Czy soczewka może wpaść za oko?
Szkła kontaktowe mogą przemieszczać się po powierzchni gałki ocznej. Czasami zdarza się też, że soczewka utknie pod powieką. Czy taka soczewka może zawędrować głębiej i wpaść za oko? Czy może stworzyć w ten sposób poważne zagrożenie dla zdrowia oczu i wzroku? Z tego artykułu dowiesz się więcej w tym temacie. Czytaj dalej!
Szkła kontaktowe: stabilność na oku
Szkła kontaktowe mogą delikatnie poruszać się na oku - jest normalne i naturalne, ale czasami zdarza się, że soczewka przemieszcza się na tyle daleko, że utrudnia klarowne i przejrzyste widzenie. Taka soczewka może również dostać się pod powierzchnię powieki i tam utknąć. Dlaczego się tak dzieje? Odpowiada za to:
- Niewłaściwe dopasowanie soczewek w stosunku co do kształtu i krzywizny rogówki.
- Zbyt niskie napięcie powierzchniowe filmu łzowego oka.
- Zbyt niskie nawilżenie soczewki, jej przesuszenie spowodowane niewłaściwą pielęgnacją.
Soczewka utknęła pod powieką - czy może pójść dalej?
Czasami zdarza się, że soczewka utknie na rogówce lub pod powieką. W takim przypadku można spróbować pozbyć się jej samodzielnie, a gdy bezpieczne, domowe metody zawiodą - należy udać się do okulisty lub optometrysty. Czy soczewka, która zaklinowała się pod powieką, może poluźnić się i pójść dalej, wpadając za oko?
Soczewka nie może wpaść za oko, nawet jeśli utknie pod powieką. To fizycznie niemożliwe, więc nie ma powodów do obaw.
Oko otoczone jest spojówką - cienką błoną, która zaczyna się w rąbku rogówki i pokrywa powierzchnię twardówki. Spojówka ciągnie się po powierzchni twardówki oka pod powiekami w stronę oczodołu, gdzie zawraca do przodu i tworzy tzw. załamki spojówki - wyściela powieki od wewnątrz, a kończy się w ich brzegu tworząc przestrzeń nazywaną workiem spojówkowym.
To właśnie worek spojówkowy tworzy barierę ochronną, która zapobiega przedostaniu się soczewki do oczodołu - przylega na tyle ściśle, że w 100% chroni tył oka i sprawia, że zagrożenie wpadnięcia tam soczewki nie istnieje.
Co zrobić, gdy soczewka utknie pod powieką?
Jeśli soczewka utknie pod powieką, możesz spróbować wydostać ją za pomocą kilku prostych sposobów.
1. Poruszaj oczami.
Ruchy oczami to najprostszy sposób na odblokowanie zaklinowanej soczewki. Wystarczy, że zamkniesz powieki i spojrzysz w kierunku przeciwnym do tego, pod którą powieką utknęła Twoja soczewka. Możesz wykonać tą samą czynność przy otwartych oczach i intensywnie mrugać - powinno to pomóc soczewce w powrocie na właściwe miejsce.
2. Nawilż oko.
Nawilżenie oka kroplami nawilżającymi lub solą fizjologiczną powinno prawie natychmiastowo pomóc w odblokowaniu soczewki. Po podaniu roztworu do oka staraj się intensywnie mrugać, co powinno jeszcze bardziej przyśpieszyć proces.
3. Wykonaj masaż powiek.
Delikatny masaż powiek może pomóc w ty, aby soczewka przesunęła się na oku. Dzięki temu wyjęcie jej będzie łatwiejsze. Masaż powiek możesz wykonać w prosty i szybki sposób. Zamknij powieki, złącz ze sobą palec wskazujący i serdeczny, a następnie wykonuj koliste ruchy po powiekach.
Czy soczewka pod powieką może być niebezpieczna?
Nawet jeśli soczewka utknie pod powieką, to i tak nie może wpaść za oko i zaklinować się w tylnej jego części. Należy jednak wiedzieć, że szkła kontaktowe pod powieką może stwarzać zagrożenie dla zdrowia oczu - należy więc je jak najszybciej usunąć. Ciało obce pod powieką sprzyja namnażaniu się bakterii i wirusów, co w konsekwencji może skutkować zakażeniem i infekcją oka. Dodatkowo soczewka zawinięta pod powieką na pewno będzie sprawiać Tobie dyskomfort, więc lepiej się z tym jak najszybciej uporać.
Korzystaj z soczewek w bezpieczny sposób!
Dbaj o to, by korzystać ze swoich soczewek w sposób właściwy - a jednocześnie bezpieczny. Dzięki temu unikniesz takich sytuacji jak właśnie zablokowanie się szkła kontaktowego pod jedną z powiek. Stosuj się do zaleceń producenta danych soczewek, a także:
- nie zasypiaj w soczewkach, jeśli nie są do tego przeznaczone,
- nie pływaj w soczewkach,
- regularnie czyść soczewki,
- zawsze odkładaj je do dedykowanego im pojemnika wypełnionego płynem,
- noś tylko tyle czasu, ile jest to wskazane przez producenta.
Soczewka kontaktowa nie może wpaść za oko. Mitem jest, że soczewka, która utknęła pod powierzchnią powieki może przemieścić się ku tyłowi oka i tam pozostać. Anatomia budowy oka na to nie pozwala - więc nawet jeśli zdarzyło się Tobie, że Twoje szkło kontaktowe zaklinowało się pod powierzchnią górnej lub dolnej powieki, nie wpadaj w panikę. Spróbuj usunąć je samodzielnie za pomocą opisanych przez nas sposobów. Jeśli one nie zadziałają, udaj się do specjalisty. Pamiętaj, że wydostanie zablokowanej soczewki z oka jest bardzo ważne i należy zrobić to jak najszybciej, aby nie ryzykować zdrowia oczu. Jednocześnie, soczewka pod powieką to przysłowiowy nie koniec świata, więc staraj się nie denerwować, zachować spokój i jasne myślenie - pomoże to Tobie w szybkiej i skutecznej reakcji.
Bibliografia:
https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/zdroweoczy/68655,budowa-narzadu-wzroku
https://www.rankingsoczewek.pl/porady-i-ciekawostki/35,soczewka-utknie-w-oku-porady
https://www.bezokularow.pl/poradnik/co-robic-gdy-soczewka-utknie-na-oku