może prowadzić do podrażnienia oczu podczas ich noszenia.
Warto pamiętać, że reakcja alergiczna może wystąpić nawet u osób, które stosują ten sam produkt przez wiele lat. Dla osób cierpiących na alergie zalecane jest używanie produktów hipoalergicznych. Jest to ważne, ponieważ pomaga to unikać składników drażniących, które mogą wywoływać reakcje alergiczne. Zawsze warto również konsultować się z okulistą, aby omówić, które składniki mogą być przyczyną reakcji alergicznej i unikać produktów je zawierających. Dowiedz się więcej informacji, jaki wybrać płyn do soczewek kontaktowych.
Bibliografia:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4495118/
https://health.clevelandclinic.org/allergic-contact-lenses-solution