Jak zdjąć soczewki kontaktowe?
Stosowanie soczewek kontaktowych jest bardzo praktyczne i wygodne. Jednakże, aby było w pełni bezpieczne, należy dbać o ich prawidłową pielęgnację. W tym celu należy co wieczór (lub co kilka dni, w przypadku soczewek całodobowych) zdjąć kontakty. Z tego artykułu dowiesz się więcej o tym, jak zdjąć soczewki kontaktowe. Podpowiemy, jak robić to szybko i wygodnie oraz co zrobić, gdy szkło kontaktowe utknie pod powieką.
Ściąganie soczewek - 5 prostych kroków!
Aby bezpiecznie zdjąć szkła kontaktowe, zawsze pamiętaj o tym, by przed dotknięciem soczewki dokładnie umyć dłonie. Dzięki temu pozbędziesz się bakterii i wirusów, które mogłyby być przyczyną możliwej infekcji.
1. Stań przed lustrem. Warto zadbać o dobre oświetlenie, aby łatwiej zlokalizować soczewkę. To szczególnie przydatne, gdy dopiero rozpoczynasz przygodę z kontaktami.
2. Połóż na dolnej powiece palec serdeczny lub środkowy - w zależności od tego, jak Tobie po prostu wygodniej. Delikatnie naciągnij powiekę.
3. Palcem wskazującym dotknij soczewki. Powoli przeciągnij ją w dół.
4. Gdy soczewka będzie wystarczająco nisko, złap ją przy pomocy tego palca oraz kciuka. Delikatnie “zegnij ją” w pół - w taki sposób, by z łatwością ją wyjąć.
5. Jeśli udało Ci się złapać kontakt, wyjmij go z oka.
Soczewka utknęła pod powieką - co robić?
Zdarza się, że soczewka utknie pod powieką - górną lub dolną. Dzieje się tak, gdy powierzchnia gałki ocznej jest bardzo sucha. Gdy kontakt zaklinuje się pod którąś z powiek, możesz mieć problem z wyciągnięciem go z oka. Jednakże, niczym się nie martw! Wystarczy, że zamkniesz powiekę i zaczniesz poruszać gałką oczną w kierunku przeciwnym do tego, w którym utknęła soczewka. Znaczy to, że jeśli szkło zaklinowało się pod dolną powieką - spójrz w górę, a jeśli pod górną - spójrz w dół. Po tym otwórz oko i intensywnie pomrugaj. W razie potrzeby możesz powtórzyć czynność kilka razy. Po takim “zabiegu” soczewka powinna wrócić na swoje miejsce i bez problemu dać się wyjąć. Zalecamy również, aby wspomóc się nawilżającymi kroplami do oczu lub solą fizjologiczną.
Dlaczego nie mogę zdjąć soczewki?
Problemy ze ściągnięciem soczewki z oka zdarzają się zazwyczaj wtedy, gdy soczewka jest po prostu przesuszona. Dzieje się tak z kilku możliwych powodów, takich jak:
- zespół suchego oka,
- założenie po raz kolejny soczewki jednorazowej (taka soczewka traci niezbędne właściwości i może powodować nie tylko dyskomfort, ale i zagrożenie dla zdrowia Twoich oczu),
- zmęczenie oczu (np. po całym dniu spędzonym przed ekranem komputera),
- noszenie soczewek zbyt długo.
Także w tym przypadku ratunkiem powinny okazać się nawilżające krople do oczu. Szczególnie rekomendujemy krople EyeLove Aloe Drops. Są bardzo delikatne, a przy tym gwarantują ekstra nawilżenie. Ich skład jest naturalny, dlatego są polecane dla alergików.
Jak ściągnąć kontakty z długimi paznokciami?
Wiele kobiet, które stosują szkła kontaktowe zastanawia się “jak ściągnąć soczewki z tipsami?” - długie paznokcie mogą wydawać się wyzwaniem przy zdejmowaniu soczewek. Aby w łatwy sposób ściągnąć soczewki przy pełnym manicure, raczej trzeba dojść do wprawy. Za pierwszym razem może być to nie najprostsza czynność, ale z każdym kolejnym razem będzie szło Tobie lepiej. Szkła należy zdejmować w zwykły sposób, ale zalecamy, aby robić to bokiem opuszków palców. Staraj się robić to powoli i uważnie, aby nie zadrapać i nie podrażnić gałki ocznej.
Dyskomfort po zdjęciu soczewek
Czasami po zdjęciu szkieł kontaktowych niektóre osoby odczuwają dyskomfort, który charakteryzują takie objawy jak:
- zaczerwienienie oczu,
- suchość oczu,
- światłowstręt.
Takie objawy mogą świadczyć o zespole suchego oka. Dowiedz się więcej o tym, czym jest suche oko. Mogą być także skutkiem nieumiejętnego zdjęcia soczewki z oka - w wyniku czego na oku mogły powstać niewidoczne zadrapania lub podrażnienia. Dzieje się tak, gdy np. soczewka przy ściąganiu była bardzo sucha. Musisz wiedzieć, że dyskomfort po zdjęciu szkieł kontaktowych może być również oznaką infekcji - dlatego nie należy go bagatelizować. Warto udać się na konsultację do specjalisty.
Co po zdjęciu soczewek?
Ściągnięcie soczewek z oczu to pierwszy krok ku ich prawidłowej pielęgnacji. Gdy zdejmiesz kontakty z oka, wykonaj kilka prostych czynności, które pozwolą zachować Tobie komfort i bezpieczeństwo ich użytkowania:
1.Dokładnie umyj szkła specjalnym płynem. Dzięki temu usuniesz z nich zanieczyszczenia, kurz i osady białkowo-lipidowe.
2.Wyczyszczone soczewki odłóż do dedykowanego im pojemniczka z płynem. Sprawdź, czym zastąpić płyn do soczewek i jak przechowywać soczewki.
3. Zakręć i odłóż pojemnik.
Wszystkie te zasady należy stosować, jeśli korzystasz z kontaktów wielorazowego użytku, np. ze szkieł miesięcznych czy dwutygodniowych. Jeśli stosujesz soczewki jednorazowe, to po zużyciu po prostu wyrzuć je do kosza. Pamiętaj, że nie nadają się do ponownego założenia.
Pamiętaj, by regularnie wymieniać płyn w pojemniku (co 2-3 dni). Należy również dbać o to, aby pilnować terminu wymiany soczewek na nowe.
1. J. Z. Bartkowscy, Wzrok. Korekcja i ochrona wzroku, oświetlenie, słabe widzenie, bariery architektoniczne, Wyd. Poligraf 2022
2.https://www.bezokularow.pl/poradnik/dyskomfort-po-zdjeciu-soczewek-przyczyna-jak-sie-pozbyc