Ciało obce w oku - jak usunąć?

Zapewne nieraz zdarzyło się Tobie, że do Twojego oka wpadła muszka, paproch czy jakiś inny rodzaj zanieczyszczenia: czyli ciało obce. Gdy intruz dostanie się do oka, powoduje ból, swędzenie i ogólny dyskomfort. W tym artykule podpowiemy, w jaki sposób łatwo i szybko można usunąć ciało obce z oka. Dowiedz się również co robić, gdy ciało obce wbiło się w gałkę oczną. Sprawdź!

Ciało obce w oku - co to?

Ciało obce to wszystko co dostanie się pod powiekę lub na powierzchnię gałki ocznej. Ciałem obcym w oku mogą być:

- drobne owady,

- pyłki,

- paprochy,

- zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu,

- drobinki kurzu,

- ziarenko piasku,

- rzęsy,

- opiłki metalu,

- wiórki drewna,

- szkło,

- substancje chemiczne.

Warto wspomnieć, że ciałem obcym dla oka są również soczewki kontaktowe - one jednak, dzięki swoim właściwościom, są dobrze tolerowane przez organizm i nie powodują podrażnień (o ile są właściwie pielęgnowane - dowiedz się więcej o tym, jak dbać o soczewki). 

Ciało obce w oku

Objawy ciała obcego w oku

Cała reszta ciał obcych stwarza potencjalne zagrożenie dla oka - w szczególności, gdy są to elementy twarde, ostre i takie, które mogą zranić. Gałka oczna broni się - czy to przed muszką, czy przed szkłem: 

- wydziela dużo łez, 

- staje się podrażniona i zaczerwieniona, 

- piecze i szczypie, 

- występują bóle oka,

czasami powieka w odruchu jest tak mocno zaciśnięta, że trudno ją otworzyć. 

Dodatkowo, mogą dojść takie objawy jak:

- nadwrażliwość na światło (światłowstręt),

- zauważalny obiekt w polu widzenia,

- pogorszenie ostrości wzroku,

- kłucie.

Jak usunąć ciało obce z oka? Środki ostrożności

Gdy wystąpią u Ciebie powyższe objawy, możesz usunąć ciało obce samodzielnie lub udać się do specjalisty. Warto rozważyć drugą opcję, gdy:

- nie potrafisz wyjąć intruza samodzielnie,
- gdy po wyjęciu, uczucie ciała obcego pod powieką utrzymuje się bardzo długo, a Ty nie potrafisz zlokalizować tego, co zostało pod powieką. 

Należy zaznaczyć, że jeśli w Twoim oku znajduje się szkło, iskra po spawaniu, opiłek metalu lub kawałek drewna, powinieneś jak najszybciej udać się na SOR lub bezpośrednio do okulisty. Są to bardzo ostre i silnie drażniące elementy, które mogą wbić się w gałkę oczną, uszkodzić rogówkę lub spowodować zakażenie. Aby uniknąć potencjalnych powikłań, w tym nawet zwichnięcia soczewki (czyli jej przemieszczenia spowodowanego uszkodzeniem więzadełek, które utrzymują soczewkę w odpowiedniej pozycji), ważne jest, aby unikać sytuacji, które mogą doprowadzić do ich nadmiernego naciągnięcia lub zerwania. Istnieje również ryzyko całkowitego zerwania więzadeł, co może spowodować przesunięcie soczewki z jej pierwotnej lokalizacji i prowadzić do jej nieprawidłowego ustawienia, nawet w obrębie wnętrza gałki ocznej, co może skutkować poważnymi problemami ze wzrokiem.

Ciało obce w oku

Powikłania ciała obcego w oku

Jeżeli ciało obce utkwi w oku lub wbije się w gałkę oczną, mogą wystąpić jeszcze inne komplikacje, takie jak:

- stan zapalny rogówki, objawiający się obrzękiem i bólem,
- ropna wydzielina w kącikach oczu, gdy ciało obce znajduje się pod powieką przez dłuższy czas to rano może wystąpić efekt sklejania się rzęs, 
- ropostek, czyli bardzo mocno rozwinięta infekcja, która przyjmuje postać biało-żółtej wydzieliny w przedniej komorze oka, a silny ból utrudnia codzienne funkcjonowanie. 

Sposoby na wyjęcie ciała obcego z oka

Gdy jednak ciało obce, które dostało się do Twojego oka nie należy do grona niebezpiecznych, możesz spróbować wyjąć je w domu. W tym celu możesz:

- Użyć patyczka higienicznego. 

Wyciągnij z opakowania świeży, nieużywany patyczek. Zamocz go delikatnie w przegotowanej wodzie lub użyj suchego (nie zalecamy wody z kranu, mogą znajdować się tam niepotrzebne bakterie). Złap palcem serdecznym i wskazującym dolną powiekę, pociągnij ją w dół i delikatnie odchyl głowę: powinno Ci się udać zlokalizować intruza. Ciało obce może znajdować się w kąciku oka lub na dole gałki ocznej. Gdy go nie widzisz, spróbuj kilkakrotnie zamrugać i powtórzyć czynność. Gdy uda się Tobie je znaleźć, za pomocą patyczka złap je i delikatnie wyjmij. Jeżeli nie przykleja się do patyczka, spróbuj delikatnie przeciągnąć je do kącika oka - wtedy wyjęcie nie powinno stanowić problemu.

- Użyć wacika do demakijażu.

Bardzo podobnie możesz postąpić zamieniając patyczek na wacik. W tym sposobie należy złożyć wacik 2 razy tak, aby przypominał trójkąt. Używając tej “ostrej” części wykonaj takie same czynności jak opisaliśmy wyżej. 

- Użyć soli fizjologicznej. 

Kolejnym dobrym sposobem na usunięcie ciała obcego z oka jest wypłukanie go za pomocą soli fizjologicznej. Możesz zrobić to sam lub poprosić kogoś o pomoc. Należy sięgnąć po ampułkę roztworu, przechylić głowę do tyłu i pod delikatnym ciśnieniem wprowadzić do oka płyn. Warto zużyć całą ampułkę i podłożyć pod kącik oka chusteczkę: gdy coś wypłynie, będzie można to zauważyć. Może być też tak, że intruz opuści oko niezauważenie. 

Zamiast soli fizjologicznej możesz użyć również sztucznych łez - kropli nawilżających. Co więcej, zakropienie oczu zaleca się po usunięciu ciała obcego nawet przy pomocy innej metody, ponieważ nawilżenie pomaga zmniejszyć uczucie podrażnienia i dyskomfortu. 

Pamiętaj, że oczy są bardzo delikatne. Jeżeli nie potrafisz wyjąć ciała obcego lub gdy występuje u Ciebie silny ból - nie zwlekaj z wizytą u specjalisty. Sprawdź, czy lepiej wybrać okulistę czy optometrystę i czym różnią się te dwa zawody.


https://www.wokularach.pl/blog/cialo-obce-w-oku-jak-postepowac
https://www.wokularach.pl/blog/zwichniecie-soczewki-jak-dochodzi-do-uszkodzenia