Dla kogo soczewki hydrożelowe?

W 1959 roku wynaleziono hydrożel - materiał, z którego wykonano pierwsze miękkie, neutralne dla oka soczewki kontaktowe. Tworzywo to do dziś wykorzystywane jest do ich produkcji. Kilkanaście lat później do hydrożelu dodano silikon, tworząc soczewki silikonowo-hydrożelowe. Dziś na rynku optycznym dostępne są zarówno jedne, jak i drugie. Co takiego jest w hydrożelu, że jest wykorzystywany do produkcji soczewek już niecałe 70 lat? Dla kogo soczewki hydrożelowe są najlepsze, kto powinien je wybrać? Dowiedz się więcej na temat tego niezwykłego materiału. Sprawdź!

Soczewki hydrożelowe - czyli jakie?

Hydrożel to potoczna nazwa hydroksyetylometakrylanu (HEMA), czyli monomeru metakrylowego, budulca różnego rodzaju tworzyw sztucznych. Tworzy się z niego takie produkty jak właśnie soczewki. Szkła kontaktowe wykonywane z hydrożelu cieszyły się największą popularnością w latach 80. i 90. XX wieku - lecz korzysta się z nich do dziś. Szczególnie często wybierają je osoby o wrażliwych oczach lub te, które są uczulone na silikon.

Kto powinien wybrać soczewki hydrożelowe?

Powierzchnia soczewek hydrożelowych jest gładka i miękka, w dodatku łatwo dostosowuje swój kształt do powierzchni gałki ocznej. Dzięki temu te szkła kontaktowe stanowią doskonałą alternatywę dla soczewek silikonowo-hydrożelowych. Co więcej, materiał ten cechuje się wysokim stopniem uwodnienia - niektóre modele soczewek zawierają aż do 78% wody. Hydrożel posiada zdolność do utrzymywania wilgoci, dzięki czemu osoby korzystające z soczewek tego typu mogą cieszyć się komfortem przez cały dzień. 

Właśnie dzięki tym właściwościom soczewki hydrożelowe stanowią doskonały wybór dla wielu osób, szczególnie tych, które na co dzień zmagają się z różnymi problemami zdrowotnymi oczu oraz niekorzystnymi warunkami środowiskowymi.
Soczewki hydrożelowe są szczególnie polecane:

---> Alergikom: materiał hydrożelowy jest delikatny, co zmniejsza ryzyko podrażnień oraz minimalizuje gromadzenie się alergenów na powierzchni soczewki. Dzięki temu mogą one być bardziej komfortowe dla osób uczulonych na pyłki, kurz lub inne czynniki.

---> Osobom podatnym na podrażnienia: hydrożelowa powierzchnia soczewek jest wyjątkowo gładka i miękka, a hydrożel jest biokompatybilny z powierzchnią gałki ocznej, co minimalizuje ryzyko wystąpienia podrażnień.

---> Osobom pracującym w warunkach sprzyjających wysuszaniu oczu: soczewki hydrożelowe doskonale sprawdzają się u osób pracujących w warunkach, które mogą powodować szybsze wysychanie oczu, takich jak długie godziny spędzane przed ekranem komputera, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach lub w miejscach o dużym zanieczyszczeniu powietrza. Hydrożelowy materiał pomaga utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia, co wspiera komfort widzenia przez cały dzień.

Hydrożelowe szkła kontaktowe polecane są również dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z soczewkami. Ich elastyczność i miękkość sprawia, że są łatwe do zakładania i zdejmowania, co może być dużym ułatwieniem dla osób początkujących. 

Dla kogo soczewki hydrożelowe?

Wady soczewek hydrożelowych

Poza tym szeregiem zalet, soczewki hydrożelowe posiadają również kilka wad, o których warto wiedzieć, zanim podejmie się decyzję o ich wyborze.

- Soczewki hydrożelowe przepuszczają mniej tlenu w porównaniu do soczewek silikonowo-hydrożelowych. Dzieje się tak, ponieważ w szkłach kontaktowych tego typu za transmisję tlenu do rogówki odpowiada woda, a im dłużej soczewki mamy na sobie: np. kilkanaście godzin, tym mniej wody w sobie posiadają, a to przekłada się na tlenoprzepuszczalność.

- Hydrożel ma większą tendencję do przyciągania i gromadzenia osadów, np. tych białkowo-lipidowych. 

- Hydrożelowe szkła kontaktowe są bardzo delikatne, co sprawia, że są podatne na uszkodzenia mechaniczne. Im wyższy poziom uwodnienia soczewki, tym szybciej może ona ulegać zużyciu w trakcie codziennego użytkowania. 

Rodzaje soczewek hydrożelowych

Wiesz już, co charakteryzuje soczewki hydrożelowe i dla kogo będą najlepsze. Jeśli należysz do tego grona, warto byś zapoznał się z różnymi rodzajami hydrożelowych soczewek kontaktowych - może to znacząco ułatwić Tobie wybór odpowiedniego modelu.

- Soczewki próbne. 

Soczewki próbne to doskonały sposób na wypróbowanie różnych typów soczewek przed podjęciem decyzji o zakupie pełnoprawnego zestawu. Szczególnie poleca się je osobom początkującym, które dopiero poszukują najlepszego dla siebie rozwiązania. Soczewki próbne znajdziesz w wielu sklepach internetowych, np. na bezokularow.pl. 

- Soczewki jednodniowe.

Kiedy wybrać soczewki jednodniowe? To wyjątkowo wygodna opcja, szczególnie dla osób, które cenią sobie higienę i łatwość użytkowania. Nie wymagają pielęgnacji, po całym dniu użytkowania wystarczy wyrzucić je do kosza. Przykładem jednodniowych soczewek hydrożelowych są EyeLove Fresh 1-Day.

- Soczewki wielokrotnego użytku (dwutygodniowe, miesięczne).

Soczewki wielokrotnego użytku to rozwiązanie dla osób, którym zależy na ekonomicznym wyborze. W zależności od typu mogą być one noszone przez dwa tygodnie lub miesiąc. Wymagają jednak codziennej pielęgnacji - konieczne jest czyszczenie i przechowywanie ich w specjalnym płynie, aby zachować higienę i komfort noszenia. Jeśli chcesz wypróbować ten rodzaj szkieł kontaktowych, możesz sięgnąć np. po miesięczne soczewki hydrożelowe Soflens 59. 

Dla kogo soczewki hydrożelowe?

Hydrożelowe czy silikonowo-hydrożelowe?

Jeśli okaże się, że żaden z rodzajów soczewek hydrożelowych nie spełnia Twoich oczekiwań względem komfortu noszenia, to o ile nie masz alergii na silikon, możesz wybrać soczewki silikonowo-hydrożelowe. Od hydrożelowych różnią się min. tym, że są sztywniejsze, bardziej wytrzymałe i przepuszczają do oka więcej tlenu. To, jaki typ soczewek będzie dla Ciebie lepszy zależy od Twoich indywidualnych preferencji. Więcej na temat tego, co charakteryzuje soczewki silikonowo-hydrożelowe dowiesz się z innego naszego artykułu. 

 

 


Bibliografia:

https://www.bezokularow.pl/poradnik/soczewki-hydrozelowe-wszystko-co-musisz-o-nich-wiedziec
https://soczewkidlaciebie.pl/wybieramy-soczewki/lmmz/dla-kogo-soczewki-hydrozelowe.html
https://rankingsoczewek.com/podrecznik-kupujacego/zkwz/co-znacza-silikonowo-hydrozelowe-soczewki-kontaktowe.html