Czy noszenie soczewek boli?
Soczewki kontaktowe są bardzo delikatne i cienkie. Osoby, które nigdy nie używały soczewek często zastanawiają się: czy noszenie szkieł kontaktowych boli? Niektórym wydaje się, że może tak być, ponieważ zakłada się je bezpośrednio na film łzowy oka. W tym artykule obalimy ten mit. Poznasz również więcej przydatnych informacji na temat noszenia soczewek. Sprawdź!
Soczewki kontaktowe: czym są?
Szkła kontaktowe to narzędzie do korekcji wzroku, które cechuje się wyjątkowo dużą wygodą - nie ograniczają ruchów i zapewniają pełną swobodę. Ich parametry dobiera specjalista po badaniu wzroku. Zazwyczaj służą do korekcji wad refrakcji, ale mogą również być narzędziem do zmiany wyglądu: dzięki nim możesz też odmienić kolor oczu.
Czy korzystanie z soczewek jest bolesne?
Noszenie soczewek nie boli.
Jak już wspomnieliśmy, soczewki należy założyć za pomocą palca bezpośrednio na gałkę oczną. Niektórym osobom błędnie wydaje się, że nazwa szkła kontaktowe jest dosłowna i oznacza, że soczewki wykonane są ze szkła. Nic bardziej mylnego! To narzędzie korekcji wzroku wykonuje się z miękkich, uwodnionych materiałów. Zazwyczaj jest to hydrożel lub silikon w połączeniu z hydrożelem. Dzięki temu, szkła kontaktowe są elastyczne, delikatne i wygodne.
Czy soczewki czuć na oku?
Materiał, z którego wykonuje się soczewki został opracowany tak, aby po założeniu, szkła kontaktowe były niewyczuwalne. Dzieje się tak dzięki nowoczesnym materiałom. Współczesne, miękkie soczewki kontaktowe są wykonane z hydrożelu i silikonu, lub samego hydrożelu. Dodatkowo, wysokie uwodnienie, czy technologie zwilżające soczewki sprawiają, iż dopasowują się one do oka tworząc z nim spójną całość przez cały czas ich stosowania. Oczywiście też pod względem parametrów powinny być dopasowane do oka.
Co, gdy soczewki czuć na oku?
Jeśli wcześniej nie korzystałeś ze szkieł kontaktowych, to oko może być na nie szczególnie wrażliwe i po ich pierwszym założeniu możesz odczuwać przez pewien czas delikatny dyskomfort. Nie jest to jednak przesądzone. Niektórzy użytkownicy od samego początku zakładają i noszą soczewki kontaktowe, jak gdyby nic nie mieli na oczach. Obie sytuacje są zupełnie normalne. Dyskomfort powinien samoistnie minąć po kilku, maksymalnie kilkunastu minutach.
Może jednak zdarzyć się, że soczewki będą wyczuwalne na oczach przez cały czas ich noszenia, a dodatkowo będą wprawiać w dyskomfort. Wtedy należy je ściągnąć i zastanowić się nad możliwą przyczyną takiego zjawiska. Może być to spowodowane:
- Wysuszeniem oczu.
Gdy Twoje oczy nie są wystarczająco dobrze nawilżone, noszenie soczewek może nie należeć do przyjemnych. Wtedy ratunkiem są krople nawilżające - ich użycie powinno zniwelować dolegliwości w ciągu kilku minut.
- Źle dobranymi parametrami soczewki.
Jeśli użytkowanie szkieł kontaktowych rozpoczynasz w gabinecie optometrysty lub okulisty, to dostałeś próbne soczewki. Powinny one zostać dobrane na podstawie badania wzroku i pasować Tobie pod każdym względem. Może jednak się zdarzyć, że testowe szkła kontaktowe będą powodowały u Ciebie dyskomfort. To znaczy, że być może warto wypróbować soczewki z inną średnicą (DIA) lub krzywizną (BC). Takie parametry też niewątpliwie mają wpływ na Twoje poczucie komfortu.
- Noszeniem przeterminowanych soczewek.
