Czy wszystkie soczewki kontaktowe są wyrobem medycznym?

W dzisiejszych czasach soczewki kontaktowe stały się niezwykle popularnym rozwiązaniem dla osób z wadami wzroku, zastępując tradycyjne okulary. Mogą w znaczący sposób poprawić jakość widzenia. Mają bezpośredni kontakt z błoną oka. Czy sprawia to, że soczewki zalicza się do grona wyrobów medycznych? W tym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące tego tematu. Poznasz regulacje Unii Europejskiej na temat szkieł kontaktowych i dowiesz się, czy należą one do wyrobów medycznych - a jeśli tak, to czy wszystkie ich rodzaje? Sprawdź!

Czy wszystkie soczewki kontaktowe są wyrobem medycznym?

Co oznacza wyrób medyczny?

Wyrób medyczny to narzędzie, przyrząd, materiał lub inny artykuł, który przeznaczony jest do stosowania u ludzi w celu diagnozowania, zapobiegania, leczenia lub łagodzenia przebiegu choroby. 

Soczewki kontaktowe jako wyrób medyczny

Soczewki są klasyfikowane jako produkt medyczny, ponieważ mają bezpośredni kontakt z powierzchnią ludzkiego oka - spojówką. Spojówka to błona, która pełni funkcję ochronną oczu, ale jednocześnie wykazuje wysoką wrażliwość na zanieczyszczenia. Poznaj objawy alergicznego zapalenia spojówek.

Rodzaje soczewek kontaktowych

Poprawne korzystanie ze szkieł kontaktowych polega na tym, że dany użytkownik czystymi dłońmi nakłada je na swoje gałki oczne. Sprawdź, jak założyć soczewki. Stosuje się je w zależności od indywidualnych potrzeb, a także i preferencji. Wyróżnia się ich następujące rodzaje: 

- Korekcyjne szkła kontaktowe to narzędzie, które zazwyczaj zakłada się na oko w celu korekcji nadwzroczności, krótkowzroczności, astygmatyzmu. Dzięki nim osoby z wadą refrakcji mogą zapewnić sobie klarowne i przejrzyste widzenie. Bardzo często sięgają po nie osoby, którym zależy na wygodzie i swobodzie ruchów, która jest wyższa, niż w przypadku okularów korekcyjnych. 

- Po niektórych operacjach lekarze stosują również specjalistyczne soczewki jako opatrunek dla operowanego oka. Czasami stosowane są też jako środki uśmierzające ból i dyskomfort. Specjaliści zalecają je również niektórym pacjentom z zespołem suchego oka lub z uszkodzoną rogówką. 

- Na rynku dostępne są też kolorowe soczewki zmieniające kolor oczu. Takie szkła kontaktowe subtelnie zmieniają naturalny kolor tęczówki oka. Co ciekawe, mogą sprawić, że tęczówka przybierze niebieski, zielony lub brązowy kolor, ale mogą też pomóc zaszaleć - i zmienić tęczówkę na np. czerwoną lub całkowicie czarną. 

Czy wszystkie soczewki kontaktowe są wyrobem medycznym? Soczewki kolorowe zerówki.

Soczewki kolorowe zerówki - czy są wyrobem medycznym?

Jak widzisz, nie wszystkie soczewki stosowane są bezpośrednio jako narzędzie korekcji, a co za tym idzie - nie wszystkie posiadają moc korekcyjną. Niektórzy sięgają po soczewki, by odświeżyć swój wygląd lub by dodać sobie odrobiny szaleństwa - i wtedy wybierają kolorowe szkła kontaktowe. Na rynku optycznym dostępne są zarówno kolorowe szkła kontaktowe z mocą korygującą wady refrakcji, jak i te z mocą 0,00, które pełnią jedynie funkcję dekoracyjną.  

Soczewki kolorowe z mocą korekcyjną są wyrobem medycznym, zaś kolorowe zerówki - nie są klasyfikowane do tego grona. Kolorowe soczewki z mocą 0,00 są wyrobem kosmetycznym. Sprawdź, jak dobrać soczewki zmieniające kolor oczu.

Regulacje Unii Europejskiej dotyczące soczewek 

Warto wiedzieć, że kwestię soczewek kontaktowych w Unii Europejskiej reguluje Dyrektywa Rady 93/42/EWG w sprawie wyrobów medycznych. To dokument, który reguluje prawnie kwestie dotyczące bezpieczeństwa i jakości materiałów stosowanych do produkcji soczewek, a także materiałów i jakości płynów do ich pielęgnacji. 

Dyrektywa ta powstawała w celu zapewnienia użytkownikom szkieł kontaktowych bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oczu. Jasno deklaruje, że wszystkie materiały używane do produkcji soczewek kontaktowych muszą być odpowiednio przebadane: muszą spełniać określone standardy i być dopuszczone do obrotu na rynku unijnym. 

Dzięki tym regulacjom użytkownicy szkieł kontaktowych mają gwarancję tego, że ich narzędzia do korekcji wzroku wykonane są z materiałów w pełni bezpiecznych i nieszkodliwych. Wyroby medyczne zgodne z dyrektywą Unii Europejskiej posiadają znak CE. 

Czy wszystkie soczewki kontaktowe są wyrobem medycznym?

Czy na soczewki potrzebna jest recepta? 

Czy soczewki można kupić bez recepty? Soczewki, zarówno te korekcyjne, jak i kosmetyczne możesz kupić na własną rękę - u optyka, ale też w zwykłej drogerii. Do ich zakupu teoretycznie nie jest potrzebna recepta. Nie oznacza to jednak, że wolno sięgać po nie na własną rękę bez konsultacji ze specjalistą. Szkła kontaktowe do korekcji wzroku zawsze należy wybierać po badaniu u okulisty i po tym, jak wypisze on dla Ciebie na specjalnej recepcie odpowiednie parametry. Tylko wtedy będziesz mieć pewność, że Twoje soczewki są właściwie dobrane i odpowiednio spełniają swoją funkcję.

Soczewki kolorowe zerówki nie wymagają podania parametrów korekcyjnych. Mimo tego, jeśli zamierzasz używać ich regularnie, a nie jednorazowo, zalecamy konsultację u specjalisty - wykluczy on u Ciebie możliwe przeciwwskazania do noszenia soczewek. Jeżeli jednak to jednorazowa sytuacja, wybierasz się na imprezę tematyczną lub po prostu chcesz zaskoczyć znajomych - zachowaj po prostu należyte środki ostrożności i ciesz się zmianą koloru oczu!

Pamiętaj o tym, że wybierając soczewki kontaktowe, należy zwrócić uwagę na zalecenia specjalistów oraz przestrzegać zasad higieny i pielęgnacji oczu. Dzięki temu Twoje oczy i wzrok będą bezpieczne, a Ty nie będziesz musiał obawiać się podrażnień, zaczerwienień ani możliwej infekcji. 

Bibliografia:

https://www.urpl.gov.pl/pl/wyroby-medyczne/wprowadzenie-wyrob%C3%B3w-medycznych-do-obrotu-i-do-u%C5%BCywania/informacje-dotycz%C4%85ce-0
https://www.bezokularow.pl/poradnik/czy-soczewki-kontaktowe-to-wyrob-medyczny
https://przezsoczewke.com/a/xgyz,czy-soczewki-kontaktowe-mozna-kupic-bez-recepty