Podwójne widzenie - diplopia - przyczyny i leczenie

Choć przez większość osób podwójne widzenie kojarzy się tylko i wyłącznie ze stanem upojenia alkoholowego, to jest to też jednostka chorobowa. Może występować zarówno w jednym, jak i w obu oczach. Diplopia objawia się zdublowanym widzeniem jakiegoś obiektu, przy czym obraz jest nieostry, może być objawem różnych chorób lub urazów. Dowiedz się wszystkiego na temat diplopii z naszego poradnika.

Podwójne widzenie przyczyny

Przyczyną podwójnego widzenia, czyli diplopii jest nieprawidłowe ułożenie oka, bądź oczu. Może bowiem wystąpić zarówno obuocznie, jak i jednoocznie. Dzieje się tak, gdy obraz odbierany jest przez niewspółpracujące ze sobą miejsca na siatkówce oka. Do nieprawidłowości może dojść na skutek urazu, np. złamania oczodołu, bądź wrodzonej wady np. zeza. Podwójne widzenie przyczyny ma w wielu chorobach, takich jak astygmatyzm, zaćma, skrzydlik, cukrzyca czy nadczynność tarczycy. Diplopia może też wystąpić przy okazji syndromu suchego oka. W takim przypadku mamy do czynienia z diplopią patologiczną.

Najczęstsze przyczyny podwójnego widzenia:

- Zez

- Niezborność (astygmatyzm)

Dowiedz się więcej o astygmatyzmie. 

- Zaćma w początkowym stadium

- Stożek rogówki

- Cukrzyca

- Skrzydlik

- Nadczynność tarczycy

Podwójne widzenie objawy

Diplopia objawia się zamazanym widzeniem obiektu. Częstym duetem w diplopii jest wtedy podwójne widzenie i ból głowy. Zdarza się tak, ponieważ mięśnie oczu są wtedy bardziej nadwyrężone. Oprócz tego, wśród objawów podwójnego widzenia może pojawić się też zmęczenie, zawroty głowy czy nawet nudności. Część osób dotkniętych podwójnym widzeniem ma opadającą powiekę lub jej obrzęk. Można też zauważyć tendencję do przymykania oka.

podwójne widzenie - diplopia

Podwójne widzenie u dzieci

W przypadku, gdy dziecko nie potrafi powiedzieć co mu dolega i czy faktycznie widzi podwójnie, należy bacznie obserwować pociechę. Często przechylona głowa u dziecka, albo zamykanie jednego oka może być objawem diplopii. Przyczyną podwójnego widzenia u dziecka może też być zez, który we wczesnym etapie rozwoju dziecka może być uleczalny. W każdym przypadku pomocne może być wnikliwe obserwowanie zachowania dziecka. Gdy cokolwiek nas niepokoi, warto konsultować to z naszym lekarzem rodzinnym.

Podwójne widzenie leczenie

W przypadku zauważenia u siebie objawów podwójnego widzenia, należy niezwłocznie udać się do lekarza okulisty. Na miejscu zostanie przeprowadzony wywiad z pacjentem, podczas którego specjalista, będzie próbował dojść do przyczyny diplopii oraz wykonać potrzebne badania. Czasem, gdy przyczyna nie jest znana, może być potrzebna konsultacja z innymi lekarzami.  W ramach leczenia podwójnego widzenia, lekarz może dokonać kilku różnych badań, które będą miały na celu wykluczenie bądź potwierdzenie przyczyny diplopii.