Czy soczewki kontaktowe można kupić bez recepty?
Soczewki kontaktowe dostępne są w aptekach, drogeriach, a nawet czasami w dyskontach spożywczych - pomimo tego, że jest to wyrób medyczny. Czy związku z tym oznacza to, że szkła kontaktowe można kupować bez recepty? Czy może recepta jest jednak obowiązkowa? W tym artykule dowiesz się więcej na ten temat. Sprawdź!
Soczewki kontaktowe - praktyczna forma korekcji
Szkła kontaktowe to cenione przez wielu narzędzie do korekcji wzroku. Osoby z wadą refrakcji wybierają je szczególnie często, ponieważ:
- są bardzo praktyczne: zapewniają niczym nie ograniczoną swobodę ruchów,
- są niewyczuwalne na oczach,
- można uprawiać w nich większość sportów: dzięki czemu można zapewnić sobie ostrość i dobrą jakość widzenia w trakcie skakania czy biegania,
- można zabrać je w podróż, wycieczkę czy na wyprawę survivalową bez obaw o to, że się połamią lub potrzaskają.
Soczewki kontaktowe - gdzie kupić?
Jak już wspomnieliśmy, szkła kontaktowe można kupić raczej bezproblemowo - dostępne są one najczęściej w aptekach i drogeriach. Polecamy jednak, by częściej decydować się na zakupy u optyków: stacjonarnych lub internetowych. Warto wiedzieć, że ceny u internetowych sprzedawców często bywają dużo niższe, a sam proces zakupu - wygodniejszy. Możesz złożyć zamówienie o dowolnej porze dnia i nocy bez wychodzenia z domu, a dostawa zazwyczaj jest dość szybka. Dodatkowo, możesz wybierać spośród szerokiego asortymentu, co nie zawsze jest możliwe w sklepach stacjonarnych.
Czy do zakupu soczewek potrzebna jest recepta?
Do zakupu soczewek kontaktowych w teorii nie potrzebujesz recepty, ale w praktyce jest ona niezbędna. Co to oznacza?
W trakcie zakupu - przez internet czy stacjonarnie, nikt nie wymaga okazania recepty, tak jak jest to obowiązkowe w przypadku niektórych leków. Pomimo tego, jeżeli chcesz, by soczewki należycie spełniały swoją funkcję, to odpowiednia i aktualna recepta jest potrzebna. Owszem, możesz zakupić szkła kontaktowe bez niej, ale wtedy istnieje bardzo duże ryzyko niewłaściwego dobrania parametrów korekcji.
Objawy źle dobranych soczewek
Jeżeli Twoje szkła kontaktowe będą nieprawidłowo dopasowane, to może wystąpić u Ciebie kilka niepożądanych objawów.
1. Brak oczekiwanej korekcji wzroku.
Źle dopasowane soczewki nie będą prawidłowo korygować Twojego wzroku, tym samym: nie będą zapewniać dobrej jakości widzenia i ostrości wzroku.
2. Męczenie się oczu.
Gdy oczy i wzrok są stale narażone na nieodpowiednią korekcję wady refrakcji to w celu utrzymania jak najlepszego widzenia, gałki oczne stale napinają się. W związku z tym, Twoje oczy będą bardzo szybko się męczyć. Wtedy może wystąpić u Ciebie: pieczenie, zaczerwienienie, uczucie ciała obcego w oku.
3. Ból głowy i oczu.
Ból głowy i oczu to jeden z najczęstszych, a jednocześnie najbardziej dokuczliwych objawów źle dobranych szkieł kontaktowych.
Recepta na soczewki kontaktowe - jak ją zdobyć?
Jak widzisz - nie warto decydować się na zakup soczewek bez recepty. Dobrze dopasowane szkła kontaktowe to zazwyczaj gwarancja świetnej jakości widzenia, wygody i komfortu. Aby osiągnąć taki cel, zawsze należy dobierać szkła kontaktowe zgodnie z parametrami zapisanymi przez lekarza. To właśnie on wypisuje receptę na soczewki.
Badanie wzroku u specjalisty
Jeżeli chcesz dostać receptę na szkła kontaktowe to powinieneś udać się do specjalisty na badanie refrakcji oka. Takim specjalistą może być:
- Okulista.
Okulista to osoba, która poza badaniem wzroku może zdiagnozować także choroby oczu oraz podjąć się ich leczenia. Dodatkowo, może on przepisać odpowiednie leki czy wykonać operację okulistyczną, jeśli jest taka potrzeba.
- Optometrysta.
Optometrysta zajmuje się badaniem wzroku i doborem odpowiedniej korekcji w przypadku stwierdzenia wady. To on zazwyczaj wystawia recepty okularowe i recepty na soczewki.
Jeżeli nigdy nie byłeś u okulisty, warto profilaktycznie wybrać się na takie badanie. Jeśli zależy Tobie tylko na pomiarze refrakcji - wybierz optometrystę. Badanie wzroku jest bezbolesne. Trwa zazwyczaj od 30 minut do godziny. Koszt takiej wizyty to zazwyczaj cena od 50 do 150 złotych. Warto wiedzieć, że na badanie okulistyczne można umówić się za pośrednictwem Narodowego Funduszu Zdrowia - jednak wtedy czas oczekiwania może wynieść kilka miesięcy.
Gdy zorientujesz się, że Twój wzrok uległ pogorszeniu, zdecyduj się na wizytę jak najszybciej! Odpowiednia korekcja nie tylko zapewni Tobie dobre widzenie, ale również, o ile to możliwe, zatrzyma postępowanie wady. Pamiętaj, że niektórych wad refrakcji nie da się cofnąć. Wiedz również, że jeżeli Twoja wada ulegnie zmianie - nie należy modyfikować parametrów na własną rękę! Gdy tak się stanie, udaj się do specjalisty i powtórz badanie refrakcji. Dodatkowo, zalecamy profilaktyczne wizyty u specjalisty co roku. Czasami może zdarzyć się, że Twoja wada się zmieni - a Ty nie będziesz tego świadomy. Dlatego też, zawsze warto to kontrolować.
Bibliografia:
1.N. B. Carlson, D. Kurtz, Clinical Procedures for Ocular Examination, Wyd. McGraw Hill/Medical, 2003
2.https://www.bezokularow.pl/poradnik/jak-zaczac