Czy soczewki mają datę ważności?

Soczewki kontaktowe to narzędzie korekcji wzroku, które wiele osób używa wymiennie z okularami korekcyjnymi, dlatego też zdarza się, że niektórzy odkładają soczewki na bok i wracają do nich po dłuższej przerwie. Przed założeniem soczewek po dłuższym czasie należy skontrolować, czy ich data ważności i termin używalności nie minęły. Dowiedz się więcej na temat tych dwóch terminów. Czytaj dalej!

Soczewki po przerwie: sprawdź datę! 

Soczewki kontaktowe to wyrób medyczny. W związku z tym szkła kontaktowe, tak jak leki, mają swoją datę ważności. Sama data ważności na opakowaniu soczewek to nie tylko formalność czy też zbędny szczegół: jest kluczowym wskaźnikiem bezpieczeństwa i jakości produktu. Po przekroczeniu tej daty szkła kontaktowe mogą utracić swoje niezbędne właściwości. Z tego powodu, jeśli tylko Twoje soczewki leżały dłuższy czas jeszcze ani razu nie użyte w szafce, to pamiętaj, by przed ich założeniem sprawdzić, czy wskazany przez producenta okres przydatności już nie minął. 

Ile wynosi data ważności soczewek?

Standardowy okres ważności większości dostępnych na rynku soczewek kontaktowych to zazwyczaj 2 lata od daty produkcji. Podobnie jest w przypadku płynów do soczewek.

Czy soczewki mają datę ważności?

Data ważności a termin używalności

Użytkownicy szkieł kontaktowych powinni rozróżniać dwa pojęcia, które mogą wydawać się do siebie podobne, a nawet bliskoznaczne - lecz mimo tego, są kompletnie różne: data ważności i termin przydatności. 

Data przydatności soczewek jest nadrukowana przez producenta na ich opakowaniu. Jeśli zakupiłeś zapas szkieł kontaktowych, ale z różnych powodów przez dłuższy czas z nich nie korzystałeś i leżały w szafce - to jeżeli ich data ważności nie upłynęła, możesz założyć je nawet po kilku miesiącach.

Gdy jednak zakupiłeś soczewki wielokrotnego użytku, np. miesięczne, założyłeś je raz i odłożyłeś do pojemnika z płynem to musisz wiedzieć, że ich termin używalności minie po 30 dniach od tego momentu. Oznacza to, że termin ten wynosi tyle, ile wynosi tryb noszenia danych soczewek. W tym przypadku nie ma znaczenia, czy założyłeś je jeden, dwa, czy trzydzieści razy - po wskazanym okresie należy bezwzględnie wyrzucić je do kosza.

Gdzie znaleźć datę ważności soczewek?

Data ważności soczewek zazwyczaj nadrukowana jest na górze blistra lub na boku albo spodzie opakowania. Raczej powinieneś znaleźć ją obok napisu EXP, który pochodzi od expiration date - angielskiego zwrotu oznaczającego datę ważności.

Jeśli na opakowaniu soczewek, które posiadasz, nie potrafisz odnaleźć takiego skrótu, to poszukaj symbolu klepsydry - niektórzy producenci stosują go wymiennie z EXP. 

Czy soczewki mają datę ważności?

Jak długo po dacie ważności można nosić soczewki?

Gdy odnalazłeś datę i widzisz, że upłynęła, to niezależnie, czy soczewki są dwa dni czy dwa miesiące po tym terminie - wyrzuć je. Szkieł kontaktowych po dacie ważności nie wolno zakładać. 

Konsekwencje noszenia soczewek po dacie ważności i terminie używalności

Jeśli soczewki kontaktowe utracą swoją datę ważności lub minie termin używalności, powinno się ich bezwzględnie pozbyć. Korzystanie z przeterminowanych soczewek może skutkować konsekwencjami dla zdrowia oczu. Wśród nich wymienia się:

- zaczerwienienie oczu,

- pieczenie,

- swędzenie,

- niedotlenienie rogówki,

uczucie suchości i ogólne uczucie podrażnienia. 

Dodatkowo, przeterminowane soczewki kontaktowe mogą być również przyczyną rozwoju infekcji, w tym zapalenia spojówek. Dzieje się tak, ponieważ po upływie daty ważności lub terminu przydatności to narzędzie do korekcji wzroku traci właściwości nawilżające. Dodatkowo, taka soczewka może ulec zniekształceniu i stwardnieć.

Czy soczewki mają datę ważności?

Czy data ważności może ulec skróceniu? 

Niektórzy zastanawiają się, czy istnieją czynniki, które mogą skrócić datę ważności lub termin używalności kontaktów. Należy wiedzieć, że ani jedno, ani drugie nie ulega skróceniu, soczewki nie “psują się” przedwcześnie. Niemniej jednak, aby szkła kontaktowe były w 100% bezpieczne i właściwie spełniały swoją funkcję, należy postępować z nimi według zaleceń producenta. Zawsze po ściągnięciu powinieneś odłożyć soczewki do pojemnika wypełnionego specjalnym płynem. Należy przechowywać je w temperaturze pokojowej i nie pozostawiać bezpośrednio na słońcu w letnie dni. 

Pamiętaj jednak, że jeśli Twoje soczewki wpadną do wody: do wanny czy do basenu, upuścisz je do toalety lub zobaczysz, że uległy uszkodzeniu - nie wahaj się i wyrzuć je do kosza. Szkła kontaktowe mają bezpośredni kontakt z okiem i należy dbać, by na ich powierzchnię nie dostały się żadne wirusy, bakterie i grzyby, ponieważ mogłyby się one przenieść na powierzchnię oka. 

Dbaj o swoje soczewki!

Prawidłowa pielęgnacja, czyszczenie i dbałość o soczewki kontaktowe to klucz do zdrowych oczu i komfortu noszenia. Zawsze myj ręce przed ich zakładaniem lub zdejmowaniem, używaj świeżego roztworu do przechowywania oraz regularnie wymieniaj pojemnik na nowe opakowanie. Pamiętaj, aby nigdy nie nosić soczewek dłużej niż jest to zalecane przez producenta – zarówno dzienne, miesięczne, jak i kwartalne mają określony czas użytkowania, którego należy przestrzegać.

Soczewki kontaktowe mają datę ważności i termin używalności i należy ich pilnować. Dzięki temu Twoje oczy i wzrok będą bezpieczne, a Ty unikniesz możliwych podrażnień i problemów ze zdrowiem narządu wzroku. Pamiętaj o tym zawsze, gdy tylko sięgasz po nową parę soczewek. 

 

 

Bibliografia: 

P. Figura, Powierzchnia soczewek kontaktowych a bezpieczeństwo i komfort użytkowania, Ophthatherapy, Vol. 2/Nr 2(6)/2015 (s. 148-153), d: 09.07.2024
https://www.bezokularow.pl/poradnik/sprawdzanie-daty-waznosci-soczewek-i-plynow-do-soczewek-jak-i-czemu-sprawdzac