Drganie powieki - zobacz przyczyny

Jeśli doświadczasz lub doświadczyłeś kiedyś drgania powieki to wiesz, że to bardzo uciążliwa dolegliwość. Może przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu, w szczególności, jeśli często daje o sobie znać. Zobacz, jakie są przyczyny drgania powieki. W tym artykule podpowiemy również, jak radzić sobie z tym uporczywym problemem. 

Dlaczego powieka drga? 

Drganie powieki powoduje po prostu skurcz mięśnia - dokładną przyczyną tej dolegliwości jest skurcz mięśnia okrężnego oka. Powinieneś wiedzieć, że może być to niepokojący sygnał od Twojego organizmu. Jeśli Twoja powieka drga, warto poznać przyczynę tego zjawiska i postarać się ją wyeliminować.

Przyczyny drgania powieki 

Przyczyn drgania powieki może być wiele. Jednakże, do najczęstszych z nich należą: 

1. Długotrwały stres.

Stres to jeden z najbardziej destrukcyjnych czynników, jaki wpływa na nasz organizm. Może być przyczyną drgania powieki - natłok nerwów, emocji i różnych innych negatywnych odczuć sprzyja tej dolegliwości. 

2. Nadmiar kofeiny. 

Jeśli jesteś sympatykiem kawy lub napojów energetycznych i spożywasz je w dużych ilościach, możesz narazić się na drganie powieki. Kofeina sprzyja niekontrolowanym drżeniom mięśni. 

3. Suche i zmęczone oczy.

Powinieneś wiedzieć, że możesz narazić się na drganie powieki, jeśli spędzasz wiele godzin przed komputerem lub w źle oświetlonym pomieszczeniu. Oczy wtedy robią się suche i zmęczone, co sprzyja tej dolegliwości.

4. Niedobór niezbędnych mikroelementów. 

Drganie powieki może być skutkiem tego, że Twojemu organizmowi brakuje: 

- magnezu,
- wapnia,
- potasu,
- witaminy B1. 

Niedobór mikroelementów możesz rozpoznać również po tym, że doskwierają Tobie bóle głowy czy drżenie dłoni.

5. Podrażnienie spojówek. 

Zdarza się, że powieki drgają przy alergiach sezonowych. Dzieje się to nieczęsto. Jednakże, jeśli masz problemy z np. uczuleniem na pyłki, ta dolegliwość może być jednym z symptomów alergicznych.

6. Choroby oczu.

Drganie powiek może być jednym z objawów jaskry lub zespołu suchego oka. Gdy podejrzewasz u siebie któreś z tych schorzeń, należy udać się do specjalisty. 

Jak radzić sobie z drżeniem powieki? 

Jeśli Twoja powieka drga i chcesz temu zapobiec, musisz wiedzieć, że zanim zadasz sobie pytanie - jak radzić sobie z drżeniem powieki? - powinieneś poznać przyczynę występowania tego zjawiska. Dopiero po tym warto szukać sposobu na uporanie się z nim. 

- Jeśli przyczyną jest stres lub przemęczenie, to sposobem na pozbycie się drżenia powiek będzie po prostu odpoczynek, relaks, regeneracja i sen. 

- Warto ograniczyć napoje energetyzujące, kawę oraz takie herbaty jak yerba mate, ponieważ zawierają duże ilości kofeiny. 

- Jeśli spędzasz wiele godzin przed ekranami emitującymi światło niebieskie, warto zaopatrzyć się w okulary ze specjalną powłoką blue. By nawilżyć suche i zmęczone oczy, możesz sięgnąć po krople nawilżające. Rekomendujemy krople EyeLove Aloe Drops. Są bardzo delikatne, nadają się dla alergików, a przy tym zapewniają ekstra nawilżenie. 

- Gdy przyczyną drgania powieki jest niedobór mikroelementów, warto sięgnąć po suplementy diety. Pamiętaj jednak, by najlepiej wybrać je pod okiem specjalisty. Naturalnie znajdziesz duże ilości magnezu w szpinaku. W potas bogate są banany i kiwi, a w wapń mleko i orzechy. Witamina B1 występuje np. w produktach zbożowych. 

- Może zdarzyć się, że drżenie powieki wywołują infekcje lub choroby okulistyczne. Wtedy nie należy zwlekać z kontrolą u specjalisty. 

Oko. Niebieskie. Zbliżenie.

Czy drżenie powieki może być niebezpieczne?

Samo drganie raczej nie jest niebezpieczne. Jeśli występuje rzadko i ustępuje dość szybko, nie powinno budzić powodów do obaw. Jednakże, jeśli Twoja powieka drży regularnie, może być to sygnał o rozwijającej się chorobie. Do niebezpiecznych chorób, o których może ostrzegać ta dolegliwość, należy: 

- wspomniana przez nas wcześniej jaskra,

- stwardnienie rozsiane, 

- zespół Tourette’a. 

Objawy sprzyjające

Drżeniu powieki może towarzyszyć:

- kołatanie serca,

- opadanie kącika ust, 

- zaczerwienienie i łzawienie oczu, 

- zaburzenia widzenia. 

W przypadku wystąpienia tych dodatkowych objawów, warto niezwłocznie udać się do lekarza, by skontrolował przyczynę takiego stanu zdrowia.

Drżenie powieki a drżenie oka

Należy odróżniać drganie oka od drgania powieki. Drganie oka to mimowolne, rytmiczne ruchy gałek ocznych, uczucie drżenia oka. Może być to oznaką oczopląsu. To zjawisko sprzyja pogorszeniu jakości widzenia. Oczopląs z reguły nie jest poważnym schorzeniem, a jego leczenie polega na korekcji wady wzroku. Jednakże, jeśli podejrzewasz u siebie tą dolegliwość, udaj się na konsultację do specjalisty. 

 


Drganie powieki z reguły nie jest niebezpieczną czy niepokojącą czynnością. Zazwyczaj jest wynikiem nadmiernego stresu czy przemęczenia. Gdy doskwiera Tobie ta dolegliwość - po prostu odpocznij i poświęć więcej czasu na regenerację. Jeśli jednak drganie występuje u Ciebie regularnie lub jest długotrwałe, np. trwa przez 2 dni bez przerwy, to udaj się do lekarza. Tylko specjalista będzie w stanie dokładnie określić, co jest przyczyną takiego zjawiska, a w razie potrzeby podejmie odpowiednie kroki. 

 


1.  Zdrowe oczy. Porady lekarza rodzinnego., Wyd. Literat 2012
2.  K. Binnewies-Stulcken, Choroby oczu, Wyd. Medpharm 2012