
Czym są soczewki fakijne i do czego służą?
Soczewka fakijna to soczewka, którą wszczepia się bezpośrednio do gałki ocznej, aby znajdowała się tam na stałe. Zabieg ten wykonuje się u osób, które mają już dość korzystania z tradycyjnych narzędzi korekcji: i są one dla nich po prostu uciążliwe, a jednocześnie z różnych powodów nie kwalifikują się do laserowej korekcji wzroku. Dowiedz się więcej o tym, czym są soczewki fakijne i do czego służą. Sprawdź!
Soczewka fakijna: kiedy się na nią zdecydować?
Soczewki kontaktowe, szczególnie te wielokrotnej wymiany, choć bardzo wygodne, wymagają regularnej pielęgnacji, czyszczenia, odkładania na miejsce. Nie można w nich pływać ani się kąpać. Okulary korekcyjne, nawet te dobrze dobrane, nie zawsze zapewniają pełną swobodę ruchów. Bieganie, skakanie czy tańczenie w nich bywa niewygodne. Uciążliwa może być także sama wada wzroku – zwłaszcza gdy z czasem masz dość wszelkich metod jej korekcji. Szkła kontaktowe to dodatkowy wysiłek, okulary są zauważalne, a niekiedy sama wada przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu.
Właśnie w takich momentach najlepszym rozwiązaniem jest laserowa korekcja wzroku, która zmienia kształt rogówki i zapewnia ostre widzenie pozbywając się przy tym wady refrakcji. Niestety, nie wszyscy pacjenci kwalifikują się do tego zabiegu: za przeciwwskazania uważa się m.in. choroby oczu (np. AMD czy zespół suchego oka) czy schorzenia metaboliczne (np. cukrzyca czy Hashimoto). Czy gdy chorujesz na coś w tym zakresie oznacza to, że już do końca życia będziesz musiał korzystać z soczewek kontaktowych lub okularów? Niekoniecznie. Naprzeciw takiemu problemowi wyszli specjaliści, którzy opracowali soczewkę fakijną.
Co to soczewka fakijna?
Soczewka fakijna to soczewka wewnątrzgałkowa: lekarz w trakcie zabiegu wszczepia ją pomiędzy tęczówkę a naturalną soczewkę oka lub przed tęczówkę. Soczewka taka koryguje wzrok nieustannie, nie trzeba jej wymieniać ani w żaden sposób pielęgnować - po zakończeniu okresu rekonwalescencji, soczewka fakijna staje się w pewnym sensie częścią oka.
Rodzaje soczewek fakijnych
To, gdzie zostanie wszczepiona soczewka fakijna zależy od jej rodzaju.
- Między tęczówkę a naturalną soczewkę wszczepia się soczewki tylnokomorowe.
- Przed tęczówkę wszczepia się soczewki przedniokomorowe.
To, jaki rodzaj soczewki zostanie Tobie wszczepiony zależy od specjalisty - to on zdecyduje, jaka będzie najlepsza dla Twojego indywidualnego przypadku.
Dla kogo soczewka fakijna?
Jak już wspomnieliśmy, na soczewkę fakijną najczęściej decydują się osoby, którym dokucza konieczność korekcji wzroku za pomocą soczewek czy okularów, a z różnych powodów nie kwalifikują się do operacji laserowej. Warto jednak wiedzieć, że aby przejść zabieg wszczepienia soczewki fakijnej, trzeba się na niego zakwalifikować. Aby mieć możliwość wprowadzenia tej metody korekcji należy przede wszystkim:
- ukończyć 21 lat, ponieważ to dopiero wtedy następuje stabilizacja wady wzroku,
- być przed 45. rokiem życia, ponieważ postępująca prezbiopia może być przeciwwskazaniem do zabiegu (jednak rozpatrywane jest to indywidualnie),
- posiadać wadę wzroku która mieści się w zakresie krótkowzroczności (od -0,5D do -20D), dalekowzroczności (od +0,5D do +10D) lub astygmatyzmu (do 6D).
Zalety soczewek fakijnych
Jeżeli wiesz już, że wszczepienie soczewki fakijnej jest u Ciebie możliwe, to warto byś poznał zalety tego rozwiązania. Należą do nich:
- stała ochrona oka przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB,
- zabieg jest w pełni odwracalny (w przypadku niezadowalającego efektu lub innych subiektywnych odczuć,
- krótki okres rekonwalescencji po zabiegu,
- swobodne pływanie czy chodzenie do sauny. Dowiedz się więcej o chodzeniu do sauny w soczewkach.
- trwałość soczewek fakijnych wynosi nawet 50 lat,
- są w pełni bezpieczne.
Jak wygląda wszczepienie soczewki fakijnej?
Gdy już zdecydujesz się na zabieg, powinieneś w tym celu umówić się do gabinetu okulisty. Sprawdź więcej informacji na temat okulisty. Przed zabiegiem wykona on niezbędne badania, w tym badanie dna oka i badanie ciśnienia śródgałkowego oraz badanie wady wzroku. Lekarz może wykonać również takie badania, jak biometria optyczna, pomiar szerokości źrenic, OCT tylnego odcinka oka, ocena gęstości komórek śródbłonka oraz pomiar szerokości kąta przesączania. Dodatkowo, w zależności od potrzeb, mogą zostać przeprowadzone inne specjalistyczne testy diagnostyczne, pozwalające na dokładną ocenę stanu zdrowia narządu wzroku.
Sam zabieg jest szybki, bezbolesny i mało inwazyjny.
Jak już wspomnieliśmy, polega on na tym, że lekarz delikatnie nacina rogówkę i wprowadza pod nią soczewkę, układając ją na naturalnej soczewce pacjenta (może ułożyć ją również na tęczówce, w zależności od rodzaju implantu). Po sprawdzeniu poprawnego ułożenia soczewki fakijnej specjalista zamyka ranę. Nie potrzebuje do tego szwów. Zazwyczaj jednak zakłada opatrunek osłonowy na oko, aby pacjent unikał narażenia go na kurz, pył czy silne światło. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, lekarz przed operacją wprowadza do oka specjalne krople.
Ile trwa wszczepienie soczewki fakijnej?
Całość trwa około 20-30 minut. Po zabiegu lekarz wydaje zalecenia odnośnie okresu rekonwalescencji i kontroli.
Zalecenia po zabiegu wszczepienia soczewki fakijnej
Pacjent po wszystkim może wrócić do domu: zaleca się jednak, aby unikał:
- podrażniających czynników zewnętrznych,
- dotykania, pocierania oka,
- wysiłku fizycznego.
Może zdarzyć się, że po zabiegu oko będzie swędzieć lub piec - ale należy powstrzymać się od dotyku, ponieważ zbyt intensywne poruszanie powieką mogłoby prowadzić do przemieszczenia soczewki. Sprawdź również, co jeszcze mogą oznaczać swędzące oczy.
Bibliografia:
https://instytutoka.pl/zakres-uslug/wszczep-soczewek-fakijnych/
https://www.wszo.pl/soczewki-fakijne/
https://www.bezokularow.pl/poradnik/soczewki-fakijne-metoda-trwalej-korekcji-wad-wzroku