Soczewki zmieniające kolor oczu – jak dobrać soczewki kolorowe?

Soczewki kontaktowe od lat cieszą się ogromną popularnością. Coraz częściej zastępują okulary w korekcji wad wzroku, jednak wielokrotnie służą również jako element estetyczny. Efekt zmiany koloru oczu uzyskać można poprzez nałożenie na rogówkę soczewek kosmetycznych – kolorowych. Dostępność soczewek jest duża, znaleźć można je w zaufanych sklepach internetowych oraz salonach optycznych, gdzie sprowadzane są bezpośrednio od producentów. Występują one w wielu kolorach oraz wzorach, przez co możemy stopniować finalny efekt, od pogłębienia barwy tęczówek, po ich całkowitą zmianę. Zastanawiasz się, które będą dla Ciebie najlepsze? Powiemy Ci jak prawidłowo dobrać soczewki kolorowe. 

Rodzaje kolorowych soczewek kontaktowych

Soczewki kolorowe jak sama ich nazwa mówi, mają jedno główne zadanie – zmienić kolor oczu. W tym celu powstało kilka ich rodzajów, z czego każdy posiada nieco inną budowę i daje różny efekt wizualny. Wśród soczewek kolorowych wyróżnić możemy:

 - soczewki podkreślające naturalny kolor tęczówek oczu,

 - soczewki zmieniające kolor oczu, 

-  soczewki powiększające oczy,

 - soczewki we wzory i zmieniające kształt źrenicy.

Oczywiście poza kategorią koloru soczewek, różnią się one od siebie w kwestii długości ich użytkowania oraz parametrów. Tak jak wszystkie szkła kontaktowe, kolorowe również występują w wersji jednodniowej, miesięcznej itp. Soczewki kolorowe jednodniowe po każdym ściągnięciu z oka powinny zostać wyrzucone, ponieważ jest to produkt jednorazowy. W przypadku tych wielokrotnego użytku, np. miesięcznych, zalecenia producenta mówią o tym, że soczewkę można nosić przez miesiąc od otwarcia blistra. Oczywiście należy zdejmować ją do spania, zarówno w dzień, jak i w nocy. Wyjątkiem od tej reguły są soczewki night&day, czyli całodobowe, o przedłużonym trybie noszenia. 

Soczewki kolorowe występują najczęściej w pełnej gamie dostępnych mocy. Z tego też powodu, zaopatrzyć w nie może się każda osoba, również ta wymagająca korekcji. Jest to też świetna alternatywa dla osób o dobrym wzroku, które jednak chcą raz na jakiś czas zmienić kolor swoich oczu. Dzięki dostępności mocy plan, czyli 0,00, mogą korzystać z nich osoby bez wady refrakcji. 

Sprawdź, jakie są rodzaje soczewek. 

Soczewki kolorowe

Jak można zmienić własne oczy za pomocą soczewek kolorowych?

Soczewki podkreślające naturalny kolor tęczówek oczu

Jeśli pragniesz delikatnie podbić swój naturalny kolor oczu, sprawić, że będą one głębsze i bardziej wyraziste – soczewki kolorowe będą idealnym rozwiązaniem. Dla osób chcących wyglądać naturalnie, najlepiej sprawdzą się półtransparentne soczewki barwione na jej peryferiach, które sprawią, że szkło kontaktowe będzie niewidoczne, oko naturalne, a kolor zdecydowanie intensywniejszy. W tym wypadku najlepiej wybierać soczewki zbliżone lub nieco ciemniejsze do naturalnego koloru oczu. 
 

Soczewki zmieniające kolor oczu

Dla osób, które radykalnie chcą zmienić swój wizerunek, nie tylko od święta, dobrze sprawdzą się kryjące, całkowicie barwione soczewki kolorowe. Występują one w wielu barwach, przez co można uzyskać oczy zarówno w klasycznych kolorach, np. niebieskie, zielone, brązowe, jak i w nieco bardziej zwariowanych, np. fioletowe, żółte, różowe. Daje to dużą możliwość wyboru. Soczewki takie świetnie sprawdzą się na specjalne okazje, jako część charakteryzacji lub stroju.

Poznaj więcej informacji o soczewkach kolorowych.

Soczewki powiększające oczy

Moda na duże oczy, która przywędrowała z Dalekiego Wschodu szybko ogarnęła również kraje europejskie. Dzięki temu nie trudno znaleźć na obecnym rynku soczewki, których zadaniem jest optyczne powiększenie oczu. Wszystko za sprawą zwiększonej średnicy oraz ciemnej, grubej obwódki wokół soczewki. Dodaje to spojrzeniu intensywności oraz sprawia, że jest bardziej przenikające. 


Soczewki we wzory i zmieniające kształt źrenicy

Soczewki kolorowe we wzory to zdecydowany hit każdej imprezy Halloweenowej. Mimo to, nie są raczej komfortowe w częstym użytku, ponieważ m.in. ograniczają pole widzenia. Jest tak, ponieważ w klasycznych soczewkach kolorowych centrum szkła jest niebarwione i pozostaje przezroczyste. Soczewki do charakteryzacji często posiadają zabarwienie na całej powierzchni lub centralny otwór o fikuśnym kształcie, który nie wpasowuje się w naturalną źrenicę oka. Na rynku dostępne są również soczewki we wzory z przezroczystym centrum, które zapewnia dobre widzenie. 

Soczewki podkreślające naturalny kolor tęczówek

Jak dobrać soczewki kolorowe? 

Dobór soczewek kontaktowych, niezależnie od tego czy spełniają rolę korekcji wzroku, czy jedynie estetyczną, powinien odbyć się w gabinecie specjalisty pod jego okiem. Wszystkie szkła kontaktowe są produktami medycznymi i powinny być dobrane do indywidualnych potrzeb i parametrów użytkownika.

W kwestii wyboru soczewek dekoracyjnych, poza ich kolorem niezwykle ważne są również parametry takie jak krzywizna soczewki oraz jej średnica. Mimo to zgodność tych parametrów z soczewkami, których prędzej używaliśmy, nie musi gwarantować dobrego dopasowania. Na tę kwestię składa się wiele różnych czynników. Wszystko zależy również od technologii wykonania soczewki oraz jej materiału. Soczewki hydrożelowe zachowują się na oku inaczej, niż soczewki hydrożelowo-silikonowe. 

Jak widzisz dobór soczewki kolorowej nie opiera się tylko na wyborze idealnego motywu. Umów się zatem do specjalisty, który oceni dopasowanie szkieł kontaktowych. Dzięki temu zapobiegniesz niepożądanym podrażnieniom, a w połączeniu z odpowiednią pielęgnacją soczewek, zmniejszysz ryzyko wystąpienia infekcji.