Wpływ stresu na wzrok


Wpływ stresu na wzrok należy do jednego z licznych skutków długotrwałego napięcia nerwowego. Stres stanowi poważny problem zdrowotny współczesnych społeczeństw, ponieważ wielu z nas sobie z nim nie radzi. Ewolucyjnie jest to zjawisko jak najbardziej uzasadnione i korzystne. Naszym przodkom stres umożliwiał natychmiastową reakcję w postaci ucieczki lub obrony przed atakiem.

Stres – po co nam on?

Stres związany jest z wyrzutem adrenaliny i wydzielaniem się kortyzolu, czyli hormonu stresu. Jeśli jest to reakcja na zagrożenie – działa mobilizująco. Stres jest reakcją pierwotną, która pozwalała na natychmiastowe podjęcie działania w celu uniknięcia niebezpieczeństwa.

Wysoki poziom kortyzolu w organizmie jest dziś kojarzony z zachowaniami agresywnymi. W dawnych czasach pozwalał człowiekowi na podjęcie walki.
Cywilizacyjny rozwój ludzkości przebiega o wiele szybciej niż zmiany ewolucyjne. Dlatego dziś stres towarzyszy nam w życiu zawodowym, w relacjach międzyludzkich, podczas jazdy samochodem itd. Napięcie nerwowe, które utrzymuje się długo, ma destrukcyjny wpływ na nasze zdrowie. Szczególnie niebezpieczny może być dla kobiet w ciąży. 

Sprawdź, co oznaczają mroczki przed oczami w ciąży i czy są związane ze stresem. 

Jak stres wpływa na wzrok?

Stres wpływa na wzrok, podobnie jak na różne strefy naszego organizmu. Trudności z koncentracją, dojmujący niepokój, stany lękowe – te problemy najczęściej dotykają osoby, które nie radzą sobie z codziennym stresem. Przyspieszony rytm serca, reakcje ze strony układu pokarmowego i zaburzenia w pracy układu hormonalnego przekładają się także na problemy ze wzrokiem spowodowane nerwicą.

Szkliste oczy a nerwica

Szkliste oczy są jednym z symptomów, który należy potraktować jako ostrzeżenie. O szklistości oka możemy mówić, gdy ich wygląd zmienił się. Oko z racji swojej budowy charakteryzuje się pewną przejrzystością. Jednak szklistość polega na nienaturalnym efekcie, który może nasuwać skojarzenia ze szklaną warstwą otaczającą oko. U niektórych osób zdarza się to podczas infekcji – gdy wystąpi gorączka.

Szkliste oko a nerwica

Nerwica a problemy ze wzrokiem

Nerwica spowodowana długotrwałym stresem, odbija się na ogólnej kondycji człowieka. Często osłabia odporność i „pochłania” zasoby witamin i minerałów z organizmu. Często spotykane problemy ze wzrokiem wywołane nerwicą, to:

· drganie powieki – bywa efektem niedoboru ważnych dla zdrowia pierwiastków. Ma to bezpośredni związek z napięciem nerwowym. Stres powoduje szybsze wyczerpanie magnezu, potasu i wapnia.

· ból gałek ocznych – połączony także z bólem głowy to efekt działania adrenaliny i podniesionego ciśnienia.

Zaburzenia wzroku na tle nerwowym

Zaburzenia wzroku na tle nerwowym to dość często spotykane przypadki. Na tle nerwicy może rozwinąć się nadwrażliwość na wzrokowe i dźwiękowe bodźce. Pacjenci z nerwicą mogą doświadczać światłowstrętu oraz odbierać barwy jako bardziej jaskrawe niż są w rzeczywistości.

W medycynie znane są problemy układu nerwowego zwane fotopsjami. Dolegliwość ta polega na dostrzeganiu nieprzyjemnych błysków, nawet gdy powieki pozostają zamknięte. Lekarze tłumaczą to zjawisko przeciążeniem układu nerwowego, który z powodu zbyt dużego napięcia odbiera sygnały z nadmierną intensywnością.

Męty w oku a stres

Męty w oku to określenie opisujące stan, gdy przed naszymi oczami jawią się drobne mroczki. Pacjenci często mówią o kształtach przypominających robaczki lub krótkie niteczki. Są to męty powstałe w ciele szklistym oka, czyli w bezbarwnej strukturze gałki ocznej.

Męty w oku to włókna kolagenowe, które w nieprawidłowy sposób sklejają się i tworzą malutkie złogi. Przyczyną może być, między innymi, stres. Wady ciała szklistego są dla pacjenta widoczne w polu widzenia i mogą zaburzać ostrość widzenia.

Męty w oku a stres

Widzenie przez mgłę a nerwica

Widzenie przez mgłę a nerwica to także jedna z możliwych konsekwencji. Zamglony obraz wywołuje duży dyskomfort i może być niebezpieczny. Rozmazany wzrok spowodowany nerwicą uniemożliwia dokładne dostrzeganie obiektów i ocenianie odległości. To bardzo utrudnia prowadzenie samochodu i może być przyczyną kolizji. Widzenie przez mgłę z powodu nerwicy ma związek ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi i nadpobudliwością układu nerwowego.

Niewyraźne widzenie u osób z nerwicą – jak rozwiązać problem?

Dla zachowania zdrowego wzroku niezbędne są witaminy i minerały. Dbaj o swoje oczy na wszelkie możliwe sposoby by uniknąć chorób. Ćwiczenia oczu także usprawnią twój zmysł wzroku. Jednak najważniejszą kwestią pozostaje znalezienie sposobu na skuteczne radzenie sobie ze stresem. Najłatwiej byłoby poradzić – unikaj stresu. Jednak nie zawsze jest możliwe. Codzienne życie przynosi wiele wyzwań i trudności.

Warto spróbować technik relaksacyjnych, takich jak medytacje lub joga. Wielu osobom pomoc przynosi aktywność fizyczna. Jeśli te sposoby nie przynoszą efektów – zwróć się o pomoc do specjalisty. Psycholog lub psychiatra mają do dyspozycji szeroki zasób środków i terapii, które pomogą uwolnić Cię od stresu.