Soczewki kontaktowe w ciąży - to musisz wiedzieć!

Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety - owiany wieloma przesądami. W trakcie ciąży należy szczególnie dbać o swoje zdrowie - i unikać jego potencjalnych zagrożeń. Kobiety w ciąży, które korzystają z korekcji wzroku, często zastanawiają się - czy w ciąży można nosić soczewki? W tym artykule podpowiemy, co musisz wiedzieć o noszeniu szkieł kontaktowych w ciąży. Poznasz wiele przydatnych informacji. Sprawdź i dowiedz się więcej! 

Czy w ciąży można nosić soczewki?

W ciąży soczewki kontaktowe raczej nie są wskazane zdaniem specjalistów. Wszystko to dlatego, że w tym okresie w organizmie kobiety zachodzi bardzo dużo zmian hormonalnych, które mogą wpłynąć na komfort użytkowania soczewek kontaktowych. Jedną z możliwych dolegliwości jest większa suchość gałki ocznej, a to sprawia, że soczewki mogą wywoływać dyskomfort. Oczywiście, jeśli po konsultacji z lekarzem prowadzącym, zostanie podjęta decyzja o dalszym użytkowaniu soczewek w ciąży - to jak najbardziej można to robić. Należy jednak wykazać się wyjątkową czujnością i odpowiedzialnością, by reagować w razie potrzeby jak najszybciej. 

Czy soczewki w czasie ciąży mogą powodować suchość oczu?

W czasie ciąży w organizmie kobiety szaleje istna rewolucja hormonalna. W związku z tym, mogą wystąpić u Ciebie dolegliwości, które wcześniej Tobie nie dokuczały. Ciężarne kobiety często uskarżają się na:

- suchość oczu,
- szybkie męczenie się wzroku,
- podrażnienia: zaczerwienienie, pieczenie i swędzenie oczu.

Za powyższe objawy odpowiadają hormony: progesteron i estrogen. W trakcie ciąży organizm produkuje ich więcej, a one same mogą powodować zaburzenia elektrolitowe w obszarze gałek ocznych. W tym okresie mogą występować zmiany grubości rogówki, ale również zaburzenia wydzielania filmu łzowego.

Suche i zmęczone oczy w ciąży.

Soczewki kontaktowe w ciąży - zalecenia 

Jak już wiesz, w czasie ciąży może dokuczać suchość oczu. Aby temu zapobiec i zapewnić sobie jak najwyższy komfort, warto stosować się do kilku naszych zaleceń. 

1. Korzystaj z kropli nawilżających. 

Jeśli zamierzasz w czasie ciąży korzystać z soczewek kontaktowych, koniecznie zaopatrz swoją domową apteczkę w krople nawilżające - najlepiej wybrać delikatne preparaty o naturalnym składzie, takie jak EyeLove Natural Drops+. Krople nawilżające odżywiają gałki oczne, niwelują uczucie suchości i podrażnienia - czasami potrafią przynieść ogromną ulgę. 

2. Staraj się częściej korzystać z okularów korekcyjnych. 

Zaleca się, by w czasie ciąży skrócić czas noszenia szkieł kontaktowych - i częściej decydować się na stosowanie okularów korekcyjnych. Jeśli jednak soczewki są dla Ciebie niezastąpionym narzędziem, to warto skrócić czas ich noszenia - np. na 4-6 godzin w ciągu dnia. 

3. Wybieraj soczewki jednodniowe.

Jak zapewne wiesz, szkła kontaktowe dostępne są w wielu rodzajach: jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne. W czasie ciąży warto decydować się na stosowanie soczewek jednodniowych. Ten rodzaj szkieł kontaktowych gwarantuje nie tylko wyjątkową świeżość każdego dnia - ale jest również najbardziej bezpieczny. W związku z tym, że codziennie soczewki wymieniane są na nowe, ryzyko przedostania się do oka bakterii i wirusów jest niższe.

4. Regularnie odwiedzaj specjalistę.

Pamiętaj, że nic nie zastąpi kontroli u specjalisty. Jeśli masz problemy ze wzrokiem, jesteś w ciąży i zamierzasz korzystać z soczewek - poinformuj o tym swojego lekarza prowadzącego. Poza tym, staraj się regularnie kontrolować stan swoich oczu u okulisty. 

Kobieta zakłada soczewki w ciąży.

Zaburzenia widzenia w ciąży a stosowanie soczewek

Gdy parametry szkieł kontaktowych nie są poprawnie dobrane, to u ich użytkownika może występować ból głowy, ból oczu, podrażnienia lub zaburzenia widzenia. Powinnaś jednak wiedzieć, że jeżeli od dłuższego czasu korzystałaś z soczewek i nie występowały u Ciebie dotąd takie objawy jak:

- podwójne widzenie,
- światłowstręt,
- mroczki przed oczami, 
- zamazane, nieostre widzenie,

a pojawiły się one u Ciebie po zajściu w ciążę, to powinnaś jak najszybciej udać się do lekarza, ponieważ może być to sygnał o schorzeniach siatkówki.

Czy korzystanie z soczewek w ciąży może być niebezpieczne?

Jeżeli szkła kontaktowe stosowane są we właściwy sposób - to raczej nie stwarzają żadnego zagrożenia dla kobiety w ciąży, o ile, jak już wspomnieliśmy, nie ma ku temu przeciwwskazań od okulisty lub lekarza prowadzącego. Jeśli zdarzy się, że rozwinie się u Ciebie z jakiegoś powodu zapalenie spojówek, to również nie powinnaś mieć powodów do obaw. Nie stwarza ono zagrożenia dla ciąży, nawet dla tej w pierwszych tygodniach. Dodatkowo, krople do oczu z antybiotykiem również nie powinny stwarzać żadnego zagrożenia. Oznacza to, że korzystanie z soczewek w ciąży nie jest niebezpieczne. 

Kobieta w ciąży zakłada soczewki.

Czy w czasie ciąży należy zmieniać parametry soczewek?

Ciąża raczej nie wpływa na zmianę wady refrakcji. Może zdarzyć się, że wada ulegnie zmianie, ale zazwyczaj nie ma to powiązania z ciążą. Jeżeli zauważysz, że Twój wzrok uległ poprawie lub pogorszeniu, udaj się do okulisty lub optometrysty - on przeprowadzi badanie wzroku i sprawdzi, czy zmiana parametrów jest potrzebna. Nie dokonuj zmian samodzielnie. 

 

Bibliografia:


https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/lista/81438,zapalenie-spojowek-w-czasie-ciazy
https://instytutoka.pl/ciaza-wada-wzroku/
https://www.bezokularow.pl/poradnik/soczewki-kontaktowe-a-ciaza-konsultacje-i-zachowanie-higieny