
Od jakiej wady wzroku należy stosować korekcję?
Wady wzroku to bardzo popularne zjawisko - szacuje się, że występują już u około 40% społeczeństwa. Bywają większe i mniejsze, a ich wpływ na codzienne funkcjonowanie różni się w zależności od nasilenia oraz rodzaju zaburzenia refrakcji. Jeśli jesteś po badaniu ostrości wzroku i specjalista zdiagnozował u Ciebie minimalną wadę poniżej 0,5 dioptrii, to bardzo możliwe, że wcześniej żadne problemy ze wzrokiem Tobie nie dokuczały. Mimo tego, diagnoza wskazuje na obecność problemu z refrakcją – czy w takim przypadku konieczne jest noszenie okularów, nawet jeśli wydaje Ci się to zbędne? Dowiedz się więcej o tym, od jakiej wielkości wady wzroku zaleca się korekcję.
Od jakiej wady wzroku trzeba nosić okulary?
Okulary korekcyjne, tak samo jak soczewki kontaktowe to narzędzie do korekcji wad refrakcji. Poza korekcją, spełniają jeszcze inne równie ważne (o ile nie ważniejsze) zadanie: zapobiegają pogłębianiu się wady.
Zapewne wielokrotnie słyszałeś, że po wykryciu wady wzroku należy jak najszybciej rozpocząć jej korekcję, aby zapobiec jej powiększaniu się. Ale co w sytuacji, gdy badanie ostrości wzroku wykazało niewielką wadę, poniżej 0,5 dioptrii, a Ty nie odczuwasz żadnych problemów z widzeniem? Czy w takim przypadku konieczne jest noszenie okularów, czy można pozostawić tę decyzję na później?
Kiedy czas nosić okulary?
Gdy na recepcie wystawionej przez specjalistę widnieje wartość 0,00, oznacza to, że Twój wzrok jest w normie i nie wymaga korekcji. A czy 0,5 dioptrii wymaga już korekcji?
Wada refrakcji, która nie przekracza 0,5 dioptrii, nie jest uznawana za wymagającą okularów lub soczewek, ponieważ specjaliści klasyfikują ją jako tzw. wadę fizjologiczną.
Teoretycznie korekcja wzroku jest zazwyczaj zalecana osobom, u których wada przekracza parametr 0,5 D. Kwestia ta znajduje swoje odzwierciedlenie w przepisach ruchu drogowego, co jest szczególnie istotne dla kierowców – podczas badań na prawo jazdy wada na tym poziomie lub wyższa może zostać odnotowana i oznaczona specjalnym kodem.
Ogólnie przyjmuje się, że problem wymagający korekcji zaczyna się od wartości +/- 1 dioptrii. A co z 0,75 dioptrii, czy to duża wada? Według większości specjalistów nie jest to uciążliwa wada wzroku. Dla porównania, o dokuczliwym, zdecydowanie wymagającym korekcji problemie z refrakcją mówi się, gdy wartość wady sięga lub przekracza +/- 3 dioptrie.
W praktyce jednak sytuacja bywa różna.
Niektórzy nie doświadczają żadnych problemów z widzeniem, nawet przy zdiagnozowanej wadzie, która jest nieco wyższa niż 0,5 D, podczas gdy inni mogą borykać się z pierwszymi oznakami zaburzeń wzrokowych już przy mniejszych parametrach. Wszystko zależy od indywidualnych cech danego pacjenta. Najważniejszy wniosek brzmi następująco: gdy Twoja zdiagnozowana wada wynosi 0,25 lub 0,5 dioptrii, powinieneś rozpocząć korekcję wtedy, gdy specjalista uzna, że w Twoim przypadku istnieje ryzyko pogłębienia wady refrakcji lub gdy zauważysz u siebie pierwsze objawy pogorszenia wzroku.
Korekcja oczu, od jakiej wady? - okulary minusy
Objawy osłabienia wzroku mogą różnić się w zależności od tego, jaka wada refrakcji została u Ciebie zdiagnozowana. Jeśli jest to krótkowzroczność, to gdy będzie to potrzebne, będziesz musiał sięgnąć po narzędzie korekcji z minusem. Powinieneś zacząć nosić okulary lub soczewki gdy zauważysz u siebie:
- mrużenie oczu,
- bóle głowy,
- częste pocieranie oczu,
- trudności z widzeniem z daleka, np. problem z odczytaniem szyldów czy innych napisów znajdujących się w pewnej odległości.
Od jakiej wady wzroku sięgnąć po okulary plusy?
Inną, równie często występującą wadą wzroku jest dalekowzroczność. Symptomy, jakie mogą wskazywać na to, że to czas by nosić okulary lub szkła kontaktowe to:
- trudności z widzeniem rzeczy znajdujących się blisko: z czytaniem, pisaniem. Konieczność oddalania przedmiotów.
- Zaczerwienienie spojówek.
- Nadmierne łzawienie.
Objawy te pojawiają się również przy prezbiopii, znanej jako starczowzroczność. Jeśli zdiagnozowano u Ciebie tę wadę refrakcji, ważne jest, abyś regularnie kontrolował swój wzrok. Prezbiopia to wada, która szybko postępuje - dlatego warto byś był przygotowany na to, że z czasem może zajść potrzeba stosowania korekcji.
Od jakiej wady sięgnąć po okulary na astygmatyzm?
Nieco inną wadą wzroku jest astygmatyzm, który polega na nieprawidłowej krzywiźnie rogówki lub soczewki oka, która prowadzi do rozmycia obrazu na różnych odległościach. Objawia się:
- rozmazywaniem źródeł światła, w szczególności po zmroku,
- bólami głowy,
- zakrzywieniem widzianego obrazu.
W wielu przypadkach osoby z niewielkim astygmatyzmem, do 0,5 dioptrii, tak jak w poprzednich przypadkach mogą nawet nie odczuwać wyraźnych dolegliwości i nie potrzebują korekcji.
Jeżeli jednak astygmatyzm zaczyna wpływać na jakość widzenia, powodując:
- trudności z czytaniem,
- pracą przy komputerze,
- prowadzeniem samochodu,
to okulary korekcyjne lub soczewki mogą zapobiec dalszym problemom ze wzrokiem. Nawet przy niewielkiej wartości wady, jeśli symptomy stają się zauważalne, stosowanie korekcji może być wskazane.
Astygmatyzm powyżej 0,75 dioptrii zazwyczaj wymaga już korekcji optycznej, ponieważ może wyraźnie wpływać na ostrość wzroku.
Od jakiej wady korekcja? Zapytaj specjalisty!
Jak widzisz, to, od jakiej wady wzroku należy stosować korekcję może różnić się w zależności od indywidualnych cech danego pacjenta. Pamiętaj o tym, by potrzebę noszenia okularów lub soczewek skonsultować ze specjalistą i to przy jego pomocy podjąć odpowiednią decyzję.
Bibliografia:
https://www.wokularach.pl/blog/od-jakiej-wady-powinno-sie-nosic-okulary
https://www.wokularach.pl/blog/jak-sprawdzic-czy-potrzebujesz-okularow