Swędzące oczy - przyczyny, co robić?
Swędzące oczy to dyskomfortowa i dokuczliwa dolegliwość. Może być wywoływana przez różne czynniki. Choć swędzenie oczu raczej nie jest niebezpieczne, to mimo tego nie warto go lekceważyć - ponieważ może być jednym z objawów innego, poważniejszego schorzenia lub problemu. Z tego powodu, jeśli występuje u Ciebie swędzenie oczu, to warto, byś zastanowił się nad możliwą przyczyną tego zjawiska. Od nas dowiesz się wszystkiego na ten temat!
Przyczyny swędzenia oczu
Przyczyny swędzenia oczu mogą być zróżnicowane, dlatego warto obserwować, w jakich okolicznościach występują symptomy. To może wiele powiedzieć o powodach dolegliwości.
- Alergia sezonowa.
Alergia sezonowa to jeden z najczęstszych powodów swędzenia oczu. Wiele osób, którym dokucza ta dolegliwość, w okresie wiosennym skarży się na swędzenie powiek. Dodatkowo, inne objawy alergii to pieczenie i zaczerwienienie oczu, łzawienie, katar, a czasem nawet trudności z oddychaniem. Co ciekawe, alergia może rozwinąć się nagle - niezależnie od tego, ile masz lat. Czasami zdarza się, że uczulenie występuje u osób, które nigdy nie borykały się z alergią.
- Alergia na określony czynnik.
Swędzenie oczu może być wywoływane nie tylko przez alergię sezonową, ale również przez alergię na określoną substancję. Do najczęstszych alergenów należy sierść zwierząt i kurz.
- Zespół suchego oka.
Jeśli spędzasz dużo czasu przed ekranami i monitorami, które emitują światło niebieskie lub jeśli pracujesz w trudnych warunkach, np. jesteś narażony na opary chemiczne czy kurz i pył, możesz być podatny na wystąpienie zespołu suchego oka lub suchość oczu. Pierwsze różni się od drugiego tym, że zespół to dolegliwość przewlekła, a zwykła suchość oczu może ustąpić po kilku godzinach. Suche oko występuje, gdy ilość filmu łzowego nie jest wystarczająca. Objawia się swędzeniem, uczuciem suchości, pieczeniem i uczuciem ciała obcego w oku, a także problemami z właściwym widzeniem.
- Zmęczenie oczu.
Zmęczone oczy i wzrok występują coraz częściej. Ich przyczyną jest przede wszystkim zbyt duże narażanie oczu na światło niebieskie, niewyspanie i nieprawidłowa higiena oczu. Oczy męczą się również, jeśli nosisz okulary lub soczewki z nieprawidłowymi parametrami w stosunku do Twojej wady wzroku. Poza swędzeniem, zmęczenie gałek ocznych objawia się ich bólem, światłowstrętem, podwójnym widzeniem i uczuciem suchości.
Warto wiedzieć, że swędzenie oczu może pojawić się również po przedłużaniu rzęs - jeśli znika po kilkunastu minutach, nie ma powodów do obaw. Jeśli jednak utrzymuje się długo, wtedy przyczyną tego zjawiska może być uczulenie na klej, który był stosowany przy zabiegu. Czasami oczy swędzą po nałożeniu makijażu - jeśli użyta była do niego kredka do oczu, tusz do rzęs lub eyeliner, chwilowy dyskomfort jest normalny. Jednakże, podobnie jak w przypadku przedłużania rzęs, jeśli swędzenie utrzymuje się długo i pojawiają się dodatkowe objawy takie jak zaczerwienienie czy pieczenie, może być to sygnał o uczuleniu lub podrażnieniu.
Sposoby na swędzenie oczu
- Jeśli swędzenie oczu wywołuje u Ciebie alergia, to przede wszystkim powinieneś ograniczyć kontakt z alergenem. Jeśli nie wiesz, co jest przyczyną Twojego uczulenia, warto skierować się do alergologa na testy. Z alergią można walczyć na różne sposoby, o których decyduje lekarz - mogą być to leki, krople do oczu lub odczulanie.
- W przypadku, w którym przyczyną swędzenia gałek ocznych jest u Ciebie zespół suchego oka, konieczne będzie stosowanie odpowiednich kropli nawilżających. Warto udać się do okulisty na konsultację: on zdecyduje, jakie krople będą dla Ciebie najlepsze. Jeżeli dokucza Tobie po prostu suchość oczu, możesz zdecydować się na przykład na krople EyeLove Aloe Drops, które są bardzo delikatne i posiadają naturalny skład, a przy tym zapewniają bardzo wysoki poziom nawilżenia.
- Zmęczenie oczu to dolegliwość, przy której ulgę mogą przynieść zarówno krople nawilżające, jak i proste, domowe sposoby. Jeśli masz pod ręką nawilżający preparat do oczu, możesz go użyć. Jeżeli jednak zależy Tobie na domowych sposobach, to polecamy zimne okłady. Wystarczy, że zaparzysz torebki zielonej herbaty lub zioła, takie jak szałwia czy rumianek - wystudzisz je, a następnie wstawisz na kilkanaście minut do lodówki. Po wyciągnięciu idealnie posłużą jako chłodne okłady. Co ciekawe, możesz użyć również plasterków zielonego ogórka lub aloesu (należy jednak uważać, aby miąższ nie dostał się pod powieki).
Czy swędzenie oczu może być niebezpieczne?
Swędzenie oczu raczej nie jest niebezpieczne. Należy jednak pamiętać, że jeśli występuje, to warto poznać jego przyczynę. To szczególnie ważne, jeśli jest ono oznaką alergii, ponieważ jeśli nie znasz alergenu, możesz być narażony na np. silną reakcję alergiczną lub nawet, w skrajnych przypadkach, wstrząs anafilaktyczny, jeśli narazisz organizm na duży kontakt z czynnikiem alergennym.
Swędzenie oczu a retinopatia cukrzycowa
Retinopatia cukrzycowa to choroba, która w związku ze zbyt wysokim poziomem glukozy we krwi uszkadza naczynia krwionośne siatkówki oka. W skrajnych przypadkach nieleczona retinopatia może powodować stałe uszkodzenie wzroku. Objawy tej choroby to zaburzenia ostrości widzenia, pogorszenie widzenia w ciemności. Zdarza się, że symptomy retinopatii mogą przypominać zespół suchego oka, w tym - mogą między innymi swędzieć. Jeśli więc cierpisz na cukrzycę typu 1. lub 2., to warto, byś regularnie wykonywał badania profilaktyczne, a jeśli zauważysz u siebie powyższe objawy - udał się na konsultację do lekarza.
1. Mark W.Leitman, Diagnostyka i postępowanie w chorobach oczu. Kompendium, Wyd. Medyczne Górnicki, 2017
2.https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobyspojowki/69492,alergiczne-zapalenie-spojowek
3. https://www.wokularach.pl/blog/swedzenie-oczu-przyczyny-i-leczenie