Czym zastąpić płyn do soczewek – jak przechowywać soczewki?

Korzystając z soczewek kontaktowych należy zapoznać się i dokładnie przestrzegać wszelkich zasad co do ich pielęgnacji oraz przechowywania. Zaniedbanie tych aspektów może grozić uszkodzeniem szkieł lub co gorsza - infekcjami narządu wzroku.
Szkła kontaktowe zależnie od trybu noszenia, wymagają różnego postępowania. Warto wiedzieć jak odpowiednio przechowywać soczewki. W tej kwestii rodzi się również wiele pytań: czym można zastąpić płyn do soczewek? Czy można przechowywać je w czymś innym niż specjalne pojemniczki? Postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości!

Jak przechowywać soczewki jednodniowe? 

Soczewki jednodniowe wymagają od nas najmniejszego zaangażowania. Jest to produkt, który jak sama nazwa wskazuje, jest jednorazowy. Oznacza to, że po jednokrotnym ich założeniu, powinny zostać zutylizowane. Zabronione jest ich ponowne zakładanie, więc nie wymagają również przechowywania i specjalnej pielęgnacji.

Czas noszenia soczewek, zarówno jednodniowych, jak i każdych innych, liczony jest od momentu otwarcia blistra. Ważne jest więc odpowiednie przechowywanie blistrów soczewek, tak by nie uległy uszkodzeniu. Osobny pojemniczek na blistry lub kosmetyczka zabezpieczy je odpowiednio przed przedziurawieniem, które poskutkuje rozlaniem płynu i wyschnięciem soczewki, która nie będzie nadawała się już do noszenia. 

Jak przechowywać soczewki wielokrotnego użytku?

Jak przechowywać soczewki wielokrotnego użytku?

Soczewki wielokrotnego użytku, czyli te, które nosimy w trybie dwutygodniowym, miesięcznym, kwartalnym itd. wymagają od nas konkretnego sposobu przechowywania oraz pielęgnacji. Powinny być one użytkowanie zgodnie z zaleceniami producenta, a czas ich noszenia liczy się od momentu otwarcia blistra. Każda osoba korzystająca z tego typu szkieł kontaktowych powinna zaopatrzyć się w specjalny płyn do soczewek, a także przeznaczony do tego pojemniczek. Sprawdź, jaki płyn do soczewek kontaktowych wybrać?

Po ściągnięciu soczewek kontaktowych, należy je odpowiednio zdezynfekować. Następnie, by produkt nadawał się do ponownego założenia, należy przechowywać go w specjalnie przystosowanym do tego pojemniczku z płynem. Pozwala to na zachowanie szkieł kontaktowych w sterylności, chroni przed ich zniszczeniem i umożliwia utrzymanie ich właściwości.

Pojemnik do przechowywania soczewek
Płyny do soczewek

Płyny  do soczewek dzielą się na dwa główne typy: wielofunkcyjne i oksydacyjne. Różnią się one składem oraz właściwościami. Ważne jest by stosować preparaty, które zostały zalecone przez specjalistę. Zostaną one dobrane odpowiednio do typu soczewek, stanu oka i nie powinny być samodzielnie zmieniane. Każdorazowa chęć zastosowania innego płynu powinna być skonsultowana ze specjalistą. 


Płyny wielofunkcyjne do soczewek

Płyn wielofunkcyjny to najbardziej popularny produkt do czyszczenia oraz przechowywania soczewek kontaktowych. Jest tak za sprawą łatwości korzystania z niego. Zawiera on substancje dezynfekujące, nawilżające, konserwanty, które hamują namnażanie się drobnoustrojów, a także środki czyszczące usuwające osady z powierzchni soczewek. Dzięki temu płyny wielofunkcyjne świetnie sprawdzą się zarówno do płukania, czyszczenia, dezynfekcji, nawilżania oraz przechowywania soczewek.

Preparat ten bez obaw stosowany może być bezpośrednio na soczewkę. Po zdjęciu szkieł kontaktowych czystymi rękami, wystarczy dokładnie umyć je mechanicznie za pomocą płynu. W tym celu umieść soczewkę na wewnętrznej części dłoni, skrop ją płynem i pocieraj palcem drugiej ręki przez 10-15 sekund. Pamiętaj by powtórzyć czynność po obu stronach soczewki. Następnie wystarczy wlać płyn wielofunkcyjny do klasycznego pojemniczka na soczewki i umieścić w nim szkło kontaktowe tak, by całkowicie przykryte było preparatem. By móc skorzystać z wszystkich właściwości płynu, soczewka powinna znajdować się w nim minimum 4 godziny. Jeśli jednak chcesz użyć soczewkę prędzej, bez obaw, jest to całkowicie bezpieczne.


Płyny oksydacyjne do soczewek

Płyny oksydacyjne to drugi rodzaj produktów do soczewek. W odróżnieniu od preparatów wielofunkcyjnych, oksydacyjne nie zawierają konserwantów. Dzięki temu mogą być one stosowane przez osoby o oczach wrażliwych i podatnych na alergię. Służą one do czyszczenia, dezynfekcji i przechowywania soczewek. Należy jednak przestrzegać ściśle zasad ich użytkowania.

Płyny oksydacyjne zawierają nadtlenek wodoru, czyli wodę utlenioną. Składnik ten odpowiada za dezynfekcję soczewki, jednak nie nadaje się do przemywania jej tuż przed założeniem. Płyn oksydacyjny powinien być użytkowany zgodnie z zaleceniami producenta. Do jego odpowiedniego działania potrzebny jest specjalny pojemniczek z krążkiem neutralizującym, inaczej zwanym dyskiem kanalizacyjnym. Soczewkę należy przepłukać płynem, uzupełnić nim pojemniczek i umieścić soczewkę w specjalnym koszyczku. Ważne jest, by pozostawić w nim szkło kontaktowe na minimum 6 godzin. Jest to konieczne do całkowitego zajścia reakcji i niedozwolone jest wyciąganie oraz korzystanie z soczewki przed upłynięciem tego czasu! Niestosowanie się do zaleceń może wywołać negatywne skutki dla Twoich oczu, takie jak podrażnienia lub poparzenia.

Czym zastąpić płyn do soczewek?

Jak przechowywać soczewki bez płynu i pojemnika?

Nie trudno znaleźć informację na temat domowych zamienników płynów oraz pojemników do soczewek. Rozwiewając wszelkie wątpliwości – żaden z nieprzystosowanych do tego produktów nie będzie odpowiedni. 

Jedynym preparatem który tymczasowo (jednorazowo) może zastąpić płyn do soczewek, w przypadku wyższej konieczności, jest roztwór soli fizjologicznej. Pozwala on na utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia, przez co soczewka nie wyschnie. Dodatkowo sól fizjologiczna posiada właściwości oczyszczające, przez co pozbywa się zanieczyszczeń z powierzchni szkieł kontaktowych. Mimo to jest to tylko rozwiązanie tymczasowe i nie powinno być regularnie stosowane. Przed aplikacją soczewek przechowywanych w soli fizjologicznej, należy dokładnie opłukać je za pomocą specjalistycznego płynu wielofunkcyjnego.

Dowiedz się więcej o tym, czym zastąpić płyn do soczewek w awaryjnych sytuacjach.