Witrektomia oka

Witrektomia oka to precyzyjny zabieg mikrochirurgiczny, który ma na celu usunięcie ciała szklistego z wnętrza gałki ocznej. Jest to operacja, która często jest wykonywana w przypadku różnych groźnych schorzeń siatkówki. Dowiedz się więcej o tym, czym jest witrektomia, kiedy jest wykonywana i czy mogą wstąpić po niej jakieś powikłania. 

Czym jest witrektomia?

Witrektomia to procedura chirurgiczna, która polega na usunięciu części lub całej galaretowatej substancji (ciała szklistego) z wnętrza gałki ocznej. To zaawansowany zabieg wykonywany przez doświadczonego chirurga przy stałej obecności anestezjologa. Przeprowadza się go w celu leczenia różnych schorzeń oka, takich jak:

- wysokie stadium retinopatii cukrzycowej, 
- otwory w plamce żółtej, 
- mechaniczne, groźne urazy gałki ocznej,
- ciało obce wewnątrzgałkowe,
- wylewy podplamkowe, 
- krwotoki do ciała szklistego, 
- zapalenie wnętrza gałki ocznej. 

Dzięki precyzji i nowoczesnym technikom, witrektomia staje się coraz bardziej skutecznym sposobem, który pozwala na utrzymanie lub odzyskanie widzenia w przypadku trudnych, do tej pory nieuleczalnych chorób i dolegliwości. 

Jak przebiega witrektomia? 

Zabieg wykonywany jest przy znieczuleniu miejscowym. W trakcie witrektomii chirurg wykonuje trzy precyzyjne nacięcia w twardówce, aby uzyskać dostęp do ciała szklistego. Następnie za pomocą specjalistycznych narzędzi i technik mikrochirurgicznych, delikatnie usuwa żelową substancję z wnętrza oka. W zależności od tego, na co cierpi pacjent, tak dalej postępuje chirurg: może laserować siatkówkę, usunąć zwłóknienia z powierzchni siatkówki i wiele innych. Następnie wnętrze gałki ocznej wypełniane jest płynem infuzyjnym, który ma zastąpić ciało szkliste. Czasami lekarz decyduje o zastąpieniu płynu jałowym powietrzem lub olejem silikonowym. 

Ile kosztuje witrektomia? 

Witrektomia oka to zabieg refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jeśli pacjent zdecyduje się na to, by samemu pokryć koszty operacji, wtedy musi liczyć się z ceną oscylującą w granicach 6500 - 7000 złotych. 

Operacja oka. Zabieg.

Rekonwalescencja po witrektomii

Rekonwalescencja po witrektomii zazwyczaj trwa kilka lub kilkanaście tygodni. Pacjenci kilka dni po operacji mogą doświadczać różnych nieprzyjemnych objawów, takich jak podrażnienie oka, ból lub dyskomfort, a także wrażenie ciała obcego pod powieką. Całkowite wygojenie gałki ocznej może trwać nawet kilka miesięcy. W trakcie powrotu do zdrowia ważne jest regularne stosowanie kropli przepisanych przez lekarza. Z ich pomocą pacjent może łagodzić uciążliwe dolegliwości pooperacyjne. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących symptomów, takich jak ropny wyciek z gałki ocznej, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem specjalistą.

Czego nie wolno robić po operacji? 

Po operacji witrektomii istnieje kilka zaleceń dotyczących tego, czego nie wolno robić podczas powrotu do zdrowia. Należy ściśle się do nich stosować, aby rekonwalescencja przebiegała pomyślnie i by oko wróciło do pełni sprawności. 

- Nie należy zbliżać do oczu nieumytych rąk. Bardzo ważne jest dokładne przestrzeganie higieny osobistej, aby chronić oko przed wirusami i bakteriami. Przed każdym zakropleniem oka należy starannie umyć dłonie. 

- Po witrektomii zalecane jest, by przez około 8 tygodni unikać basenu, sauny i gorących kąpieli, a także pływania, podnoszenia ciężarów, biegania i innej aktywności fizycznej. 

- Nie wolno gwałtownie pochylać się ani napinać mięśni brzucha. Należy również być bardzo uważnym w trakcie wieczornej kąpieli - woda nie może dostać się do operowanego oka. 

- Zaleca się unikanie jakiegokolwiek makijażu oka. Nie powinno się również przecierać oka wacikami czy chusteczkami, należy również być bardzo ostrożnym w trakcie mycia twarzy - najlepiej na okres rekonwalescencji unikać żeli i toników, które mogłyby przypadkowo dostać się do oka. 

Na co zwrócić uwagę po zabiegu? 

Specjaliści zalecają również, aby po witrektomii stosować się do następujących zasad: 

- Regularne stosować przepisane krople do oczu.

- Przestrzegać zaleceń, które wydał lekarz prowadzący. 

- Unikać wiatru, kurzu, pyłu i smogu. 

- Unikać mrozu i deszczu, a w słoneczne dni nosić okulary przeciwsłoneczne. 

- Natychmiast skonsultować się z lekarzem specjalistą w przypadku pojawienia się niepokojących objawów.

Lekarz. Witrektomia. Operacja.

Możliwe powikłania po witrektomii

Po operacji witrektomii istnieje ryzyko wystąpienia powikłań, choć są one stosunkowo rzadkie. Należy jednak być świadomym możliwych następujących komplikacji:

1. Zaćma po witrektomii: Może zdarzyć się, że po operacji rozwinie się zaćma. Wymaga ona dodatkowego leczenia lub kolejnej operacji.

2. Wzrost ciśnienia śródgałkowego: Czasami u pacjenta po witrektomii obserwuje się zwiększone ciśnienie wewnątrzgałkowe. Wymaga ono monitorowania i ewentualnego leczenia farmakologicznego.

3. Odwarstwienie siatkówki: W skrajnych przypadkach może zdarzyć się odwarstwienie siatkówki. W takim przypadku lekarz podejmuje decyzje o sposobie działania. 

Po operacji witrektomii mogą wystąpić również pewne zaburzenia widzenia, które są często tymczasowe i mogą obejmować m.in.:

- rozmyte, nieostre widzenie, 

- światłowstręt, 

- mroczki przed oczami. 

U niektórych pacjentów mogą wystąpić również krwotoki do wnętrza oka, które są wskazaniem do ponownego przeprowadzenia zabiegu. 

Witrektomia to poważna operacja oczu. Dbaj o to, by po zabiegu przestrzegać zaleceń lekarskich i regularnie monitorować stan zdrowia Twoich oczu. 


1. A. Lens, J. K. Ledford, N. S. Coyne, Anatomia i fizjologia narządu wzroku, Wyd. Górnicki, 2015
2. M. Prost, Podstawy chirurgii narządu wzroku, Wyd. PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2023