Okulary dwuogniskowe — czym są i dlaczego warto je wybrać?

Okulary dwuogniskowe, inaczej bifokalne, zwykle kojarzą się z okularami noszonymi przez osoby starsze. Jak sama nazwa wskazuje, spełniają one dwie funkcje — korygują zarówno krótkowzroczność, jak i dalekowzroczność. 

To okulary do czytania i do chodzenia jednocześnie. Jeśli więc zmagasz się nieostrym wzrokiem i z daleka, i z bliska — okulary dwuogniskowe są właśnie dla Ciebie.

Okulary dwuogniskowe — co to?

Okulary dwuogniskowe najczęściej używane są do korekcji wzroku osób, których ostrość widzenia uległa osłabieniu wraz z wiekiem. 

Korekcja krótkowzroczności i dalekowzroczności jednocześnie jest możliwa poprzez zawarcie dwóch różnych mocy sferycznych w jednej soczewce. Szkła dwuogniskowe zawierają w swojej dolnej części tzw. wtopkę o dodatniej mocy. 

Podczas patrzenia przez nią na blisko znajdujące się przedmioty, ostrość widzenia w trakcie czynności takich jak czytanie lub używanie telefonu jest stanowczo poprawiona.

Okulary dwuogniskowe — jak powstały?

Pierwsze okulary dwuogniskowe powstały już w 1784 roku. Podobnie jak wiele innych wynalazków, zawdzięczamy je Benjaminowi Franklinowi — wybitnemu uczonemu oraz jednemu z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych.

Chwycił on obie pary swoich okularów do dali i bliży, rozłożył na części pierwsze i ponownie złożył, montując w oprawkach dwa przepołowione szkła. Sprowokował go do tego fakt, że nie był w stanie wyraźnie dostrzec ust francuzów podczas procesów sądowych — czytanie z ruchu warg było bowiem jedynym sposobem, w który mógł ich zrozumieć.

Prowizoryczne okulary dwuogniskowe Franklina na tyle dobrze sprawdziły się w swojej roli, że w świecie optyki zostały już na stałe. Na przestrzeni lat ewoluowały i zmieniały się wraz z rozwojem branży optycznej. 

Początkowo miały one charakterystyczne okienko zawarte w dolnej części soczewki, potem wynaleziono sposób na zawarcie dwóch mocy w jednym szkle. Jak wyglądają okulary dwuogniskowe? Można je było rozpoznać przez charakterystyczną kreskę przecinającej środek szkiełka.

Nowością są okulary dwuogniskowe bez kreski, wykonane przy użyciu technologii obróbki cyfrowej FreeForm. Ich szkła nie mają wyszczególnionej wtopki, a dodatkowo są cieńsze od zwykłych dwuogniskowych soczewek korekcyjnych. Takie rozwiązanie szczególnie cenią sobie osoby, którym zależy na zgrabniej wyglądających okularach.

Zastanawiasz się, jak dopasować okulary do kształtu twarzy? Sprawdź inny z naszych artykułów. 

Okulary dwuogniskowe czy progresywne?

Okulary dwuogniskowe i zmiennoogniskowe, czyli progresywne są podobne w jednym aspekcie — oba to okulary do dali i bliży. Nie są jednak tym samym — różnią się technologią wykonania oraz zastosowaniem.

Przejście pomiędzy dwoma mocami sferycznymi w szkłach dwuogniskowych następuje nagle. Okulary progresywne charakteryzują zaś się płynnym przejściem pomiędzy dolną częścią soczewki korygującą bliż, a jej górną częścią korygującą dal. 

Dzięki temu okulary progresywne o zmiennej ogniskowej, w przeciwieństwie do dwuogniskowych, zapewniają ostrość widzenia również na średnie odległości. Są jednak dużo bardziej kosztowną opcją od okularów dwuogniskowych. 

Wciąż masz wątpliwości, co lepiej wybrać — okulary dwuogniskowe czy progresywne? W tym artykule pomożemy Ci zadecydować.

Okulary dwuogniskowe — czy warto?

Ostatnimi czasy największą popularnością wśród osób z kilkoma wadami wzroku cieszą się okulary progresywne. Zapewniają one całkowity komfort widzenia na wszystkie odległości, co daje im znaczącą przewagę nad innymi rozwiązaniami wieloogniskowymi.

Są one bardziej komfortowym rozwiązaniem, niż okulary dwuogniskowe – opinie użytkowników potwierdzają, że płynne przejście pomiędzy mocami dużo bardziej ułatwia codzienne funkcjonowanie.

Okulary dwuogniskowe będą wygodniejszym rozwiązaniem niż konieczność noszenia ze sobą dwóch par okularów i ciągłe wymienianie minusów na plusy. Nie zadowolą one jednak najbardziej wymagających użytkowników. 

Okulary dwuogniskowe – cena

Istnieje jednak jedna przewaga, którą nad okularami progresywnymi mają okulary dwuogniskowe – cena szkieł może być nawet dwukrotnie niższa od soczewek progresywnych. Jest to więc opcja na każdą kieszeń.

Koszty szkieł progresywnych zaczynają się od 399 zł. Komfort widzenia, który zapewniają, jest jednak warty swojej ceny. Okulary korekcyjne progresywne znajdziesz w sklepie wOkularach.pl, łącznie z szeroką gamą stylowych oprawek do wyboru.

Zdecyduj, które rozwiązanie będzie lepiej odpowiadać Twoim potrzebom i ciesz się ostrym wzrokiem w każdej okoliczności!