Szkła kontaktowe nadają się do użycia tak długo, jak długo zalecił to producent. Oznacza to, że np. soczewek jednodniowych nie można nosić dwa dni, a soczewek dwutygodniowych nie można nosić przez trzy tygodnie. Po wskazanym czasie szkła kontaktowe po prostu tracą swoje niezbędne właściwości - w związku z czym noszenie ich może być nie tylko dyskomfortowe i bolesne, ale może również sprzyjać rozwojowi infekcji.
- Infekcją.
Infekcja oka objawia się nadmiernym łzawieniem, zaczerwienieniem i ropną wydzieliną. Jeśli przy infekcji założysz soczewki, może wiązać się to z bólem i kłuciem oka. W takich przypadkach należy natychmiast zaprzestać korzystania z tej formy korekcji i udać się na konsultację do specjalisty.
- Ciałem obcym na soczewce bądź oku.
Zanim założysz soczewkę na oko, należy dokładnie umyć ręce i wytrzeć je do sucha ręcznikiem bezpyłowym lub innym materiałem, który nie zostawi opruszków na palcach. W innym przypadku narażasz się na to, że wraz z soczewką do oka trafi ciało obce, które będzie sprawiać dyskomfort. Taka sama sytuacja może być w przypadku, gdy już masz soczewki na oczach i dostanie się do nich coś z powietrza. W takich przypadkach soczewka, a właściwie to ciało obce przyklejone do soczewki kontaktowej, może sprawiać uwierać.
- Zawinięciem soczewki na oku.
Jeśli nosisz soczewki kontaktowe zbyt długo, albo Twoje oczy są przesuszone, możesz przy pocieraniu oka przez przypadek doprowadzić do zawinięcia się soczewki. Jeśli stanie się to pod powieką, możesz odczuwać ból. Warto wtedy zachować spokój i spróbować wyciągnąć taką soczewkę z oka trzymając możliwie powiekę w sposób umożliwiający uchwycenie zawiniętej soczewki. Można też spróbować przy zamkniętych powiekach spróbować przesuwać soczewkę ku dołowi.
Warto wiedzieć, że oczy mogą boleć od noszenia soczewek, jeśli ich parametry są niewłaściwie dobrane. Dzieje się tak, ponieważ wzrok narażony na nieodpowiednią korekcję szybko się męczy. Z tego powodu należy pamiętać, że jeśli chcesz zdecydować się na stosowanie soczewek kontaktowych, powinieneś udać się do specjalisty na badanie wzroku. Dowiedz się, czy możesz kupić soczewki na podstawie recepty okularowej.
Nieprawidłowa higiena
Noszenie szkieł kontaktowych wiąże się z pewną odpowiedzialnością - ich stosowanie wymaga odpowiedniej higieny.
- Soczewki należy zakładać i ściągać tylko czystymi dłońmi.
- Przed snem szkła kontaktowe należy zdjąć, odpowiednio wyczyścić i odłożyć do specjalnego pojemnika z płynem.
- Nie można zostawiać soczewek bez płynu pielęgnacyjnego na dłuższy czas - bez zanurzenia ich w roztworze mogą po prostu wyschnąć.
Dbanie o odpowiednią higienę noszenia soczewek jest bardzo istotne. W przeciwnym razie do oczu mogą dostać się bakterie, wirusy lub inne mikroorganizmy, co może skutkować nie tylko podrażnieniami i dyskomfortem, ale również stwarza zagrożenie rozwoju infekcji.
Noszenie soczewek kontaktowych nie boli. To narzędzie do korekcji wzroku powinno być wygodne i niewyczuwalne na oku - wręcz powinieneś w ciągu dnia zapominać, że w ogóle masz je na oczach. Jeśli jest inaczej, warto poznać przyczynę problemu i spróbować sobie z nią poradzić, np. za pomocą kropli nawilżających przy suchych oczach. Jeżeli jednak dyskomfort jest spowodowany infekcją lub innym zjawiskiem, nie zwlekaj z konsultacją u lekarza specjalisty.
Bibliografia:
1.https://www.mp.pl/okulistyka/okulistyka-dla-nieokulistow/artykuly/344375,korzysci-ze-stosowania-soczewek-kontaktowych-w-okulistyce
2.https://www.bezokularow.pl/poradnik/dyskomfort-po-zdjeciu-soczewek-przyczyna-jak-sie-pozbyc