Od ilu lat można nosić soczewki? Soczewki dla dzieci

Soczewki kontaktowe są coraz częściej i chętniej wybierane przez osoby w różnym wieku. Razem z okularami służą do korekcji wad wzroku, jednak wyróżnia je kilka ważnych cech, dzięki którym posiadają szerokie grono zwolenników. Przede wszystkim szkła kontaktowe w żaden sposób nie zmieniają wyglądu zewnętrznego użytkownika. Nie utrudniają również uprawiania rozmaitych sportów oraz nie stwarzają dyskomfortu nawet dla aktywnych fizycznie osób. Z tego też względu wielu rodziców decyduje się na soczewki dla dzieci. Od ilu lat można nosić soczewki? Czy jest ustalona granica wieku? Jakie wymagania musi spełniać każdy nowy użytkownik soczewek? W artykule znajdziesz odpowiedzi, na najważniejsze pytania!

Kiedy dziecko może zacząć nosić soczewki?

Czy istnieje jasno określony wiek, w którym rozpocząć można noszenie soczewek? Odpowiedź brzmi: nie. Nie ma jednoznacznej informacji o tym, w jakim wieku dziecko może stosować szkła kontaktowe. Wszystko bowiem zależy od konkretnego dziecka, jego rozwoju i wychowania.

Podstawową kwestią, która reguluje wiek rozpoczęcia noszenia soczewek, jest samodzielność i świadomość dziecka. Szkła kontaktowe wiążą się z dużą odpowiedzialnością. Wymagają one odpowiedniej pielęgnacji i przechowywania. Ponadto należy wypracować sobie umiejętność ich zakładania oraz zdejmowania. Według większości badań, dzieci w wieku 8-11 lat nie mają już problemów z aplikacją soczewek. Mówi się również, że często są wzorcowymi użytkownikami, ponieważ przykładają dużą wagę do ich pielęgnacji i podchodzą do każdej czynności bardzo sumiennie. Ważne jest by dziecko w pełni rozumiało i przestrzegało wszystkich zaleceń specjalisty. Dzięki temu już od najmłodszych lat może w pełni korygować swoją wadę za pomocą soczewek i nie martwić się o konsekwencje związane z ich nieprawidłowym użytkowaniem. 

Jeśli chodzi o kwestię przeciwwskazań związanych z rozwojem samego narządu wzroku, nie występują one. Oczy dziecka tolerują soczewki kontaktowe już w bardzo młodym wieku. Niejednokrotnie aplikowane są już niemowlętom z powodu wrodzonych chorób oczu. 

Kiedy dziecko może zacząć nosić soczewki?

Dobór soczewek kontaktowych dla dzieci

Dobór soczewek kontaktowych dla dziecka w niczym nie różni się od doboru dla osoby dorosłej. Przede wszystkim powinien on odbyć się w gabinecie pod okiem specjalisty. Jest to kwestia bardzo indywidualna i nie każdy produkt będzie odpowiedni. Optometrysta, okulista lub kontaktolog dokładnie zbada oczy młodego człowieka, dobierając soczewki pod względem mocy oraz parametrów technicznych. Ważną kwestią jest również aplikacja soczewek próbnych. Jest to jedyny sposób na przekonanie się czy dany produkt jest odpowiedni podczas dłuższego użytkowania. Niejednokrotnie znalezienie idealnej soczewki wymaga czasu i cierpliwości. Należy wypróbować wtedy wszystkie polecone przez specjalistę opcje i wybrać tę zapewniającą najwyższy komfort. 

Okulista, optometrysta lub kontaktolog powinien również przeprowadzić instruktaż dotyczący zakładania i zdejmowania soczewek, a także udzielić wszelkich informacji i zaleceń w kwestii pielęgnacji szkieł kontaktowych oraz ich ewentualnego przechowywania. 
 

Jakie soczewki będą najlepsze dla dzieci?

Producenci soczewek kontaktowych oferują szeroki zakres produktów, które różnią się od siebie parametrami technicznymi, materiałem wykonania, czasem noszenia czy rodzajem wady, jaką korygują. Ważne jest by produkt dobrany był pod indywidualne potrzeby oraz oczekiwania użytkownika. 

Dla zachowania większej higieny, poleca się dzieciom stosowanie soczewek jednodniowych. Nie wymagają one dodatkowej pielęgnacji oraz płynu i pojemniczka do przechowywania. Jest to produkt jednorazowy, który powinien zostać wyrzucony po zdjęciu z oka, a codziennie aplikowana powinna być nowa soczewka z świeżo otwartego blistra. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia infekcji oczu. Mimo to soczewka jednodniowa jest zdecydowanie cieńsza i delikatniejsza od wersji dwutygodniowej czy miesięcznej. Może to powodować większe problemy z jej aplikacją.

Dowiedz się więcej o rodzajach soczewek kontaktowych.

Soczewki kontaktowe dla dzieci - dobór

Zalety noszenia soczewek kontaktowych przez dzieci

Zalet soczewek kontaktowych jest wiele. Dla dzieci jedną z ważniejszych może okazać się ich niewidoczność. Bardzo często nie są one zadowolone z konieczności noszenia okularów korekcyjnych. Wynika to z obawy o szyderstwa ze strony rówieśników. Dla rodziców natomiast, jedną z większych zalet jest fakt, że nie utrudniają i nie stwarzają zagrożenia podczas ciągłej aktywności fizycznej. Okulary przy zderzeniu z innym dzieckiem czy piłką mogą ulec zniszczeniu, raniąc przy tym właściciela. W przypadku szkieł kontaktowych nie ma takiego problemu. Poza tym w przypadku uszkodzenia soczewki, wystarczy sięgnąć po kolejną parę, podczas gdy wymiana okularów związana jest z większym kosztem.

Dodatkowo soczewki kontaktowe nie reagują na zmiany temperatury. Nie trzeba zatem martwić się o parujące szkła ograniczające widzenie lub smugi od deszczu i śniegu. Ponadto soczewki znajdują się bezpośrednio na oku i ruszają się razem z nim. Dzięki temu zapewniają wyraźniejsze, dokładniejsze, stabilniejsze widzenie w każdym kierunku. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat różnic pomiędzy soczewkami a okularami, sprawdź nasz artykuł.