Jak często wymieniać płyn do soczewek na nowy?

O szkła kontaktowe należy odpowiednio dbać. Do tego celu używa się przede wszystkim płynu do soczewek. Zastanawiasz się, co ile wymieniać płyn do soczewek na nowy tak, by zachować jak najwyższy poziom higieny? W tym artykule odpowiemy na to pytanie. Dowiesz się również, dlaczego korzystanie z tego preparatu jest tak bardzo istotne. Sprawdź!

Po co jest płyn do soczewek? - krótka charakterystyka

Jeżeli dopiero zaczynasz korzystanie ze szkieł kontaktowych, nowością mogą być dla Ciebie specjalistyczne płyny czy pojemniczki. Bez obaw, śpieszymy z wyjaśnieniami!

- Płyn do soczewek służy do czyszczenia i przechowywania soczewek. Szkła kontaktowe zanurzone w płynie nie wyschną i nie stracą swoich właściwości. 

- Pojemnik do przechowywania soczewek wypełnia się płynem i po prostu wkłada się do niego soczewki. Możesz spotkać się z pojemnikiem z katalizatorem: ten rodzaj stosuje się, jeśli zdecydujesz się na korzystanie z płynu oksydacyjnego. 

Rodzaje płynów do soczewek

Płyny do soczewek dzielą się na dwa podstawowe rodzaje:

- płyny multifunkcyjne,

- płyny oksydacyjne. 

Płyny multifunkcyjne służą do czyszczenia, przechowywania: usuwają zanieczyszczenia i osady, dezynfekują i nawilżają. Płyny oksydacyjne różnią się zaś od płynów multifunkcyjnych siłą swojego działania. Z pomocą płynu oksydacyjnego możesz czyścić i przechowywać soczewki, jednak muszą one leżeć w preparacie zazwyczaj aż 6 godzin. To długi czas, jednak dzięki temu szkła kontaktowe są maksymalnie zdezynfekowane - w składzie tego płynu znajduje się nadtlenek wodoru. To nic innego jak woda utleniona - która skutecznie usuwa grzyby, bakterie i wirusy. Płyn ten polecany jest dla osób o wrażliwych oczach i alergików. Należy jednak pamiętać, że nie powinno się skracać zalecanego przez producenta czasu - soczewki umieszcza się w pojemniku z katalizatorem po to, by zneutralizować właściwości nadtlenku wodoru. 

Dlaczego płyn do soczewek jest ważny?

Płyn do soczewek to podstawa prawidłowej ich pielęgnacji. Dlaczego jego stosowanie jest istotne? 

1. Dezynfekcja.

Soczewki kontaktowe zakłada się na powierzchnię gałki ocznej. W związku z tym, to narzędzie korekcji wzroku nieustannie ma kontakt z florą bakteryjną człowieka. Poza tym, w ciągu dnia mogą zbierać się na nim różnego rodzaju bakterie, wirusy czy grzyby. Płyn do czyszczenia soczewek skutecznie je usuwa - tym samym chroniąc oko przed możliwym rozwojem infekcji. 

2. Czyszczenie. 

Za pomocą płynu do soczewek można dokładnie wyczyścić szkła kontaktowe. Zazwyczaj robi się to przy pomocy palca wskazującego: soczewkę należy umieścić w zagłębieniu dłoni, polać dużą ilością płynu, delikatnie przetrzeć palcem, a następnie po raz kolejny przepłukać płynem. Dzięki temu z powierzchni szkieł kontaktowych zostaną usunięte zanieczyszczenia, kurze oraz osady białkowe i lipidowe. 

3. Nawilżenie. 

Przechowywanie soczewek w płynie sprawia, że utrzymują one odpowiedni poziom nawilżenia. To bardzo ważne, ponieważ to dzięki właśnie odpowiedniemu uwodnieniu szkła kontaktowe są niewyczuwalne na oczach, a także nie podrażniają i nie powodują uczucia dyskomfortu. 

Płyn do soczewek. Niebieskie tło.

Co ile należy wymieniać płyn do soczewek w pojemniczku?

- Jeśli przechowujesz swoje soczewki w pojemniku z płynem przez dłuższy czas, np. przez kilka dni, to płyn należy wymieniać na nowy zgodnie z zaleceniami producenta - zazwyczaj co 2-3 dni. 

- Gdy stosujesz szkła kontaktowe codziennie, polecamy wymieniać płyn na nowy po wyjęciu z niego soczewek. Dzięki temu zapewnisz sobie świeżość i ochronę przed możliwymi wirusami. Zdecydowanie odradzamy wielokrotne korzystanie z jeden dawki płynu - dla bezpieczeństwa warto zawsze wlewać do pojemnika świeży preparat. 

Co ile należy kupić nowy płyn?

Po otwarciu płynu do soczewek polecamy zapisać na nim mazakiem tą datę. To ważne, ponieważ preparat do szkieł kontaktowych należy wymieniać na nowy średnio co 3 lub co 6 miesięcy - w zależności od tego, jaki to rodzaj płynu oraz od zaleceń producenta. Regularna wymiana płynu na nowy jest istotna, ponieważ przeterminowany preparat może przestać skutecznie spełniać swoją funkcję - a tym samym narazić oczy użytkowników soczewek na niebezpieczeństwo. Z tego powodu warto przeczytać etykietę lub ulotkę i zapoznać się  informacjami od producenta - i stosować się do nich. 

Soczewka w płynie.

Dbaj o higienę w trakcie używania płynu!

Warto pamiętać, że poza zachowaniem odpowiedniej higieny w trakcie dotykania soczewek kontaktowych, warto również zachować ją przy stosowaniu płynu do pielęgnacji! 

- Nie należy dotykać końcówki dozownika palcami.

- Niezależnie od tego, czy płyn jest nowy, czy już prawie do końca wykorzystany, zawsze trzymaj go z daleka od światła i w zalecanej przez producenta temperaturze! Odradzamy stawianie płynu np. na parapecie okna - zdecydowanie lepiej trzymać go w zamkniętej szafce. 

- Pilnuj terminu wymiany płynu. Przed użyciem nowego preparatu na wszelki wypadek sprawdź również, czy termin ważności już nie minął. 

 

Bibliografia: 


1. https://www.bezokularow.pl/poradnik/jak-czesto-wymieniac-plyn-do-soczewek
2. https://rankingsoczewek.com/porady/arhd/jak-przechowywac-soczewki.html