Czym jest suche oko?

Jeśli często doskwiera Tobie suchość, zaczerwienienie i pieczenie oczu, możesz zmagać się z problemem zespołu suchego oka. To uciążliwe schorzenie najczęściej dotyka osoby, które pracują przed komputerem. Dowiedz się, jakie są przyczyny i objawy zespołu suchego oka i poznaj sposoby, które pomogą sobie z nim poradzić!

Zespół suchego oka - co to jest?

Łzy naturalnie nawilżają i odżywiają powierzchnię gałki ocznej. W przypadku ich niedoboru możemy mówić o zespole suchego oka. Ten problem obejmuje kilka charakterystycznych objawów, takich jak pieczenie czy swędzenie oczu. Związany jest z niewystarczającą ilością filmu łzowego, co skutkuje nadmiernym wysychaniem spojówki i rogówki. Schorzenie to może być powodowane przez: 

- obniżoną produkcję filmu łzowego,

- nadmierne parowanie łez.

Zespół suchego oka różni się od suchości oczu. Pierwszy ma charakter przewlekły, podczas gdy druga może ustąpić po kilku dniach czy godzinach. 

Objawy suchego oka

Objawy zespołu suchego oka są dyskomfortowe i uciążliwe. Mogą pogarszać jakość życia. Należą do nich:

- uczucie piasku pod powiekami, 

- pieczenie oczu,

- zaczerwienienie i przekrwienie oczu,

- swędzenie oczu i powiek,

- zmętnienie widzenia, problem z wyostrzaniem wzroku.

Zdarza się również, że osoby borykające się z suchym okiem skarżą się na światłowstręt oraz na odczucie zmęczenia i bólu oczu. 

Przekrwione oko. Piekące. Objawy suchego oka.

Przyczyny zespołu suchego oka 

Przyczyny pojawienia się zespołu suchego oka mogą być różne - od długiej pracy przed monitorem, aż do chorób takich jak cukrzyca. Przyczyny dnia codziennego, które mogą odpowiadać za suche oko to: 

1. Spędzanie wielu godzin przed ekranem lub monitorem. 

Osoby, które pracują przy komputerze są szczególnie narażone na tą chorobę. Przed ekranem częstotliwość mrugania znacząco obniża się. Skutkuje to niewystarczającym nawilżaniem oczu. Sprawdź, jak dbać o wzrok pracując przed komputerem.

2. Złe warunki powietrza w miejscu pracy.

Suche oko może rozwinąć się u Ciebie, jeśli spędzasz wiele godzin w klimatyzowanych pomieszczeniach lub w miejscach, gdzie unosi się dym, kurz (np. praca na tartaku) czy opary substancji chemicznych.  

Za to schorzenie mogą odpowiadać także czynniki okulistyczne. Wśród nich wymienia się:

-dysfunkcję gruczołów Meiboma (znajdują się w tarczkach powiek i wydzielają białka zapobiegające parowaniu filmu łzowego), 

-alergiczne zapalenie spojówek,

-skrzydlik.

Chorobowe czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia zespołu suchego oka to: 

- cukrzyca,

- choroby tarczycy,

- zakażenia wirusowe, 

- choroby autoimmunologiczne.

Zdarza się, że za ten problem może odpowiadać nieprawidłowe noszenie soczewek kontaktowych. Specjaliści wśród przyczyn suchego oka wymieniają także niedobór witaminy A i stosowanie niektórych leków, takich jak leki antykoncepcyjne. 

Jak wygląda leczenie suchego oka?

Jeśli podejrzewasz u siebie zespół suchego oka, w pierwszej kolejności udaj się do specjalisty. Lekarz wykona niezbędne badania - test jakości łez, test przerwania filmu łzowego lub test Schirmera. Dzięki temu oceni stan nawilżenia Twojego oka. Gdy okulista potwierdzi suche oko, raczej zaleci regularne stosowanie sztucznych łez - preparatów, których skład przypomina naturalny film łzowy. Dowiedz się więcej o sztucznych łzach. Jeśli ten rodzaj terapii okaże się niewystarczający, specjalista może dodatkowo zalecić stosowanie leków przeciwzapalnych. 

Leczenie zespołu suchego oka może zająć kilka tygodni lub miesięcy. W ekstremalnych przypadkach może trwać nawet kilka lat.

Sposoby na zapobieganie zespołowi suchego oka

Aby zapobiegać rozwojowi zespołu suchego oka, możesz wypróbować kilka sposobów: 

- unikaj ekspozycji na dym papierosowy, 

- przy pracy przed ekranem rób regularne przerwy, 

- mrugaj świadomie, 

- spożywaj kwasy omega-3 (znajdziesz je min. w orzechach) i włącz do diety produkty bogate w witaminę A (np. paprykę, nabiał czy pomidory). 

Czy suche oko może być niebezpieczne? 

Zespół suchego oka z reguły nie jest niebezpieczny. Mimo tego wciąż jest chorobą, więc przy jego występowaniu warto pozostawać pod stałą opieką specjalisty. Nieleczony może prowadzić do powstania zmian na rogówce lub do uszkodzenia struktur gałki ocznej, np. do ubytków nabłonka. 

Krople na suche oko 

Przy leczeniu suchego oka należy stosować krople bez konserwantów. 

1. Krople EyeLove Aloe Drops

Te krople do oczu są odpowiednie dla osób borykających się z suchym okiem, ale też rekomendowane są alergikom. Mają naturalny skład i skutecznie nawilżają oczy. 

2. Krople EyeLove Natural Drops+

Krople EyeLove Natural Drops+ pomagają w niwelowaniu podrażnień oczu wywołanych przez czynniki środowiskowe, takie jak kurz i pył. Nawilżają i łagodzą uczucie dyskomfortu. 

3. Systane Complete

Dzięki tym kroplom do oczu poczujesz natychmiastową ulgę. Szybko i skutecznie łagodzą objawy suchego oka, jednocześnie poprawiając jakość filmu łzowego.  

Mężczyzna zakrapia oczy. Niebieska butelka.

 

 

1. https://instytutoka.pl/suche-oko/
2. Leitman Mark W., Diagnostyka i postępowanie w chorobach oczu, wyd. Górnicki, Wyd. 1 2022
3. Binnewies-Stulcken K., Choroby oczu, wyd. Wydawnictwo Medpharm, 2012